l. Palagonit.
1. Lajos, költő, szül. Ó-Becsén 1866 ápr. 15. 1878 óta Budapesten él s 1879. kezdett irogatni. Első költeménye Ábrányi Emil Magyar Népbarátjában jelent meg s azóta a fővárosi szépirodalmi lapokba állandóan ir költeményeket. 1890. jelent meg első verskötete Küzdelmes évek címen, ezt követték Komor napok, MAgyános úton, Ifju szerzetes, Nemzeti dalok c. verskötetei. Most Bibliai emlékek, görög emlékek c. kötetei vannak sajtó alatt. Hirlapirással is foglalkozik. A Pesti Naplónak volt munkatársa, most a Fővárosi Lapok rendes dolgozótársa.
2. P. Menyhért, kritikus, szül. Pakson 1859 dec. 16. Elemi oktatásban atyja részesítette, ő tanította latin és francia nyelvre is. A reáliskolát Temesvárt és Kassán végezte. Az érettségi letétele után a József-műegyetem hallgatója lett és a középiskolai tanári vizsgálatot a mennyiségtan-fizikai szakból tette le 1881. Az egyetemi évek alatt két matematikai értekezést irt. Az egyiket (Vonalgeometriai tanulmányok) az adakémia adta ki. Ezután a filozofiával foglalkozott, majd esztetikai-kritikai cikkeket irt a Petőfi-társaság Koszorujába, a Pesti Naplóba stb. Kritikai munkásága révén a Petőfi-társaság 1884. rendes taggá választotta s e társaságban számos felolvasást tartott. 1886 óta mint tanár működik a fővárosban. 1896 elején a Jelenkor c. kritikai heti szemlét indította meg, melynek célja a magyar tudományt és művészetet a nyugatival szemben teljesen önállósítani. A filozófiát visza akarja téríteni a görög alapokhoz és keresi a törvényt, mely minden emberi gondolatot természettörvény gyanánt áthat. Fő műve: Az ész törvénye.
a felső Tiszán az öregháló fölét kezelő halászlegényt hivják igy.
l. Melikertes és Ino.
-család, hires bizánci nemzetség, melynek első szereplő tagja P. György és Nkieforosz, III. Nikeforosz idejében (XI. sz.), melynek alapítója Mihály (VIII. Mihály néven, l. Keletrómai birodalom, X. köt. 334. old. és Mihály, 8). A család egyik mellékága 1305-1533. az olasz Montferratban uralkodott. Mig Peloponnezusban a törökök el nem hatalmasodtak (13é83-1460), Misztrában is megtaláljuk a családnak egyik szekundogenituráját; késpőbb a földönfutó P.-ok Olaszországba vették magukat, azol Morea utolsó címzetes deszpotája, András, P. Tamás fia 1502. hunyta le szemeit mint nemzetségének utolsó férfisarja; egyik leánya Zoé ellenben továbbra is trónon tartotta a P.-okat, amennyiben Sophia néven 1472. férjhez ment III. Vaszilyevics Iván orosz nagyherceghez, az ő leánya Ilona viszont a Jagellók házából sarjadt lengyelországi I. Sándorhoz. Ezen peloponnezusi P.-családnak egy másik ága Sztamulban nemcsak kibékült a szultánnal, de sőt később az iszlámhoz is átlépett. A P.-okneve később is előfordul, még pedig azon a réven, hogy több moreai és konstantinápolyi (fanarióta) család önkényesen felvette ezt a nevet. Ilyen volt az 1874. Torinóban elhunyt Giovanni Antonio Laskaris Palaeologo herceg, akit magát a P.-család utolsó sarjadékának tekintette.
l. Pafosz.
(ejtsd: palé) a. m. palota.
(ejtsd: -lé roajál), palota Párisban, nem messze a Louvretől, mit Richelieu biboros építtetett, s XIII. Lajosra hagyott, kinek halála után XIV. Lajos kiskorusága alatt ebben a palotában lakott; később átengedte testvérének, majd unokájának a chartresi hercegnek ajándékozta. Igy került a P. az Orléans-család birtokába; Égalité Fülöp csaknem egészen átalakította. A forradalom idejében a P.-t bérbe adták vendéglősöknek és játékbankoknak, mig Napoleon, mint konzul a törvényszéket, a börzét és a kereskedelmi törvényszéket helyezte oda. A Bourbonok visszatérte után Orléans hercege (később Lajos Fülöp) lakott benne trónra léptéig; 1848. egy részét lerombolták, 1852. kincstári birtoknak jelentették ki és Bonaparte Jeromos számára berendezték. A kommün uralma után 1871. újra fölépítették lerombolt szárnyát, s azóta az államtanács foglalja el; DNy-i oldalán fekszik a Théâtre français.
a palafedéshez használt 3-5 mm. vastagságu lemez, melynek alakja és nagysága a német és angol palafedél szerint különböző. L. Palafedél.
általában erős nagy kötélnek, különösen a horgonykötélnek dunai hajósneve.