Önhittség

saját értékünknek a valónál sokkal nagyobbra becsülése és ennek a magatartásban is kifejezésre juttatása.

Önismeret

saját magunk ismerete, az erkölcsi élet egyik alapföltétele, melyet a görögök a delfii mondásban: gnóti szeauton, ismerd meg a tenmagadat, kifejeztek. De amily fontos az Ö., oly nehéz is. Nem azonnal, mintegy közvetetlenül ismerjöük meg magunkat; lelkünk, jellemünk, természetünk eleinte magunk előtt is zárt könyv, melynek olvasására csak a tapasztalat ád módot és alkalmat. Csak tapasztalatból tudjuk meg, milyenek vagyunk mi magunk s a tapasztalat tanítását is megrontja magaszeretetünk, mely saját magunk előtt is el akarja takarni valónkat, hogy hizelegjen nekünk és jobbnak mutasson bennünket magunk előtt, mint amilyenek vagyunk. Pontos önmegfigyelés egyengeti az Ö. útját. Az Ö. tesz bennünket lelkileg szabaddá, elnézővé, igazán bölccsé. Elméleti tekintetben az Ö. legfőbb célja az emberre vonatkozó tudományoknak. Az embert megismerni, testét, lelkét, történeti fejlődését az emberi nem tudományos gondolkodásának legbecsesebb törekvése. A nagy bölcsek, költők, művészek is, az ember belső mivoltát intuitive megismervén és közérthetőleg föltárván, hatalmasan közreműködnek ebben a soha véget nem érő munkásságban.

Önjelző készülékek

mind azok az eszközök, melyek valamely tuneményt emberi ész és kéz beavatkozása nélkül megörökítenek. Ilyen készülékek és eszközök leginkább a meteorologiában vannak használatban, bár me már más mindenféle műszaki célokra is fel lesznek használva. Ilyen Ö. p. 1. a barográf (l. o.), mely automatikusan feljegyzi a légnyomás folytonos menetét; 2. a termográf, mely a hőmérsékletet jegyzi fel; 3. a higrometrográf (l. o.), amely a nedvesség feljegyzésére szolgál; 4. az omnográf, mely az esőt jegyzi; mig 5. az anemográf a szélirány és sebességének menetét jegyzi. Az Ö.-et kiterjesztették már a földmágnesség és légköri villamosság feljegyzésére, nem különben a viz párolgásának, stb. feljegyzésére. Műszaki célokra fontos szolgálatot végeznek a Ö. a vizállás jegyzésénél, folyóvizek áradásánál vagy a tenger árapályánál, nemkülönben a lokomotivok gyorsaságának feljegyzésénél (Petri és Haushälter) mint a mozdonyvezetők kellemetlen ellenőrjei, továbbá a kazánoknak a vizállását és a gőz feszerejét is mai napon már nagyobb gyártelepeknél önműködő eszközökkel jegyzik fel a végre, hogy a főgépész és a gyári főmérnök folyton lássa az elmult 24 órában a gőznyomás és vizállás állapotát megörökítve.

Önkéntesek

saját akaratukból katonai szolgálatra vállalkozók, akik v. életpályának válsztották a katonai szolgálatot, v. akik háboru idejére állanak be. L. még Egyévi önkéntesek.

Önkéntes elállás

l. Kisérlet.

Önkéntes joghatóság

önkéntes törvényhatóság (jurisdictio voluntaria), a biróságijogosultság, nem vitás jogügyekben későbbi eltagadás megakadályozása végett hitelesítőleg, avagy helybenhagyólag közreműködhetni. Az Ö. megjelölése nem egészen találó és azt akarja jelenteni, hogy az érdekelt felek a hivatalos közreműködést tetszés szerint és tekintet nélkül a kizárólag illetékes biróságra igénybe vehetik. Ez csak a szoros értelemben vett Ö.-ra nézve áll (jurisdictio voluntaria mere talis), amely főleg a hitelesítést teljesíti, mig más esetekben az illető jogcselekmény az illetékes biróság közreműködése nélkül nem bir teljes hatállyal (jurisdictio voluntaria mixtim talis). A biróság helyett a kizárólag Ö. cselekményeit a királyi közjegyzők is teljesíthetik.

Önkéntes mentő-egyesület

l. Mentő intézmény.

Önkéntes tüzoltó-egyesület

l. Tüzoltás.

Önkény

az akaratnak minden kényszertől független elhatározása; önkényt valamit tenni a. m. nem kényszerítve, szabad akaratból cselekedni. Ö. mint főnév azonban mégsem egy értelmü a szabad akarattal; a közönséges nyelvben inkább oly akaratot jelent, mely a szeszélyt teszi uralkodóvá, mely az objektiv jogtól, az észbeli okoktól is függetleníti magát. Innét kényúr, aki saját akaratát teszi a jog és igazság helyébe; innét a kény szónak az a jelentése, mely ebben a kifejezésben; «kénye-kedve szerint» nyilvánul. Jog, törvény, ész korlátozza az akaratot; az Ö. ezeken a korlátokon tulteszi magát.

Önképzőkör

tanulók, különösen középiskolaiak, egyesülete abból a célból, hogy magukat a hazai nyelvben, irodalomban műveljék. Ezek az Ö.-ök, ha kellő professzori felügyelet alatt állanak, hasznára vannak az ifjuságnak.


Kezdőlap

˙