(ol. a. m. egyenlő), kereskedelmi kifejezés, amellyel az értékpapirok, pénzek névértéke és árfolyama közötti eltéréseket fejezik ki. Ha az árfolyam egyenlő a névértékkel, akkor azt mondják, hogy az illető pénz vagy értékpapir P.-n áll, vagy al pari van jegyezve; ha az árfolyam a névértéknél alacsonyabb, akkor az illető érték P.-n alul áll; ha pedig az árfolyam magasabb a névértéknél, akkor a kérdéses érték P.-n felül áll.
(Paári), nagyközség Tolna vármegye dombovári j.-ban, (1891) 1344 német lakossal.
félsziget Venezuela É-i partjának K-i végében. Trinidaddal a P.-i öblöt zárja körül, amelyből É. felé a Bocos de Dragos, D. felé a Boca de la Serpiente vezet ki. A félsziget kristályos palákból áll.
(a tamul pareiyar szóból), egyike az indus nép alantasabb kasztjainak, amelyet azonban tévesen tartanak a legmegvetettebb és legalacsonyabb néposztálynak.. Igen sokan vannak (Madrasz környékén az öszes népességnek 21%-a) és leginkább a cselédszolgálatot végzik az európaiak háztartásában.
(ang., ejtsd: perrien), sárgás szinü, mázatlan porcellánbiscuit, melyből Angolországban leginkább szobrokat készítenek. A sárgás szinü, kissé áttetsző, zsírfényü P. a páriai márványhoz hasonlít, ahonnan neve is származik.
az alkaloidák csoportjába tartozó szénvegyület; kémiai képlete C16H18N2O. A kina-féle növényekben található; igy a China Jaen fuscaban, a Cortex Chinae pallidusban stb. Világossárga szinü, alaktalan por; op. 136°, könnyen oldódik éterben, benzolban, kloroformban, de oldhatatlan vizben és petroleuméterben. Savakkal a megfelelő sókká egyesül.
l. Cinegefélék.
(növ.), a Paris quadrifolia nevü mérges fű (l. Farkasszőlő) bogyójában keletkező mérges keserü anyag, mely a növényből kivonva fénylő lapocskára kristályosodik, vizben nehezen, alkoholban könnyen oldható.
(lat.) a. m. fal.
(növ.), l. Ibolyaképüek.