(gör.) a. m. rossz hangzás, ellentéte az eufoniának (jó hangzás). A régi görögök a dallamhangoknak egyenes mozgását értették alatta, negyed- és ötödközökben.
l. Formaldehid.
(növ.) a. m. havadás (l. o.).
(gör.), körülirás, átirás; valamely tömör vagy nehéz szerkezetü szövegnek más szavakkal bővebben, magyarázatosabban v. népszerübben való előadása, illetőleg ilyen módon más nyelvre fordítása. A metafrázis szó szerinti fordítás, a P. pedig az eredeti szövegnek szabad átdolgozása, mely az érthetőséget tartja céljául. A zenében P.-nak hivják egyes dalok, operamelódiák fantasztikus átirását és kicifrázását. (Ismeretesek p. a Repülj fecském P.-ai.)
nagyközség Bács-Bodrog vármegye németpalánkai j.-ban, (1891) 1427 szerb lakossal.
(gör.) a. m. együttképződés, különösen az ásványtanban használatos fogalom, mely alatt az ásványoknak egymással való előfordulásuk, asszociációjuk értendő, ugyszintén mindazon következtetések, melyek az együttvaló előfordulásból az illető ásványok képződésére és egyéb viszonyaira nézve vonhatók. A P.-sel legelőször Breithaupt foglalkozott (Die P. der Mineralien, mineralogisch, geognostisch und chemisch beleuchtet, mit besonderer Rücksicht auf Bergbau, Freiberg 1849) és ugy tudományos mint gyakorlati fontosságánál fogva egyik igen nevezetes buvárlati ágává fejlődött ki az ásványtannak.
l. Partagium és Apanage.
l. Rostanyag.
(gör.), a régibb grammatikusoknak valamely szó végének a meghosszabbítása, megtoldása, p. pedig helyett pediglen, pedétiglen.
(ásv.), nátrium-csillám, minden tekintetben egészen hasonlít a muszkovit- v. kálium-csillámhoz (l. Csillám), csakhogy kálium helyett nátriumot tartalmaz. Zöldes fehér, finoman pikkelyes változatának Tirolból pregrattit a neve. Mint P.-pala is ismeretes a Szt. Gotthardról és Michiganból.