Pliniusnál a Tisza neve.
folyó D.-Kolumbiában; a Sotara vulkán lejtőin ered, DDNy-nak folyik, fölveszi a Rio Mayót, áttöri a Ny-i Cordillerákat és Sala Hondánál a Nagy-oceánba torkollik.
(lat.), l. Furca.
(franc., ejtsd: pasziáńsz) a. m. türelem. A francia kártyával egy személy által játszható játék, melynek igen számos, különböző elnevezést nyert nemét legfőkép az jellegzi, hogy a különböző szabályoknak megfelelően lerakott kártyalapok, a véletlen esélyei folytán, az elérni óhajtott alakzatot nyerjék. Játszható egy vagy két csomag kártyával.
(lat.) a. m. szenvedő, beteg.
a. m. gyógyszertár, l. Gyógyszerészet.
Ferkó, a szélesen elterjedt Patikárus népzenész-család leghiresebb tagja, aki az 50-es és 60-as években a legnagyobb népszerüségnek örvendett. Hire nemcsak a fővárosban, hanem az ország minden vidékén el volt terjedve, különösen az Alföldön szoros családi összeköttetésénél fogva a Boka Károly családjával, kinek veje volt. Mint zeneszerző is kitünt számos magyar tánc-zeneművével. Izgatott életet folytatott s férfikorának delén halt meg Budapesten a 70-es évek végén.
(franc., ejtsd: pateń) a. m. korcsolya; patineur, korcsolyázó.
bázikus rézkarbonátból álló zöld v. kékes-zöld szinü vékony kéreg, amely réz- vagy bronztárgyakon képződik, ha azok nedves levegőn vagy a földben hosszu ideig állottak. A régi bronzszobrokon levő sajátságos szép szinü kérget antik v. nemes P.-nak is nevezik, l. Fémek.
(Patenier) Joákim, németalföldi festő, szül. Dinantban a XV. sz. vége felé, megh. Antwerpenben 1524 körül. 1515. az antwerpeni festőcéh tagja lett. Ellentétben kortársával, Mabusezel, festményein nem akarja az olasz renaissance formáit utánozni, hanem a természet ábrázolására fekteti a fp súlyt. Képein a szent történetből vett jelenet csak mintegy staffagea a fantasztikus, vadregényes tájnak. Legkitünőbb és leghitelesebb művei: Menekülés Egyiptomba (antwerpeni muzeum); Krisztus keresztelése (bécsi muzeum); Szt. Jeromos (karlsruhei műcsarnok); Szt. Antal kisértése (madridi képtár).