(ol.) a. m. teljes, kitöltött. Meglehetősen elavult s divatból kiment elnevezése az ének- és zenekari különböző szólamoknak, melyek valamely teljes ének- vagy zenekart kiegészítenek. - Ripinisták azok a zenészek, akik a sokszorosított ének- vagy zenekari szólamok játszói, képviselői.
(Ripinnoje), kisközség Máramaros vármegye ökörmezői j.-ban, (1891) 1107 rutén és német lakossal.
(ejtsd: riple), 1. város Derby angol grófságban, Derby közelében, vasút mellett, (1891) 6815 lak., szénbányákkal és vaskohókkal. 2. R., két county az É.-amerikai Egyesült-Államokban és pedig Indianában (1165 km2 ter., 22 000 lak., Versailles székhellyel) és Misszuriában (1612 km2 ter., 6000 lak., Donipaz székhellyel).
város Gerona (ettől 57 km.-nyire) spanyol tartományban, a Fraser és Ter összefolyásánál, a Pireneusok egyik völgyében, vasút mellett, (1887) 3584 lak., pamutfonókkal, tű- és puskakészítéssel; egy benceapátság romjaival, amelyeken a IX-XVI. sz.-beli építészeti ízlés nyomai láthatók. 1873. a karlisták csaknem egészen fölégették.
(ejtsd: ripnn), város és püspöki székhely York (ettől 36 km.-nyire) angol grófságban, West Ridingban, az Ure, az Ouse egyik ága a vasút mellett, (1891) 7512 lak., sarkantyu-, nyereg- gombkészítéssel; egykori gyapjuipara a XVI. sz. óta nagyon aláhanyatlott. A középkorias külsejű város legjelentékenyebb épülete a XI. sz.-ban megkezdett székesegyháza, a Tudor-ízlésben épített püspöki palota és 3 kórház, amelyek a XII., XIII. és XIV. sz.-ból valók. A piacteret 30 m. magas obeliszk ékesíti.
1. Frigyes János Robinson, Goderich viscount, R. gróf, angol államférfiu, lord Grantham ifjabb fia, szül. 1782 nov. 1., megh. 1859 jan. 28. Tanulmányait Cambridgeben elvégezvén, 1806. az alsóházba lépett, 1809. egy pár hónapig alállamtitkár, 1810-12. tengerészeti kincstárnok, később a kereskedelmi hivatal alelnöke volt. 1815. az általa keresztülvitt, a vagyontalan osztály érdekeit sértő gabonabill zavargásokat idézett elő Londonban s ez alkalommal a tömeg R. képgyüjteményét elpusztította. 1822. a Canning minisztériumában kincstárnok, 1827. gyarmatügyi miniszter lett s ugyanakkor peerré nevezték ki. Ezóta a felsőházban Canning liberális nézeteit pártolta s ennek halála után (1827 aug.) IV. György őt bizta meg az új minisztérium alakításával, de mivel a parlamentáris helyzet nehézségeit leküzdeni nem volt képes, már 1827 dec. 14. lemondott. 1830. újra gyarmatügyi miniszter lett, 1833-35. pecsétőri méltóságot viselt. Ezután ismét a torykhoz közeledett s 1841. Peel minisztériumában a kereskedelmi hivatal elnöke, 1843. az indiai ügyosztály élére állott; 1846. visszavonult a közélettől.
2. R. György Frigyes Sámuel Robinson, R. marquis, az előbbinek fia, szül. 1827 okt. 24. 1859. az alsóházba lépett, hol a liberális párthoz csatlakozott s 1859. a Grey gróf címét örökölte. 1859-1863-ig alállamtitkár volt a hadügyi és az indiai minisztériumban, 1863. hadügyminiszterré, 1866. indiai miniszterré nevezték ki, de még ugyanazon évben a liberális párt bukásával visszalépett. 1868. a Gladstone-minisztériumban a titkos tanács elnöke lett s e méltóságot 1874-ig viselte. 1870. az angol szabadkőmüves-páholyok nagymesterévé választott, de 1874. e méltóságról lemondott és áttért a katolikus vallásra. 1880-86-ig, miután Gladstone vezetése alatt a liberális párt újra uralomra került, India alkirálya volt.
(franc., ejtsd: riposzt) a. m. gyors és találó felelet; visszavágás; a vívásban a. m. gyors visszadöfés.
város Catania olasz tartományban, 13 km.-nyire Acirealétól, vasút mellett, (1881) 9743 lak., akik a környék boraival kereskednek.
József, festőművész, szül. Kaposvárott (Somogy) 1861. Tanult szülővárosában, majd később Budapesten, hol a főleg a természettudományok és vegytan iránt mutatott nagy érdeklődést. Hajlama a művészet iránt erősebben akkor ébredt föl, midőn mint Zichy Ödön gróf kis fiának nevelője, több utazást tett a grófi családdal. Bécs mellett Karlsburgban laktak. Gyakori berándulásai az osztrák fővárosba kifejlesztették benne a szép iránti érzéket, lelkesedett ugy a zenéért, mint minden más művészetért. Egy bécsi művész buzdítására nemsokára megvált a grófi családtól és Münchenbe utazott, hogy összes idejét és minden tehetségét élete ideáljának szentelhesse. A müncheni iskola szelleme azonban nem tetszett neki s elutazott Párisba, hol 1887. Munkácsy Mihály fogadta tanítványává. Eleinte csendéleteket, később alakos képeket festett a mester tanácsai szerint. Majd midőn Sedelmeyer, a műárus is érdeklődni kezdett iránta, önálló műtermet nyitott Párisban. Első alakos képe a Five o'clock tea volt s ezt a nevezett műárus vásárolta meg tőle. Első műveinek a Salonban való kiállítására Besnard bátorította, ki pasztelljeiről és rajzairól nagy elismeréssel nyilatkozott. Az eredmény az volt, hogy műveit a jeles szobrász St.-Marceaux egytől egyik megvásárolta a propagandát csinált neki ismerősei között. Ezek a művek már mint egyéni sajátos fölfogással dolgozó művészt mutatták be R.-t. Még nagyobb siker volt a nagykövetségi palotában 1892. rendezett magánkiállításának. Ez időtől fogva R. egyik érdekes művészévé lett a marsmezei Salonnak, sőt 1895-ben associévé is választották. Nem rég Berlinben aratott nagy sikereket s egyik művét a drezdai képgyüjtemény igazgatója, Seidlitz báró vásárolta meg. R. legtöbb műve Párisban és Reimsban talált vevőre. Újabb festményeiből legutóbb Párisban és Londonban rendezett magánkiállítást.
falu és látogatott fürdő Offenburg badeni kerületben, a Fekete-erdőben, a szűk Wolfthalban, (1890) 695 lak., a pyrmontihoz hasonló vastartalmu ásványvizforrással, szép fürdőintézettel.