a. m. Point de Galle (l. o.).
festő, l. Pontormo.
(Pojnikovo), l. Kazán.
a hát kinövése, amely rendes körülmények között zsír felhalmozódása folytán keletkezik. Púpja van a tevének (l. o.) és a púpos ökörnek (l. Zebu). A púp néha beteges állapot s különbözőképen keletkezhetik. L. még Kifózis.
Drap. (állat), a haslábu lágytestüek v. csigák osztályának egyik neme, a tüdős csigák rendjéből. Háza tompa, orsóforma, jobbra, ritkábban balra csavart. Utolsó tekervénye aránylag szűk. Nyilása félkörös, leggyakrabban fogas. Szájszegélye párhuzamos oldalu. A nyilás belsejében néha szájpadredők is vannak. Mintegy 230 élőfaját ismerik, amelyek csak Ausztráliából hiányzanak. Hazánkban is több faj tenyészik.
(lat.) a. m. szembogár, látólik, láta, az a kerek nyilás, mely a szines szivárványhártya közepén feketélik. Rendesen azért fekete, mert a szemből a néző szemébe nem jut világosság, ahogy p. a messzebb levő ház ablakai nappal sötétebbnek látszanak, kivéve, ha gyertya ég a szobában. Az ember P.-ja akkor piroslik, ha másfelőlis jut be világosság a szembe, igy különösen az albinók szemének piros a P.-ja, mert áttetszők a szemük hártyái. Bizonyos helyzetből nézve piros lehet a nagy fokban hipermetropiás vagy miopiás szem P.-ja is, mert széttérően veti a fénysugarakat. Ez annak is a magyarázata, hogy a nagyon hipermetropiás házi állatok, kivált a macska, szeme világít, ha sötét helyen fénysugár éri. A P. arra való, hogy szabályozza a világosságnak a szembe hatolását. Ha világosba nézünk, az ideghártyát érő inger mozgást kelt a szivárványhártyában, megszűkíti a P.-t; ellenben sötét helyen kitágul a P., hogy elég világosság jusson be az ideghártyára. Ha a két szem közellévő tárgyra irányul, P.-juk megszűkül. Ha bénulás éri a szivárványhártyában a szemmozgató ideget, avagy ha tágító szert csöppentünk a szembe, kitágul a P., szűkítő szertől megszűkül, valamint a gerincvelő betegsége folytán is (l Midriazis és Miozis). Szivárványhártya-gyuladás betapaszthatja a lencsére a P. szélét s megszünteti vagy legalább korlátozza a mozgásait, sőt izzadmánnyal zárhatja el az egész nyilást, ugy hogy új nyilást kell készíteni (l. Iridektomia). Embriói állapotban hártya takarja a P.-t, néha megmaradnak ennek nyomai, egyes szálak, sőt egész hártya alakjában, ugy hogy több nyilásra oszthatják a P.-t (polikoria). Hibás fejlődés folytán néha nem az irisz közepén van a P. (korektopia), avagy aláfelé mintegy meg van toldva (l. Koloboma). Fiatalok P.-ja tágabb, öregeké szűkebb. Akinek kétféle szeme van, annak a P.-ja is felemás szokott lenni. Alvás közben szűkül a P. Mesterséges altatáskor is mindaddig nem kell veszedelemtől tartani, mint a P. szűk. A P. mozgásaiból arra is lehet következtetni: megvan-e még a tárgyat már nem látó szemnek a fényérzése, p. hályog esetén várhatunk-e az operálástól eredményt.
l. Pupillus.
(lat.), a rómaiaknál önjoga-serdületlen (sui juris impubes), továbbá az, ki gyámság alatt áll. Innen pupilláris hatóság, gyámhatóság; pupilláris biztonság, oly biztonság, amely mellett árvapénzeket elhelyezni szabad.
(állat), bábszülők, a kétszárnyu rovarrend eyik csoportja, ahová a kullancslegyek, Nydteribiidák és méhtetvek családjai tartoznak. Ez állatok lapos testüek, szárnyaik csökevényesek, álcáik közvetlenül bebábozásuk előtt születnek.
(állat), l. Zebu.