az éj leányai, l. Moirák.
a. m. bumerang (l. o.).
nagyközség Esztergom vármegye párkányi j.-ban (ennek székhelye Muzsla), (1891) 2417 magyar lak., takarékpénztárral, gőzhajó- és vasúti állomással, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. A vele szemben fekvő Esztergom városával azelőtt hajóhíd kötötte össze, 1895 óta állandó vashíd. Élénk vásárai vannak. 1543. a törökök elfoglalták P.-t, de 1594. Pálffy Miklós tőlük visszafoglalta. 1663. P. közelében Forgách Ádám érsekujvári várkapitány seregét a törökök megverték, s a törököktől ismét 1664. Souches császári vezér foglalta el. 1683 okt. 7. Sobieski János lengyel király és Károly lotaringiai herceg a törökök felett fényes győzelmet vívtak itt ki.
alapul szolgáló, összefogó vagy koronázó, erősebben vagy gyengébben kiugró, több-kevésbbé gazdagon tagozott alkotórésze valamely architektonikus műnek, avagy egyes részeinek. Két, három vagy több tag alkotja a P.-t, mely egy épületen helyzete szerint lehet: 1. Talp- v. lábazat-P. (a német Sockel után szokli-P.), mely a lábazatot választja el az épület többi részeitől; erős kiugrása, egyszerü, erős tagozása van. 2. Választó P., mely az egyes emeletsorokat választja el egymástól, egyiket vagy a másikat jobban kiemeli és megakadályozza azt, hogy az esőviz az egész homlokzaton végig folyjék; kevés kiugrása, egyszerü tagozata van. 3. Koronázó v. fő-P., mely az építményt betetőzi, mintegy megkoronázza és mint ilyen nagy kiugrással, gazdag díszes alkotórészekkel, finom tagozatokkal bir. 4. Váll-P., mely az ívek, boltozatok kezdővonalát tünteti ki. 5. Könyöklő v. mellvéd-P., mely a parapetek felső tagját alkotja, melyre könyöklünk. 6. Szemöldök-P., ajtókat vagy ablakokat koronázó P. 7. Gerenda-P. (lásd Architrav). 8. Kép-P. (l. Friz). Anyagra nézve a P. lehet kőből (tartósabbnak készült vagy emlékszerü építkezéseknél), fából (különösen koronázó P.-ok, mert erős kiugrással szerkeszthetők), bádogból (tetőzeteken vagy a modern építészetben - elég rosszul - kőpárkányt helyettesítve), téglákból - sokszor formatéglákból - nyersen kirakva, vagy lehet az u. n. húzott P., mely téglából van kirakva és felülete malterral kihúzva.
(állat), a korongos meduzák párkányán előforduló érzőszervek, amelyek látásra és hallásra szolgálnak. L. Meduzák.
több párkány összege, melyek együttesen a P.-ot alkotják; p. a görög, római és renaissance építészet oszloprendszereinek (l. o.) P.-a a gerendapárkány-, képpárkány- és koronázó párkányból áll. Közönségesen a nagyobb párkányokat (p. koronázó párkányokat) is P.-nak hivjuk. - P. hadi hajókon, az árbócok alatt a hajó falazatából vizszintesen kiálló P. a csarnokok és patrácok alsó végeinek megkötésére szolgál. Minden árbocnak oldalankint egy-egy P.-a van. Kereskedelmi hajókon P. rendesen nincs.
(ejtsd: -szitti), helység Utah É.-amerikai állam Summit countyjában, a Salt-Lake-Citytól KDK-re, 2850 lak., ezüst- és szénbányával.
1. Tivadar, amerikai unitárius teologus, szül. Lexingtonban (Massachusetts állam) 1810 aug. 24., megh. Firenzébn 1860. A Harward-kollégiumban tanult. 1837. lelkésze lett a west-roxburgi unitárius gyülekezetnek, de ezen hivatalás szabadelvü nézetei miatt csakhamar le kellett tennie. 1843. nagyobb utazást tett Európában, hol különösen a német teologusok ismeretségét kereste. Roxburgból 1845. Bostonba ment át, mint kongregácionalista lelkész s itt működött 1859-ig. P. az új unitárizmusnak egyik képviselője, ki erősen megtámadta a régebbieknek következetlen racionalizmusát és tovább képezte azt a csoda és az ihletés tagadása által; a bibliában elismeri ugyan a teljesen vallásos tartalmat, de ezzel szemben a legélesebben hangsúlyozza az értelemnek, «közvetlen vallásos tudat»-nak teljes jogosultságát. Nézeteit egyházi beszédekben, számtalan cikkben, birálatban és előadásban fejtette ki. Összes művei: The collected works of Theodor P., edited by F. T. Cobbe címen (12 köt., London 1863) jelentek meg. V. ö. Weisz, Life of P. (London 1863); Channing, Life of P. (1860); Réville, Vie de P. (Páris 1865).
2. P. Vilmos, angol admirális, szül. 1781-ben megh. 1866 nov. 12. 1809. foglalta el a ferroli citadellát; 1830. ellentengernagy, 1835. az admiralitás lordja, 1841. a hajóhad főparancsnoka a Khina elleni hadjáratban; a Jang-ce-kiang folyóba való behatolást kierőszakolta és Nanking előtt megjelent, amire békét kötöttek. 1844. baronet, átvette a közép-tengeri hajóhad parancsnokságát; 1851. a kék lobogó admirálisa, 1863. a hajóhad admirálisa lett.
(ejtsd: -börg), Wood county székhelye Ny.-Virginia É.-amerikai államban, az Ohi és Little Kanawha összefolyásánál, vasút mellett, (1890) 8408 lak., gőzhajózással, olajfinomítókkal, vasöntéssel és malmokkal. Környékén petoleum-forrással, szén-, só- és vasérc-bányákkal.
Sámuel, angol kémikus, szül. Stourbridgeben 1761 máj. 26., megh. Londonban 1825 dec. 23. 1793-1803-ig szappanfőző volt, ezután mint műszaki kémikus Londonban letelepedett. Egy módszert állapított meg, amellyel az ezüsttartalmu nyers ólomból az ezüst cink segítségével kivonható; ezt az eljárást a metallurgiában manapság is P.-féle eljárásnak (Parkes Process) nevezik. 1815-ben 5 kötetben megjelent műve: Chemical essays on various subjects, principally relating to the arts and manufactures.