Patokémia

(gör.) a. m. kórvegytan (l. o.).

Patologia

(gör.) a. m. kórtan (l. o.). Patologus a. m. kórbuvár (l. o.).

Paton

(ejtsd: pétn) József Noel, angol festő, szül. Dunfermlineben (Skócia) 1821. A londoni akadémián tanult, 1850. a skót akadémia tagja, 1867. az edinburgi egyetem tiszteletbeli doktora, 1868. skót udvari festő lett. Művei közül első a Bothwell és Balfour párviadalát ábrázoló aquarellkép, Scott Walter nyomán (1838); azután eredeti illusztrációkat rajzolt Shakspere és Shelley műveihez és mint festő is ebben a gondolatkörben élt. Ekkor festette legjobb képeti: oberon és Titania viszálykodása; Oberon és Titania kibékülése (1846-47, edinburgi képtár); A tündérkirálynő (1847, londoni nemzeti képtár); A böngésző Ruth; Krisztus keresztvitele stb. Utóbb főleg Ary Scheffer hatása alá került; alakjai erőtlenekké, érzelgősekké válnak. 1859. egy kigyóval küzdő oroszlánt ábrázoló szoborművével megnyerte az első díjat a Sir William Wallace emlékszobrára kiirt pályázaton. Költeményeket is irt.

Patona

1. Lovász-P. (l. o.). - 2. Rába-P., kisközség Győr vármegye tósziget-csilizközi j.-ban, (1891) 1438 magyar lak.

Patony

az a vékony zsineg, amelyre a horgot erősítik, l. Horgászat.

Patos

(Lagoa dos P.), 262 km. hosszu és legfölebb 67 km. széles laguna Rio Grande do Sul braziliai állam legdélibb részében. Az Atlanti-oceánba a D-i végében levő szűk csatorna vezet ki: rajta keresztül juthatnak a hajók az É-i végében fekvő Porto Alegrehez.

Pátosz

(gör.) a. m. szenvedély, indulat; fő tárgya a költői és szinészeti ábrázolásnak. Amennyiben pedig ugy a költők mint a szinészek nagyon is tulhajtották a szenvedély és indulat kifejezését, a P. szóból gúnyszó lett és most az a mellékjelentése van, hogy üres, tulságos, pattogó és ennélfogva valótlan indulat, ál-P. A mai kor a természetességet és egyszerüséget hajhássza és azért esküdt ellensége minden patetikus tulhajtásnak ugy az irodalomban, mint a szinészetben.

Patow

(ejtsd: páto) Erasmus Róbert báró, porosz államférfiu, szül. Mallenchenben (Kalau mellett, Alsó-Luzsica) 1804 szept. 10., megh. Berlinben 1890 jan. 5. Jogot tanult és azután hivatalt vállalván a pénzügyminisztériumban, fokról-fokra emelkedett. 1848 árp. 14. ipar- és kereskedelmi miniszter lett a Camphausen-kabinetben. 1849 febr. 5. a második kamara képviselőjévé választották, s mivelhogy a kormány eljárásával nem volt megelégedve, 1849. otthagyta az államszolgálatot. Vilmos herceg-régens trónraléptével pénzügyminiszter lett az u. n. Hohenzollern-kabinetben (1858 nov. 6.); 1862 márc. havában visszaszlépett. 1866. Hessen-Nassau tartománynak újjászervezésével bizták meg; 1873-81. a szász tartomány elnöke vala. Kisebb értekezéseket irt a földadóról (1850), a vámtarifákról (1850) és a gyapjutermelésről (1851).

Patrácok

(ném. Pardunen; ol. paterazzi; ang. backstays), erős, hosszu, az álló kötélzethez tartozó kötelék, melyek az árboc-törzsek és szárak ormaitól a hajó oldalaihoz vezetnek és hasonlólag a csarnakokhoz, macskafejek által a hajó párkányzataihoz köttetnek. Céljuk az árbócot mindkét oldalt támogatni, illetve azt függélyes állásában megtartani, megerősíteni. L. Árbocozat (képmelléklet 31, 32, 33, 24 stb.).

Patrasz

l. Patre.


Kezdőlap

˙