(állat), a faalakulag elágazó tápcsöves örvényférgek egyik családja. Édes vizekben vagy nedves földben élnek, kövekhez, növényekhez tapadva található. Lapos testüek. Egyszerü ivarnyilással, 1-2 vagy sok pár szemmel. Hazai közönségesebb fajok: Planaria lugubris, Dendrocoelum lacteum, Polycelis nigra stb.
l. Pianosa.
latin növénynév után Planchon J. E. montpellieri tanár nevének rövidítése (Hortus Donatensis, 1854-58).
(franc., ejtsd: plauset) a. m. mérőasztal, vállfűzőbe való halcsont.
Károly Keresztély, német filozofus, szül. 1819., megh. 1880 jan. 7., mint a maulbronni ev. szeminárium eforusa. Hegelből indult, később elvált tőle és a realizmusnak egy rendszerét dolgozta ki, mely inkább csak névleg az, mert P. a modern természettudományi elméletek ellen hévvel küzd. Nála a való extenziv és intenziv mennyiségü, s belső középponti össztevékenység minden jelenség formája, a mindenségé, a szervezeté s a megismerő és erkölcsi egyéniségé. Az igazi vallási tudat a tiszta természet megismerésében nyilvánul. Az észt az élet természeti föltételeinek kell alárendelni, nem pedig a halhatatlanság hitével tőlük elszakítani. Főbb művei: Die Weltalter (1850, 1851, 2 rész); Grundlinien einer Wissenchaft der Natur (1864); Grundiss der Logik (1873); Testament eines Deutschen; Philosophie der Natur und der Menschheit, kiadtta KöstlinK. (Tübinga 1881). V. ö. Umfried O. L., K. P. dessen Werke und Wirken (Tübinga 1880).
(lat.) címmel valószinüleg 1242-ből maradt fenn a boroszlói egyetemi könyvtárban (I. 262. sz.) egy vers, mely Magyarországnak a tatároktól való elpusztíttatását siratja. Ugy látszik, hogy szerzője valamely menekült magyar volt; igy őt kellene a latinul irt legrégibb magyar költőnek tartani. A 63 versszakból álló verset kiadta Marczali a Történelmi Tárban (1878, 369-375. old.).
l.Bolygók; a kat. egyházban, l. Casula.
e néven olyan kerékrendszert neveznek, ahol egy nagyobb keréken két vagy több kerék a naggyal vele forog, mintha annak tengelye a nap s a kis kerék a planéta lenne. EZ a kerékrendszer a csillagászati távcsövek óragépénél fontos szerepet játszik, mert e P.-kel igen kényelmesen s ha jól vannak készítve, holt mozgás nélkül lehet a távcsőnek az óragéptől független s határtalan idejü mozgást adni.
amuletek gyanánt hordott drágakövek, melyeket a régiek a planétáknak megfelelően hordottak. Saturnusé a türkisz, Jupiteré a karneol, a Marsé a smaragd, a Napé a gyémánt, Venusé az ametiszt, Merkuré a mágneskő, a Holdé a hegyikristály.
(lat.), tanítási célra használt gép, melynek középpontján p. napot ábrázoló üveggömbben lámpa ég s a központból különböző hosszuságu drótok nyulnak ki, melyek végeiken az illető planétát ábrázolják. A drótok hosszusága a planéták naptól való távolságával arányban van. A planétákat tartó belső végeik azonban egy olyforma kerékszerkezettel vannak összefüggésben, hogy ha p. egy forgattyut hajtunk, mely a műszer állványából nyulik ki, a planéták a nap körül forognak, még pedig oly sebességgel, amint azok egymáshoz viszonyítva az égen forognak. A tökéletesebb P.-okat, melyek azonban elég költségesek, óragép hajtja, s ama bolygók, melyeknek holdjaik vannak, nem dróton, de csövön állanak, s szintén végezik a napi forgást, sőt holdjaikat külön kerékszerkezet hajtja.