Ristori

(ejtsd: - szo-) Adél, olasz szinésznő, szül. Cicidaléban (Friuli) 1822 jan. 29. Korán lépett a szinpadra, s kezdetben sikerrel játszott naiva-szerepeket, de csakhamar nagyobb tragikus szerepekben is kitünt. Midőn 1847. Del Grillo marchese neje lett, egy időre visszavonult a szinpadtól; aztán ismét föllépett, de ekkor már nemcsak az első rangu olasz, hanem a párisi, londoni, berlini, spanyol, olasz, amerikai és ausztráliai szinházakban is fényes sikereket aratott; Budapesten is megfordult 1856. R.-t tartják az újabb drámai művészet legkiválóbb tragikus művésznőjének; fő szerepei voltak: Francesca da Rimini (Pellico Silviótól); Stuart Mária és Macbeth. Megirta önéletrajzát: Ricordi e studii artistici (Torino 1887). Hosszu szünet után az 1896 jul. 3. Rómában rendezett Rossi-ünnepély alkalmával lépett még egyszer nyilvánosan fel.

Ristorno

(ol., ejtsd: risztornó), a tengeren való szállítások kárbiztosításánál használatos kifejezés. Az 1875. XXXVII. t.-c. 485. §-a szerint ugyanis a kárbiztosítási szerződés hatályát veszti: 1. ha a biztosított tárgy a szerződés megkötése után, de azon időpont előtt, melytől fogva a biztosító a veszélyt viselni tartozik, megsemmisül vagy elvész; 2. ha a biztosított tárgy a biztosítás tartama alatt nem a szerződésben kijelölt, hanem más esemény folytán megsemmisül, v. elvész; 3. ha a biztosított vállalat v. ügylet nem létesül, vagy pedig oly időre halasztatik el, amikor már nem forog fenn az a veszély, amely ellen a biztosítás irányul; 4. (másra vonatkozik); 5. ha azon érdek, amely miatt az ügylet a szerződés szerint köttetett, megszűnik. Miután ez esetekben a biztosított fél tényleg nem viseli azt a kockázatot, amelyért a díjak kiköttettek: az igért biztosítási díjakat nem követelheti, a már befizetett díjakat pedig tartozik visszatéríteni; e visszatérítést nevezik a tengeri kárbiztosításoknál R.-nak. A biztosító azonban saját költségeire a R. nehány százalékát levonja s e levonásnak a neve R.-díj v. R.-jutalék.

Ristretto

(ol., ejtsd: risztretto) a. m. rövid kivonat.

Risum teneatis, amici?

(lat.) a. m. meg tudnátok állani nevetés nélkül, barátaim? Horatius Ars poeticájából vett idézet.

Risus

(lat.) a. m. nevetés, görcsös nevetés.

Riszner

József, zeneiró, szül. Turóc-Szt.-Györgyön 1824., megh. Jászberényben 1889. Jászberényben sok éven át mint magán-nevelőintézet tulajdonosa fejtett ki sokoldalu tevékenységet. Megalapítója s vezére lett az ottani országos hirü dalegyletnek is, melyet nem egyszer vezetett diadalra országos versenyek alkalmával. Irt számos magyar népdalt, hallgató nótát, csárdást s más zeneművet. A Tolnai lakodalmas c. csárdásnak ő a zeneszerzője. Palotásy János összes magyar zeneműveit is ő irta át s adta ki zongorára. Lásd még Magyar táncok.

