Parafázia

(gör.), a nyelv zavara, időn a beteg nem azt a szót használja, amit használni kellene.

Paraferna

bona paraphernalia (lat.), a római jogban a férjes nőnek külön vagyona, melynek kizárólagos tulajdona a nőt illette, s a férj csak kezelte. Ellentétben a hozománnyal (dos) és a propter nuptiae donatióval.

Paraffin

különféle 300°-on felül forró, szilárd szénhidrogének elegye. Csekély mennyiségben az amerikai petroleumban, jelentékenyebb mennyiségben az orosz (bakui) petroleumban található; a Galiciában és Oláhországban előforduló ozokerit és a bakui neftigil lényegében véve P.-ból áll. Ezekből és a turfa, barnaszén meg a bitumenes palák desztillációjakor kapott kátrányból készítik. A nyers P.-t ugy tisztítják meg, hogy a benne levő gyántás anyagokat koncentrált kénsavval elroncsolják és azután többször átdesztillálják. A tiszta P. fehér, áttetsző kristályos tömeg; fp.-ja 45-70° között van; éterben és forró alkoholban feloldódik. Szerfelett indifferens test, a füstölgő salétromsav nem támadja meg, de a klór behatására különféle klórtartalmu termények keletkeznek belőle. A P.-t az iparban igen sokféle célra használják: igy nemcsak gyertyakészítésre, hanem fakonzerválásra, hordók vizhatatlanná tételére, bőrpuhításra, papirszatinirozásra stb. és ezenkivül az illatszer-, gyufa- és tölténygyártásnál is alkalmazzák.

Paraffinek

Az u. n. telített szénhidrogének homolog sorozatát paraffin- v. metánsorozatnak és a sorozatba tartozó szénhidrogéneket közös néven P.-nek nevezik. Általános képletük = CnH2n + 2, amelyben n a szén-, illetve a hidrogén-atomok számát jelenti. Kivétel nélkül indifferens és reakcióra kevéssé képes testek, amelyeket a füstölgő salétromsav sem támad meg. Magasabb hőmérsékletre hevítve meggyuladnak; az elégéskor mindegyikből széndioxid és viz keletkezik. Klórgáz behatására bennük a hidrogénatomok részben v. egészben klórral helyettesíthetők. Mesterséges úton különféle módon állíthatók elő, de a magasabb tagokat szaggatott lepárlással rendesen a petroleumból s a fa- v. a kőszénkátrányból készítik, amelyekben e magasabb tagok készen képződve találhatók. A P. egyes tagjait inkább csak tudományos kisérletekben alkalmazzák, de a folyós és szilárd P. különféle elegyeit (petroleuméter, benzin, petroleum, vazelin, paraffin stb.) az iparban és a közéletben különböző célokra használják.

Paraffin-fürdő

l. Fürdő (VII. köt., 726. old.).

Paraffin-gyertyák

l. Gyertya.

Paraffin-kenőcs

(unguentum paraffini). Paraffinból és olajból vagy disznózsírból álló kenőcs, amelyhez olykor különféle gyógyszereket is elegyítenek.

Paraffin-olaj

A paraffin gyártásánál melléktermékül kapott sűrü folyadékból úgy készül, hogy azt kénsavval összerázzák és azután vakuumban átdesztillálják. A csontszénnel megtisztított P. szintelen, a nyers P. sötét szinü olajszerü és nem fluoreszkáló, szagtalan és íztelen folyadék, amely 360° felett forr; fs. 0,88. Alkoholban igen kis mértékben, de éterben, kloroformban, széndiszulfidban könnyen oldódik. Kenőolajuk és az u. n. olajgáz készítéséhez használják.

Parafimózis

l. Fimózis.

Parafízis

(gör.) a. m. nedvszál, ágatlan egy v. többsejtü fonalszerü nyulvány. A harasztok sporangiumai, a mohák himje közt, a zuzmók apoteciumában, a tömlőspórás gombák periteciumában és más termő testében a spóratömlők közt fejlődik.


Kezdőlap

˙