Rewbell

(ejtsd: rebel) János, a francia forradalom egyik legbuzgóbb hive, született Kolmarban 1747 okt. 8., megh. 1807 nov. 23. A forradalom kitörésekor a legfelsőbb törvényszék tagja volt Elzászban. Szülőföldjének harmadik rendjétől az 1789-iki nemzeti gyülésbe beválasztatván, itt a legbuzgóbb köztársaságiakhoz csatlakozott. Miután egy ideig a felsőrajnai kerületben mint vezértitkár működött, Új-Breisach képviseletében a konventbe lépett, ahol elszántan harcolt az arisztokraták ellen. A rémuralom alatt leginkább a vidéken működött. 1794. Robespierre bukása után a jakobinusok ellen lépett föl s a jólétbizottság tagja lett, mely állásában a jogi és pénzügyi dolgokban nagy befolyásra emelkedve, 1795 nov. 1. a direktorium tagja s elnöke lett; majd a vének tanácsába lépett be, de brumaire 18. után a magánéletbe vonult vissza.

Rex

(lat. uralkodó) a. m. király, a rómaiaknál választott fejedelem, a ramnesek és titiesek törzséből, akikhez később még a luceresek is járultak. A szenátus választotta és a kuriák szerint való comitiák megerősítették. Azután jött még az augur által való fölavatás (inauguratio). A királyi hatalom külső jelvényei gyanánt kijárt a rexnek a 12 lictor meg a fascesek, továbbá az elefántcsont-szék (sella curulis) és a toga praetextata; halála után interrex (l. o.) intézte a folyó ügyeket. - R. sacrificulus, főpap, akinek a királyok elűzetése után a király rituális teendői jutottak. A patriciusok közül választották, még pedig az augurok és pontifexek egész testülete a pontifex maximus elnöklete alatt. Kiváló állást foglalt el, még a pontifex maximusnak sem volt alárendelve, de az utóbbinak felszólítására működött. Felesége, aki szintén magasabb papnői teendőkre volt feljogosítva, regina sacrorum nevet viselt.

Rex apostolicus

(lat.) a. m. apostoli király (l. o.).

Rex catholicus

(lat.) a. m. katolikus király, a spanyol királyok címe.

Rex christianissimus

l. Legkeresztényibb király.

Rex fidelissimus

(lat.) a. m. a leghűbb király; a portugál királyok címe.

Rex haereditarius

l. Örökös király.

Rex non moritur

(lat.) a. m. a király meg nem hal; az örökös monárkiának alapelve, amelynek értelmében a korona birtokosának halálával a trónörökösödésre jogosult azonnali ipso jure helyébe lép, ugy hogy tehát trónüresedés pillanatnyilag sem áll be. Az, hogy mint jelesül a hazai közjogok szerint - a királyi hatalom telje a koronázást tételezi fel, az elven magán mit sem változtat. Az elv francia formulázása ez: Le roi est mort, vive le roi (l. o.).

Rex regnat, sed non gubernat

l. Le roi regne et ne gouverne pas.

Reyath

Schaffhausen svájci kanton egyik járása, 47 km2 ter., (1888) 4112 lak., Thayngen székhellyel.


Kezdőlap

˙