Ernő Károly Rezső, német hidrografus, szül. Eutinban 1851 ápr. 18. Mint tengerészeti kadét és tiszt számos tengeri utat tett, többi közt a Herthán 1869-72. és 183-84. Adalbert herceggel a földet is körülhajózta. 1884. a hidorgráfiai hivatal osztályfőnöke lett, majd valóságos tengerészetügyi tanácsos. Ô szerkesztette 1884-1892. az Annalen der Hydrographie und maritimen Meteorologiet és a hidrográfiai hivatal kiadásában megjelent Die Forschungsreise Sr. M. S. Gazelle c. művet, amelynek első részét (Reisebeschreibung) irta is. Die beruhigung der Wellen durch Öl (Berlin 1880) és Die Deviationstheorie und ihre Anwendung in der (Praxis (u. o. 1881) c. dolgozatait megkoszoruzták.
azugyanily nevü járás székhelye a württembergi Schwarzwald kerületben, a felső Neckar bal partján, vasút mellett, (1890) 6912 lak., nagy puskaporgyárral, lokomotiv-, pezsgőbor-, sörgyártással és pamutszövéssel; sertés- és gabonavásárokkal; régiséggyüjteménnyel; a Lőrinc-kápolnában értékes faragványokon kivül egy római mozaikkép látható, amely Orpheust és a megcsonkított mellékképeken kocsi- és gladiátorversenyeket ábrázol. Közelében a Neckar mellett van Wilhelmshall sófőző és fürdő. R. a XIII. sz.-ban szabad birodalmi várossá és későbben császári udvari törvényszék székhelyévé lett, amely 1784. működött utoljára. A város 1802-ben lett Württembergé. V. ö. Ruckgaber, Gesch. der Stadt R. (1835).
1. Becsomózás és Rotolo.
sziget Polinéziában, 474 km.-nyire Vanua-Levutól, a D. sz. 13° 32´181/2 alatt, a szomszédos apró szigeteket (Szolnahu, Afgaha, Hanua stb.) hozzászámítva 36 km2 területtel, (1892) 2207 keresztény lak. Csakis É-i részén vannak kikötők (Fau és Oinafa). Földje termékeny; lakatlan belsejében 200-250 m., magas domok vannak. 1791-ben Edwards angol kapitány fedezte föl. 1881. az angolok vették birtokba.
(lat.) a. m. kerek terem v. hengeralaku épület.
A Vitis rotundifolia Michaux amerikai szőllőfaj használatban levő neve. A legvadabb amerikai szőllőfaj; levelei aprók, vékonyak, körülbelül olyan szélesek, mint hosszuak; bogyói aprók, silány minőségüek s nagyon egyenetlenül érnek. Az Egyesült-ÁLlamok déli országaiban van elterjedve, ahol erdőszéleken a legmagasabb fák koronáira is felkúszik. A filloxerának teljesen ellentáll, de mert az európai szőllővel nem forr össze, alanyszőllőnek nem használható.
1. Tolvajnyelv.
fürdő, 1. alpnach.
(ejtsd: rube), gyárváros Nord francia départementban, 9 km.-nyire Lilletől, a 27 km. hosszu R.-csatorna és vasutak mellett, (1891) 114 91 lak., igen virágzó szövőiparral, amely itt és a szomszédos helységekben (Vattrelos, Tourcoing, Vasquehal, Croix) mintegy 350 gyárban több mint 100 000 munkást foglalkoztat. A selyem-, gyapju-, pamut- és vászonszövés fő cikkei a posztó, a sálok, ruha- és butorkelmék, szőnyegek, damaszt. Ezenkivül nagyobb fontosságu iparágak még a gépgyártás, a gyapjufésülés és festés, vas- meg rézöntés, kaucsuk- és szappangyártás. Az elküldött és behozott áruk súlya kürölbelül 84 000 t. Az egészen modern külsejü város legérdekesebb épülete a sz. Mártonról elnevezett pélbánia-templom és a kórház. Kiválóbb kulturális intézetei: a műipar- és zeneiskola, a régiség- és természetrajzi gyüjtemény és a nyilvános könyvtár, több nép- és középiskola. Egykori ura R.-i Péter 1469. tette le alapját a város fejlődésének, különös kiváltságokkal ruházván fel a posztószövőket. V. ö. Leuridan. Hist. des institution communales de la ville de R. (1863); u. a., Hist. des seigneurs et de la seigneurie de R. (1865).
(ejtsd: rukú), az orleánfából (l. o.) készült festék.