metélő hagyma, snidling, pázsitka v. császárhagyma (növ., Allium Schoenoprasum L.), gyakran cserépben nevelt, gyepesen növő hagymafaj, hagymája apró, fehér, hosszas, csoportos, levele vékonyszálu, csöves, fel nem fuvódott. Virágszála a leveleknél alig magasabb, virágzata piroslila, hagymátlan, gömbölyded, de cserépben ritkán virágzik, mert a levelét levesbe gyakran levagdalják. Vadon Európa, Közép-Ázsia és Észak-Amerika hegyi rétjein terem. Könnyü, meleg földben legszebben megterem, hagymacsomóit minden másod évben szétosztják és róla szaporítják. A P.-nak csak a levelét használják. Virágágyat is körülfoglalnak vele.
l. Kóró.
l. Deschampsfű.
község, l. Pazova.
kiváló ghibellin patricius nemzetség Firenzében, mely a Mediciek ellen szőtt összesküvés alkalmával veszett el. P. Ferenc, Medici Gyula egykori barátja, IV. Sixtus pápa bujtogatására összeesküvést szőtt a Mediciek ellen 1478., amelyhez Salviati Ferenc, Pisa érseke és a köztiszteletben álló, értelmes P. Jakab is csatlakozott. Az összeesküvők a két Medici testvérnek meggyilkoltatását tűzték ki célul. Szándékukat 1478 ápr. 26. a templomban hajtották végre, de csal félig értek célhoz: P. Ferenc leszúrta ugyan Medici Gyulát, Medici Lőrincet azonban csak könnyen sebesítette meg. P. Ferenc erre a nép lázításához fogott, de a támadt dulakodásban a Medici-párt hivei ellen fordultak és megölték. Jakab és az érsek ezalatt a városházát akarták hatalmukba keríteni, de ez a terv is meghiusult és az érseket felakasztották, az Apenninekbe menekült Jakabot pedig elfogták és P. Renatóval együtt, mely utóbbi az összeesküvésben nem is vett részt, Gyula meggyilkoltatása után negyednapra fölakasztották. Az egész családból csak P. Vilmos maradt életben. V. ö. Poliziano Angelo, Geschichte der Verschwörung der P. (Firenze 1478); Leoncavallo, A Mediciek c. operája is tárgyalja ezt az összeesküvést.
az ólom kémiai jele.
a palladium kémiai jele.
portugál és braziliai hosszmérték, a. m. láb = 0,33 m.
(ejtsd: pibadi), helység és Salem külvárosa, Massachusetts É.-amerikai állam Essex countyjában, Bostonhoz közel, (1890) 10 158 lak.; vannak enyv-, cipő-, talpbőr-, marokko- és másféle bőrgyárai stb. Nevét a benne született Peabody (l. o.) amerikai filantropus tiszteletére vette föl; a P.-Institut, melyet ez alapított s a városnak ajándékozott, nagy könyvtáráról és szabad liceumszerü nyilvános fölolvasásairól nevezetes.
György, amerikai emberbarát, szül. Danversben (jelenleg Peabody), Massachusetts államban, 1795 febr. 18., megh. Londonban 1869 nov. 4. Mint kereskedő 1837. banküzletet nyitott Londonban. Óriási vagyonát jótékony célra, első sorban a tanügy emelésére szentelte, szülővárosának 270 000 dollárt ajándékozott, Baltimore városának 11/2 millió dollárt, a déli államoknak 41/2 millió dollárt. Támogatta azonfelül a Grinell-féle sarki expediciót s a régiségtan, természettan és szépművészetek számára a Yale College és Harvard-egyetemen tanszéket állított. Londonnak mintaszerü munkáslakások építésére harmadfél millió dollárt adományozott. Midőn e közbecsülésben álló férfiu meghalt, a Westminsterben szentelték be tetemét, mire aztán angol és amerikai hadi hajók kiséretében Amerikába szállították, ahol szülővárosában, mely tiszteletére a Peabody nevet vette föl, takarították el.