Paquelin-féle égető

az a sebészeti készülék, mely az izzó vasat helyettesíti. Alapelve az, hogy könnyen gyulékony gőzök fém-móron áthajtatván, ott a surlódás által meggyulnak s igy égve képesek izzó állapotban tartani valamely alkalmas fémdarabot. A P. ezen feladatot ugy oldja meg, hogy egy ugynevezett kettős fujtató gummilabda segítségével benzingőzöket vezet egy csöves műszer belsejébe elhelyezett platinmóron keresztül, melyek ott meggyuladván, a műszer végén levő platinlemezt megtüzetesítik s izzó állapotban tartják tetszés szerint hosszabb ideig is. Mindenütt, ahol régebben a sebészek a tüzes vasat (cauterium actuale) alkalmazták, most sokkal egyszerübben és könnyebben alkalmazzák a P.-t. Legújabban a P. ipari célokra is használtatik különféle rajzoknak fába égetése végett.

Par

(lat.) a. m. egyenlő, hasonló; főnévi értelemben annyi is, mint egy pár. P. nobile fratrum (Idézés Horatius Szatiráiból, II. 3. 243.) a. m. derék két szál legény, v. pedig a magyar példabeszédben: az egyik tizenkilenc, a másik egy hiján húsz.

Pár

falusi kenyérsütő élesztő, a komló tobozából v. a kék somkóróból csinálják. L. Komló.

Para

1. folyó D.-Amerikában, l. Parana. 2. P. (Gran P., Grăo P.), a braziliai Egyesült-Államok egyike az Amazonas, a 3 Gujana, az Atlanti-oceán, Matto Grosso, Goyaz és Maranhăo közt. 1 149 700 km2 területtel, (1888) 407 350 lak. Felülete nagyobbára sík és a selvák karakterét viseli magán; csakis D-i részén vannak dombos vidékek; itt kezdődik a braziliai hegyes vidék. Az Amazonon kivül, amelynek torkolata körül terül el, annak mellékvizei öntözik; ezek közül a nagyobbak a Tocantins-Araguaya, a Xingu és Tapajoz jobbról, a Paru, Jary és más kisebbek balról. A fő termékek: kaucsuk, kákaó, vanilia, szarszapararilla, kávé, cukornád és különböző gyümölcsök; ezek egyszersmind a kivitel cikei is; hozzájuk mint ilyenek járul még a festékfák, kopaiva-balzsam és a para-dió. A fehérek telepei gyérek, leginkább csak az Amazon mellett, még pedig mellékfolyói torkolatánál találhatók. Ilyenek: San José és Jary mellett, Almeirim a Parunál, Sourel, Porto de Moz, Villarinho a Xingunál stb. E telepeken tul kezdődnek nagyobbára az indus rezervációk. 3. P., Santa Maria de Belem, hivatalosan Belem, P. fővárosa és püspöki székhely a Tocantins-torkolat, vagyis a Gran-P. folyó jobbpartján, Marajo szigettel szemben, 120 km.-nyire a tengertől egy földnyelven, (1892) 65 000 lak., jelentékeny kereskedéssel; rendes gőzhajó-összeköttetéssel a braziliai kikötőkön kivül Liverpool, Lissabon, Hâvre, New-York és Baltimore városokkal. A kivitel fő cikkei: kaucsuk, kákaó, paradió, állati bőrök, kinahéj, szarszaparilla, szalmakalap és kopaivabalzsam; a bevitelé: viaszk, vaj, rizs, bab, pamut-, vas- és bőriparcikkek és szén. Kikötőjébe a legnagyobb hadi hajók is bejuthatnak. Jelentékenyebb épülete: a szines márványból 1720. épített székesegyház, a kormányzói palota. Van a városban szinház, botanikuskert és nyilvános könyvtár.

Para

(lat. suber), a növényeknek sajátságos beforrasztó szövete, rövid életü, hirtelen elhal, sejtnedvét elveszti, fala P.-anyaggá (suberin) változik vagyis elparásodik, s takaró lesz, mely az alatta fekvő sejteket mindennemü káros befolyástól megvédi. A P.-szövetnek két fajtája van, u. m. az igazi P. (suber) és a kéreg-P. (periderma). Az igazi P. igen rugalmas szövet, vékony falu, lapított, többnyire majdnem köbös sejtek alkotják. Ez nem szokott leválani, de hosszában gyakran mélyen meghasadozik (juharfa kérge). A kéregparát táblás v. sokszögletü csillagos sejtek alkotják; tartósabb, merevebb szövet, mint az előbbi. A P. a friss sebhelyet mint legkülső sejtréteg befödi; rendesen kiszárad, mig alatta azon sejtekben, melyek még a nedvet vezetik, új sejtek keletkeznek a P. létrehozatalára. - P. az állattanban, l. Úszó.

Para

a török, egyiptomi és szerb váltópénz. Törökországban és Egyiptomban 40 P. = 1 piaszter és 1 P. = 3 asper, értéke 0,5 fillér. Szerbiában a centimesnek megfelelőleg a dinár 1/100 része.

Pára

a. m. gőz (l. o.). Az általános nyelvszokás a két szót némileg különböző értelemben használja, amidőn vizgőz alatt inkább a magasabb hőmérsék mellett vagy forrás alkalmával, tehát mintegy mesterségesen előidézett, vizpára alatt pedig a közhőmérsék mellett csak - mint a szabad természetben - a viz felszinén mintegy önként képződő halmazállapotot érti. A levegő páratartalmának a meghatározására szolgál a higrometer (l. o.).

Para-anya

v. parakambium (növ., phellogenum), l. Paraszövet.

Parabázis

(gör., a. m. átmenet), a komédia karának egyik jellemző sajátsága az ó-görög szinművészetben. Mihelyt az expozició véget ért és a cselekvény kiinduló pontja elegendőképen meg volt magyarázva, szünet állott be a dialogusban és a kar, mely addig a szinpadon szintén kivette a párbeszédből a maga részét, a nézők felé fordulva, az orkesztrán foglalt helyet, kifejtette a költő nézetét, dicsérte az állam isteneit, birálatot mondott politikailag szereplő egyénekről, szóval a költő szócsöve lett, kinek nevében a karvezető beszélt. A P. tehát az ókorban a modern intermezzo szerepét játszotta és bár az illuzió rovására dolgozott, mégis nagy népszerüségnek örvendett, mert a pártharcok és politikai mérkőzések eszmekörében mozgott. V. ö. Agthe, Die P. und die Zwischenakte der attischen Komödie (1866).

Paraber

e néven hivják Debrecen környékén, s általában az Alföldön azokat a vasúti munkásokat, akik egész életükben ott dolgoznak a vasutak építésénél, s a vonalak mentén épített kezdetleges faházikókban laknak; rendesen elzüllött, iszákos emberek.


Kezdőlap

˙