l. Láb.
a. m. karmin-lakk, l. Festék-lakk.
a geologiában igy nevezik Franciaország É-i részében a Szajna vizterületének azt a lapos tányérforma mélyedmélyét, mely geologia-korára nézve nagyobbrészt krétakorbeli, de a melynek alapját harmadkorbeli, széleit pedig jurakorbeli rétegek alkotják. Mivel e mélyedés közepén épült Páris, ezért a P. név.
Mesterséges festék, amely ólomszulfáttal, gipsszel v. báriumszulfáttal elegyített ólomkromátból áll. Higított savakban oldhatatlan, mérges.
a keleti (krimi) háborut befejező s Párisban 1856 márc. 30. kötött nemzetközi szerződés, mely Törökország ügyeit rendezte, azt az európai nemzetközi jog keretébe felvevén; Oroszországnak az aldunai fejedelemségek felett gyakorolt protektorátusát az európai szerződő hatalmakéval helyettesítette (l. Párisi kongresszus) s a dunai hajózást szabadnak nyilvánította. A dunai hajózás tekintetében hozott határozatainak foganatosítására a parti államok bizottságának és az u. n. európai Dunabizottságnak felállítását rendelte el. L. Duna.
Ludolf, német politikus és publicista, szül. Gardelegenben 1827 okt. 15. Halléban jogot tanult, azután a birói pályára lépett, de politizálás miatt állását vesztette. 1861-66-ban a porosz országgyülésnek, 1867-87. a birodalmi gyülésnek volt tagja. 1868-72. kiadta a Volksfreund c. hetilapot, melyben erős támadásokat intézett a kormánynak reakciós politikája ellen. Önálló pártpolitikai művei: Die Genossenschaftsgesetze im deutschen Reich (Berlin 1876); Deutschlands politische Parteien und das Ministerium Bismarck (u. o. 1878). Irt regényeket és gyüjtött népdalokat.
l. Bertalanéj.
l. Metilviolet.
l. Vonal.
l. Olom oxidjai.