(lat.) a. m. szertartás, szokás. A régi rómaiaknál ugy a politikai, mint a vallási, nemkülönben a családi életben előforduló szokást jelentette, amely a Libri ritualis Saliorum, Vestalium. Falminum Pontificum és augurum-ban fel volt jegyezve. A keresztény egyházban jelenti azt a megállapított módot, amelyen a szertartásokat végezni kell. L. Liturgia és Rituale.
táviró-ügynökség Koppenhágában, melyet 1866. Ritzau Erik Miklós alapította, aki még most is a vállalat egyedüli tulajdonosa s majd valamennyi dán újságot, továbbá számos magánembert a legújabb hirekkel lát el. Azonkivül a stockholmi és kristianiai táviró-ügynökségek útján a svéd és norvég sajtónak is szolgál tudósításokkal és skandináv hireket közvetít a vele összeköttetésben levő táviró-ügynökségek számára.
Hamburg városhoz tartozó járás az Elbe-torkolat bal partján; területe Neuwerk szigetet is bele számítva 83,7 km2; lakóinak száma (1890) 8249. Főhelye Cuxhaven. V. ö. Richter, Das hanburgische Amt R. (1892).
v. Liukiu; Rieu-kieu v. Lieu-kieu is, a benszülötteknél Liucsiu és azután Lu-csunak is irják. Szigetcsoport Kelet-Ázsiában, a vulkánikus szigetkoszoru egy része, az É. sz. 24-29° között. E szigetek száma 55, területük együttvéve 2420 km2, az É-on hozzájuk csatlakozó Liucsota-szigetek nélkül. Három csoportból állnak: az É-i v. Szanboku-szigetek, összesen 16, amelyek közt Aman-o-zsima a legnagyobb; a középső vagy Cjuzán-szigetek az 1348 km2 területü Okinava-zsimával, a szigettenger legnagyobb szigetével: a déli Szannan-szigetek, amelyek közül a 246 km2 területü Izsigaki a legnevezetesebb. Noha a szigetek hegyesek, főleg Okinava-zsimán és Nagy-Riu-kiun széles, szántóföldnek és kerteknek nagyon alkalmas területei is vannak. A földrengések, bár nagy kárt nem okoznak, gyakoriak. A klima egészséges. A főbb termékek batáták, nádcukor, rizs, dohány, gyapju és baso v. pizangrost. Vannak papireperfa-ültetvényei is. A lakosság (1893-ban 410 881) előkelőbb része testi alkatánál, nyelvénél és szokásainál fogva a japánokhoz tartozik; az alsóbb néprétegek inkább hasonlítanak a khinaiakhoz. (Egy benszülött férfi képét l. az Ázsiai népfajok mellékletén.) Békés, munkás nép ez, amelyre a buddhizmus és sintoizmus csak jelentéktelen hatással voltak. A legnevezetesebb kereskedelmi város Nafa, Okinava-zsima DK-i partvidékén, (1890) 42 250 lakossal. Innen egy 41/2 km. hosszu út Ihuriba vezet, amely azelőtt a birodalom királyainak székhelye volt; 25 604 lak. A R.-szigetek, amelyek egykor önállóak voltak, 1609. Japán fenhatóságát ismerték el, de adójukat Khinának tovább is fizették. 1872. a szigetcsoportot Japánba kebelezték be.
(ol.) a. m. part, különösen tér Velencében.
az ugyanily nevü osztrák kerületi kapitányság székhelye a Garda-tó É-i végében, amelynek itt van a legjobb kikötője, a meredek Guimela lábánál és vasút mellett, (1890) 2888, mint község 6480 lak., papiros-, vas-, agyagárukészítéssel, selyemtermeléssel, fa- és deszkakeritéssel; minorita-templommal, amelyet Guido Reni, Palma és mások népei látogatnak és sokan mint búcsujárótemplomot keresik föl; egykori La Rocca kastélya most kaszárnya. Környékének szépsége és jó levegője miatt sok idegen látogatja. A 2-km.-nyire fekvő Monte-Brionéról gyönyörü kilátás van a Garda-tóra. 4 km.-nyire a Ponale, ahol a Ledro-völgyből kiér, igen szép vizesést alkot.
az ugyanily nevü járás székhelye és kikötőváros Lugo spanyol tartományban, az Eo bal partján, ahol az Atlanti-oceánba ömlik, (1887) 8706 lak., vászonszövéssel, kender- és lenkereskedéssel; hajósiskolával.
(franc. rivale) a. m. vetélytárs; rivalitás, vetélkedés; rivalizál, vetélkedik.
(ejtsd: -kanavéze), város Torino olasz tartományban, az Orco jobb partján, vasút mellett, (1881) 6979 lakossal, pamutiparral, Malgra- és Borgofranco-palotával.
helység Genova (ettől 2 km.-nyire) olasz tartományban, a Plcevera partján, vasút mellett, (1881) 8941 lakossal, számos szép villával.