Risztics

János, szerb államférfiu, szül. Kragujevácon 1831. Gimnáziumi tanulmányait Belgrádban végezte. Hazája 1849. Németországba küldötte történelmi tanulmányokra a berlini és heidelbergai egyetemen bölcsészetet és államtudományokat is hallgatott s 1852. bölcsészetdoktori oklevelet nyert. Azután Párisba ment, hogy a francia nyelvet megtanulja; a szerb tudós társaság megbizásából tanulmányozta a császári könyvtárban a régi szerb kéziratokat. 1854. hazatért és állami szolgálatba lépett, hol csakhamar a belügyminisztérium osztályfőnöke lett; 1860-ban Szerbinának konstantinápolyi követe lett és mint ilyen vezette a tárgyalásokat a szerb várak visszaadása iránt; 1868. külügyminiszter és Mihály fejedelem megszületése után, Milán kiskorusága alatt, Blasznevax Milivoj és Gavrilovics Jovánnal együtt 1872-ig szerb régens volt. 1872-73. miniszterelnök volt, mely állásából Marinovics kiszorította, de R. az omladinához, a pánszláv párthoz csatlakozván, 1876. máj. ismét miniszterelnök és külügyminiszter volt. A szerb politikát nagy ügyességgel vezette a szerb-török háboru és a berlini kongresszus idejében, melyen ő képviselte Szerbiát, ugy hogy Szerbia nemcsak függetlenné lett, hanem területe is jelentékenyen megnagyobbodott. Midőn azonban sikereitől felbátorodva, Ausztriával szemben mereven fellépett s további merész hódítási politikát folytatott, Ausztria-Magyarország 1880 okt. 17. kelt fenyegető jegyzékével lemondásra kényszerítette. Ez óta a liberális oroszpártnak ő volt a vezére és 1887 jul.-tól 1888 jan.-ig a szövetkezett liberális-radikális párt támogatása mellett újból miniszterelnök és külügyminiszter volt és az új szerb alkotmányt, mely 1889 jan. 2. lépett érvényre, jó részben R. dolgozta ki. Milán király állását a szerencsétlen bolgár háboru, a zilált pénzügyi helyzet, az egyházzal való konfliktus megingatta s midőn belátta, hogy az új alkotmány alapján választott túlnyomóan radikális szkupstinával nem boldogul, 1889 márc. 6. lemondott a trónról kiskoru fia Sándor javára. Ekkor E. újra mint régens Szerbia élére került, régenstársai Protics és Belimárkovics generálisok voltak. Régensségének az ifju Sándor által 1893 ápr. 14-15-ike közötti éjjelen rendezett államcsíny vetett véget. R. azóta külföldön élt és 1896. Sándor király meghivására visszatért hazájába. Németül irta: Kurze Charakteristik des geistigen und sittlichen Zustande Serbiens (Heidelberga 1851) és Die neuere Litteratur der Serben (Berlin 1852) c. műveit. Szerb nyelven irt legjelesebb műve: Spoljni odnosaji Srbie (Belgrád 1887).

Ritartando

(ol.), zeneelőadási műszó, a. m. a kiszabott tempót késleltetni, attól eltérő, lassudó időmértéket használni. Rövidítve rit.

Ritchie

(ejtsd: riccsi), 1. Anna Izabella, angol regényirón_, szül. Londonban 1837. Thackeray humorista iró leánya, 1877. R. Richmondhoz ment nőül; Hampsteadban London mellett él. Művei: The story of Elizabeth; To Esther, and other sketches (1869); The village on the cliff; Five old friends and a young prince; Miss Angel (regény 1875); Miss Williamson's divagations (1881); Mrs. Dymond (regény 1885); Madame de Séniqué (életrajz 1881); A book of siyls; Mrs. Barbauld, Mrs. Opie, Miss Edgeworth, and Miss Austen (1883). összes művei 1875 óta jelennek meg.

2. R. Thomson Károly, brit államférfiu, szül. Dundeebeu 1838. Mint kereskedő kezdette pályáját s miután Londonban tekintélyes állásra emelkedett. 1874. mint London egyik kerületének képviselője az alsóházba lépett, hol a konzervativ párthoz csatlakozott. 1885. az admiralitás titkára lett s 1887. helyett kapott a Salisbury-minisztériumban. Ő vitte keresztül 1888. a tartományi alkotmány és közigazgatásra vonatkozó fontos törvényjavaslatot.

Rite

(lat.) a. m. illő, szokásos módon.


Kezdőlap

˙