(gör.), a nyelv zavara, időn a beteg nem azt a szót használja, amit használni kellene.
bona paraphernalia (lat.), a római jogban a férjes nőnek külön vagyona, melynek kizárólagos tulajdona a nőt illette, s a férj csak kezelte. Ellentétben a hozománnyal (dos) és a propter nuptiae donatióval.
különféle 300°-on felül forró, szilárd szénhidrogének elegye. Csekély mennyiségben az amerikai petroleumban, jelentékenyebb mennyiségben az orosz (bakui) petroleumban található; a Galiciában és Oláhországban előforduló ozokerit és a bakui neftigil lényegében véve P.-ból áll. Ezekből és a turfa, barnaszén meg a bitumenes palák desztillációjakor kapott kátrányból készítik. A nyers P.-t ugy tisztítják meg, hogy a benne levő gyántás anyagokat koncentrált kénsavval elroncsolják és azután többször átdesztillálják. A tiszta P. fehér, áttetsző kristályos tömeg; fp.-ja 45-70° között van; éterben és forró alkoholban feloldódik. Szerfelett indifferens test, a füstölgő salétromsav nem támadja meg, de a klór behatására különféle klórtartalmu termények keletkeznek belőle. A P.-t az iparban igen sokféle célra használják: igy nemcsak gyertyakészítésre, hanem fakonzerválásra, hordók vizhatatlanná tételére, bőrpuhításra, papirszatinirozásra stb. és ezenkivül az illatszer-, gyufa- és tölténygyártásnál is alkalmazzák.
Az u. n. telített szénhidrogének homolog sorozatát paraffin- v. metánsorozatnak és a sorozatba tartozó szénhidrogéneket közös néven P.-nek nevezik. Általános képletük = CnH2n + 2, amelyben n a szén-, illetve a hidrogén-atomok számát jelenti. Kivétel nélkül indifferens és reakcióra kevéssé képes testek, amelyeket a füstölgő salétromsav sem támad meg. Magasabb hőmérsékletre hevítve meggyuladnak; az elégéskor mindegyikből széndioxid és viz keletkezik. Klórgáz behatására bennük a hidrogénatomok részben v. egészben klórral helyettesíthetők. Mesterséges úton különféle módon állíthatók elő, de a magasabb tagokat szaggatott lepárlással rendesen a petroleumból s a fa- v. a kőszénkátrányból készítik, amelyekben e magasabb tagok készen képződve találhatók. A P. egyes tagjait inkább csak tudományos kisérletekben alkalmazzák, de a folyós és szilárd P. különféle elegyeit (petroleuméter, benzin, petroleum, vazelin, paraffin stb.) az iparban és a közéletben különböző célokra használják.
l. Fürdő (VII. köt., 726. old.).
l. Gyertya.
(unguentum paraffini). Paraffinból és olajból vagy disznózsírból álló kenőcs, amelyhez olykor különféle gyógyszereket is elegyítenek.
A paraffin gyártásánál melléktermékül kapott sűrü folyadékból úgy készül, hogy azt kénsavval összerázzák és azután vakuumban átdesztillálják. A csontszénnel megtisztított P. szintelen, a nyers P. sötét szinü olajszerü és nem fluoreszkáló, szagtalan és íztelen folyadék, amely 360° felett forr; fs. 0,88. Alkoholban igen kis mértékben, de éterben, kloroformban, széndiszulfidban könnyen oldódik. Kenőolajuk és az u. n. olajgáz készítéséhez használják.
l. Fimózis.
(gör.) a. m. nedvszál, ágatlan egy v. többsejtü fonalszerü nyulvány. A harasztok sporangiumai, a mohák himje közt, a zuzmók apoteciumában, a tömlőspórás gombák periteciumában és más termő testében a spóratömlők közt fejlődik.