l. Porcellán és Keramika.
(állat), l. Paizscsiga.
(lat.) a. m. kehelytányér, l. Kehely.
(lat.), a) a. m. nyilt parancs, a kormányhatalom által kibocsátott, törvényerővel biró rendelet. Hazánkban különösen nagy jelentőségüek az abszolut korszakból eredő ősiségi, úrbéri P.-ek. Alkotmányunk szerint az országot P.-ekkel kormányozni nem lehet. b) Szabadalom (l. o.). c) Nyilt levél, l. Legáció.
(lat.) a. m. atya. Használatos neve a szerzetespapoknak, ellentétben a laikus tagokkal, a fratres-ekkel. P. különben a pápa is (beatissime, sanctissime P.), a püspökök (reverendissime P.) és az áldozópapok (reverende P.).
1. Béla, szül. Eperjesen 1860 szept. 9. Középiskolai tanulmányait Lőcsén végezte, mire a budapesti tudományegyetemen és a kir. József-műegyetemen hallgatta a természettudományokat s 1883. elnyerte a középiskolai tanári oklevelet. 1883 jan.-tól 1884 dec. végéig a kir. József-műegyetem növénytani tanszéke mellett mint tanársegéd működött; 1884 végén kineveztetett a kassai m. kir. gazdasági tanintézethez segédtanárnak s a természetrajzi tárgyakat adta elő. 1893. áthelyeztetett a kolozs-monostori gazdasági tanintézethez, ahol 1894. rendes tanárrá lett, ugyanott egyúttal az állami vetőmagvizsgáló állomás vezetője. Művei: A gazdasági növénytan vezérfonala (Kassa 1890); A peronospora viticola és a black rot (u. o. 1892); A legfontosabb pázsitfélék gyakorlati ismertetése (u. o. 1891); Pázsitfélék gyüjteménye (füzetes kiadás, u. o. 1889. és folytatólagosan Kolozs-Monostoron); A sás- és szittyófélék gyüjteménye (u. o.); A gabonafélék, a burgonya és a szőllő legfontosabb gombabetegségei (Kolozsvár 1895); Népszerü gazdasági növénytan (a földmívelés minisztérium pályázatán pályanyertes mű, u. o. 1895); Álattan (földmivesiskolák számára, pályanyertes mű, u. o. 1896). 1895 jan. óta a Mezőgazda c. hetilap felelős szerkesztője. A Kárpát-egyesület osztálytitkára.
2. P. Pál, csillagász, szül. Menyhártfalván 1656., megh. Danzigban 1724 dec. 7. Miután vallása miatt száműzték Magyarországból, a wolfenbütteli herceg könyvtárnoka, később pedig a thorni, majd danzigi gimnáziumban a mennyiségtan tanára volt. Művei: Disputatio de cruce in luna visa die 30. Dec. 1680. (Jena 1680); Duo phaenomena rarissima alterum crux in luna, alterum meteorum ignitum (u. o. 1681); De coelo empyraeo (Frankfurt 1687); Labor solis sive de eclipsi Christo patiente Herosolymis visa (1700); Ephemerides s. calendaria ab. 1690. usque ad 1725; Disp. decadem miscellaneorum mathematicorum sistens (Danzig 1707-40).
(lat.), máskép phiala, lapos csészék az ókori rómaiaknál, melyek hasonlítottak az áldozati edényekhez, csakhogy profán célokra szolgáltak.
l. Leuchsenring.
római történetiró, l. Velleius.
(lat.), a gyermeknek atyja az, akit a házasság annak bizonyít. A házasság az apaság vélelmét szüli. Jogunk szerint a gyermek mellett, ki a házasságkötést követő 7-ik hónapban, v. a házassági kötelék felbontása után 10-ik hónapban született, a törvényes születés vélelme harcol. A vélelmet csak a férj által történt nemzés lehetetlenségének bizonyítása ronthatja le.