Rezolvens

l. Algebra.

Rezonálás

l. Együtthangzás.

Rézorbánc

l. Acne rosacea.

Rezorcin

(resorcin, metadihydroxylbenzol). A pirokatekinnel és a hidrokinonnal izomer benzolszármazék. Ugy származik a benzolból (C6H6), ha abban két hidrogénatomot két hidroxil (OH) gyökkel pótolunk; kémiai képlete: C6H4 (OH)2 (1,2). Előállítható különféle gyantanemü testekből (Galbanum, Asa foetida stb.), ha azokat káliumhidroxiddal összeolvasztjuk; nagyban rendszerint benzoldiszulfosavból C6H4(SO3H)2 készítik, amelyet káliumhidroxiddal összeolvasztanak. Az igy kapott nyers R. megtisztítása szublimálás vagy benzolból való többszöri átkristályosítás útján történik. Szintelen, rombos prizmákból v. táblákból álló test; op. 118°, fp. 276°. Vizben, borszeszben és éterben könnyen oldódik; de kloroform és széndiszulfidban oldhatatlan. Vizes oldata ferrikloridtól sötét ibolyaszinü lesz, de ólomacetáttal csapadékot nem ad; e reakcióval a pirokatekintől megkülönböztethető. Brómvizzel elegyítve tribróm-R.-ból C6HBr3(OH)2 álló csapadék képződik. AR.-ból ftálsavanhidriddel való hevítéskor fluoreszcein keletkezik. Gyógyszerül mint antibakteriosus és lázellenes szert (hivatalos szer) és különféle festékek előállítására használják.

Réz oxidjai

A réznek négy oxidját ismerjük, ezek: 1. A kuprooxid v. rézoxidul Cu2O, amely a természetben mint vörös rézérc (cuprit) található. Mesterséges úton sokfélekép előállítható, igen egyszerüen ugy, hogy rézszulfátoldatot annyi szőllőcukorral elegyítünk, hogy az ezután hozzáöntött káliumhidroxidtól csapadék ne keletkezzék és végül e sötétkék szinü folyadékot felforraljuk, a kuprooxid ilyenkor narancsvörös csapadék alakjában válik le. Savakban szintelenül oldódik, de az oldat a levegőn oxidáció következtében megkékül. A kuprooxid üveggel összeolvasztva, azt szép vörös szinüre festi. - 2. Kuprioxid v. rézoxid CuO, a természetben előforduló ásványa melakonit nevet visel. Fekete szinü alaktalan test, amely mesterséges úton a réznitrát, rézkarbonát vagy rézhidroxid izzítása révén állítható elő. Magasabb hőmérsékleten a hidrogén, szén, szénoxid és általában véve a szerves vegyületek könnyen rézfémmé redukálják. Legfőképen a szerves vegyületek elemzésénél használják. A rézoxid ammoniakkal különféle u. n. kuprioxidammoniak vegyületeket alkot. A rézszuboxid Cu4O és rézhiperoxid CuO2 mesterséges úton szintén készíthetők, de gyakorlati fontosságuk nincs.

Rézötvények

A vörösréz a legtöbb fémmel kitünő tulajdonságu ötvényeket alkot. A vörösréz és aluminium alkotja az aluminiumbronzot (l. o.), a vörösréz és cink alkotja a sárgarezet (l. o.), a vörösréz és nikol alkotja az alpakkát (l. o.), a vörösréz és mangán a mangánbronzot (l. o.), a vörösréz és szilicium alkotja a sziliciumbronzot (l. o.), a vörösréz, cink és vas a deltafémet (l. o.), a vörösréz és ón az ágyu-, szobor-, harang- és tükörbronzot (l. Bronz) stb. ezeken kivül fontosak - különösen a pénzverés szempontjából - a réz-ezüst és a réz-arany ötvények.

Rézpácok

l. Pácok.

Rézpala

fekete, bitumenes márgapala, diasz-szisztémabeli (Zechstein-formáció), melyben réz- és ezüstércek (kalkopirit, kalkoszin, bornit) vannak. Közép-Németország számos területén találni, soha sem vastagabb 0,6 m.-nél. Legtöbb helyen gazdag halmaradványokban, melyeket sokszor vonnak be rézércek. Csakis Mansfeld vidékén bányásszák. L. Diasz-szisztéma.

Rézpléh

a. m. rézlemez (l. o.).

Rézpoltura

l. Poltura.


Kezdőlap

˙