(Paranahyba), folyó Braziliában; Goyaz és Minas-Geraes közt határul szolgál, balról fölveszi a Rio das Velhast, a Tejucót, jobbról a Corumbát és Meia Pontét és a Rio Grandeval a Paranává egyesül. Felső folyásában Rio de Săo Marcos a neve.
a Parana 480 km. hosszu baloldali mellékfolyója. Fölveszi az Itararet, a Rio da Cinzát és Tibagit és egy darabon át határul szolgál Săo Paulo és Parana közt.
cselekvésre való fölszólítás, melynek a fölszólító kötelező erőt tulajdonít. Ellentéte a tilalom. Az erkölcsi törvény, ha olykép fogjuk föl, hogy P.-ai és tilalmai minden más föltételtől függetlenek, kategorikus imperativusnak neveztetik (Kant). A vallás P.-ai (tiz parancsolat) isten akaratánál fogva kötelezők. A jogi és erkölcsi P. közt az a különbség, hogy amannak a teljesítésére kényszerítenek bennünket; viszont csak a külső cselekedet tartozik alája, mig az erkölcsi P. az akarathoz fordul és ennek teljesítése csak rajtunk fordul meg. A törvény P.-a valamely törvényhozó hatalom határozatán alapszik; az erkölcsi P. normativ erejü: az erkölcsi érzésen alapszik.
P. (eszt.), a hatalom kifejezése szavakban és taglejtésben. A régiek nagy súlyt fektettek a négy szólás- vagy igemód megkülönböztetésére. Ugyanazt a dolgot a görög négy módon fejezte ki mint mink, de más-más éles árnyalattal. Kifejezte mint P.-ot: megállj! de akkor a szónoktól is megkivánta, hogy ezt a P.-ot keményen, imponálólag tudja kiejteni. Finomabb fordulattal a görög a P.-ot óhajjá változtatta át: bár csak megállnál. De ennek az óhajtásnak is P.-szerü árnyalatot tudott adni. Mert más volt a parancs, más a kérés árnyalata az óhajtó igemódban. Harmadszor a P.-ot a jelentő módban nyugodtan is ejthette ki a görög szónok: Meg fogsz állni! Ez a tisztelettel vegyült P., mely kételkedik abban, hogy a megszólított saját esze folytán is szivesen fog engedni a figyelmeztetésnek és intésnek. A legudvariasabb, ugyszólván kételkedő módja a P.-nak: azt vélném, hogy megállj, amely árnyalatot a szónoknak és szinésznek különösen figyelembe kell vennie.
(ném. Kommandobrücke; ol. ponte di commando; ang. conning bridge), a felső fedélzett felett, a hajón keresztbe fektetett s karfával ellátott híd, amelyen utazás közben a szolgálatot végező tiszt tartózkodik és ahonnan a szükséges vezényszavakat adja. A P.-on vannak mindazon különféle eszközök és apparátusok, melyek a hajó vezetése és kormányzása céljából mint a vezényszót, parancsot közvetítő vagy ellenőrző eszközök alkalmaztatnak. A P.-ra csak szolgálatban szabad lépni és akkor is csak bizonyos személyeknek.
valamely katonai csapatnak, várnak, iskolának stb. feje. Van p. hadsereg-, hadtest-, hadosztály-, dandár-, ezred-, osztály-, zászlóalj-, század-, szakasz-, vár- stb. P. L. még Hajóparancsnok.
l. Igemód.
l. Ordonánc.
cejloni ragályos bőrbetegség. Némelyek véleménye szerint azonos a frambőziával (l. o.).
kisebb diónagyságu gyöngyök, melyek nagyságra nézve a legritkábbak és ennek következtében legbecsesebbek.
a. m. őrfacsiga. A hajó őrfáján alkalmazott csiga, mely a kampókötéllel együtt a lovaskötél fölebb-alább szállítását közvetíti.