(lat.) a. m. a hány fej, annyi vélemény.
(lat.) a. m. mindennapos, mindennapi.
a. m. hányados, l. Osztás.
(új-lat.), nagyobb mennyiségek kisebb részleteinek bizonyos megszabott arány szerinti megállapítása, különösen az egyenes adóknak egyénenkénti kivetése. Lásd Adóigazgatás (I. köt. 99. old.).
(lat.), Cicero Catilina ellen tartott beszédének kezdő szavai, a. m. még meddig?
természetrajzi nevek után a Quoy János René Konstant (1790-1869) és Gaimare J. P. (1793-1858) nevének rövidítése. Mindketten kisérői voltak a Freycinet és aztán a Dumont d'Urville kapitány expedicióinak. A gyüjtött anyagot feldolgozták és ismertették.
a latin quantum vis (amennyit akarsz), továbbá guod videas (mit láss, lásd ezt) rövidítése.
(betü), a magyar ábácének huszonötödik (a latinnak 18.) betüje (a mássalhangzók sorában a 16., görög alakja P, r mint számjelölő = 100. A hehezetes r kezdetü, latin leirásu szavakból e lexikonban a h betü rendszerint elhagyatott). R a folyékony mássalhangzók közé tartozik, és ugy mint az l-et a nyelvnek a szájpadláshoz való érintése által képezzük. L. Hangok.
R a. m. Réaumur hőmérője.
R a. m. rectus vagyis derékszög (90°), a mennyiségtanban 2R a. m. 180°.
R., római kéziratokban Roma, Romanus, regia, regnum, rex stb.
R (zsebórákon) a. m. retarder (franc.), késleltetni, lassítani; ellentéte A. (avancer) siettetni.
R leveleken: recommandée (franc.) a. m. ajánlott, ajánlva.
R. A. Angliában a. m. Royal Academy.
R. I. P. síköveken a. m. requiescat in pace (lat.), nyugodjék békével.
R. O. a telegráfnál: rendre ouvert (franc.) a. m. nyiltan kézbesítendő.
R. P. (u. o.): réponse payée a. m. felelet fizetve.
(hang), regző zönge-mássalhangzó, mely a magyar kiejtésben a nyelv hegyének rezgésével jő létre (a francia s német kiejtésben olyan r is van, melyet hátul képeznek s melynek kiejtésekor az u. n. ínycsap is rezeg; ismét más r. van az angolban stb.). L. Hangok.
János Lénárd, német rézmetsző, szül. Schwaningenben Ansbach mellett 1825 márc. 29. Nürnbergben tanult Reindel vezetése alatt. Később a müncheni akadémiának lett növendéke, azután Nürnbergben telepedett le, 1869. pedig a rézmetszés tanára lett a müncheni akadémián. 1882-1887-ig 50 rézkarcot készített a müncheni képtár kiváló festményei után.