Önkezelés

a birtokkezelésnek Az a módja, midőn a birtokos maga személyesen kezeli birtokát. Az Ö. a birtokkezelésnek legokszerübb és ugy magán, mint közgazdasági szempontokból legelőnyösebb módja. Magángazdasági szempontból azért, mert a birtokos ezen mód mellett érheti el a legnagyobb jövedelmet, közgazdasági szempontból azért, mert az Ö. alatt álló birtokok rendszerint a legjobb karban tartatnak. Az Ö. tehát a birtokérték fentartásának és értékfokozásának egyik fontos tényezője. Azonban az Ö. csak kisebb és középbirtokokon alkalmazható s sikeres folytatásának alapfeltételei, hogy a birtokos a szükséges szakértelemmel és a kellő tőkével rendelkezzék. Nagyobb kiterjedésü bortokoknál tehát a tiszti kezelés lép az Ö. helyébe s ahol a birtokos vagy annak haszonélvezője nem rendelkezik elegendő tőkével birtoka felszereléséhez és vezetéséhez, ott a házi kezelésnek (l. o.) említett két módját célszerübben a bérleti rendszer váltja fel.

Önkigyulás

beáll széntartalmu testek vegyi vagy fizikai változása folytán főleg a légkör oxigenjének behatása alatt, mikor is annyi hő fejlődik, hogy a testek szétbomlanak, meggyulnak. Hogy a szabaddá lett hő összegyülhessen, kell hogy az öngyuló test rossz hővezető legyen. Az Ö. legfontosabb okai: legkisebb tömecsek egyensúlyállapotának megzavarása által beálló molekurális körülburkolás, mekanikai finomságu szétdarabolás és eloszlás, nedvesség és külső meleg, gyorsan oxidáló anyag jelenlétében. Nagyobb hőfok mellett az oxidálás is fokozódik addig, mig a gyulási hőfok eléretett. Leggyakoribb az Ö. a kőszénnél, az olajos növényi szálaknál (gyapot, juta), továbbá szénánál, a selyemnél és több vegyi anyagnál.

Önkivület

(eszt.), a művészeti hangulat és érzés legmagasabb, rendkivüli foka. A művész inspirációban, lelkes, felmagasztalt hangulatban produkál, amely néha az öntudat elvesztéséig megy. A szinész másnak képzeli magát mint amilyen, királynak, emberek jótevőjének, diadalmas hadvezérnek, Don Juannak hiszi magát. Ilyenkor Ö.-ben van s annyiban beszámíthatatlan is.

Önkormányzat

(autonomia, selfgovernment), valemely testületnek olyan szervezete, melynél fogva saját ügyeit, minden más hatóságtól teljesen függetlenül önmaga intézi, tehát ugy a törvényhozói, mint a kormányzói és biráskodási jogot önmaga gyakorolja, elüljáróit, tisztviselőit önmaga választja. Ily Ö.-a van Magyarországon a két protestáns és az unitárius egyházaknak, némi részben a görög keleti és Erdélyben a kat. egyháznak (l. Erdélyi római kat. püspöki egyházmegye autonomiája). Az utóbbi negyedszázad alatt több ízben élénk mozgalom keletkezett a Királyhágón innen levő katolikusok között oly célból, hogy az egész hazai katolikus között oly célból, hogy az egész hazai katolikus között oly célból, hogy az egész hazai katolikus egyháznak az önkormányzati jog - már amennyiben ezt a kat. egyház általános szervezete megengedi, - megszereztessék. Az állami önkormányzati testek: a tartományok, megyék (kerületek) és községek; l. ide vonatkozólag Centralizáció és Decentralizáció.

Önmegcsonkítás

l. Fegyveres erő.

Önmegtartóztatás

élvezetektől v. egyebektől való az a tartózkodás, mely saját elhatározásunkból ered, mely saját akaratunknak műve, L. Bőjt.

Önostorozók

l. Flagellánsok.

Önöntermékenyítés

(növ., autogamia), azon eset, midőn ugyanazon virág himpora termékenyíti ugyanazon virág petéjét. A természet, mintegy az emberi rokonság szerint, ellene van az Ö.-nek, rendesen kevesebb mag az eredménye, mint a cseretermékenyítésnek.

Önrendelkezés hiánya

l. Irregularitas.

Önsegély

l. Önbiráskodás.


Kezdőlap

˙