(statarium), kivételes biróság, melyet a közbiztonság állandóbb s nagyobb mérvü megzavarása esetében szoktak alkalmazni. A törvényhatóság kérelmére a belügyminiszter meghatározott időtartamra engedélyezheti rablási, rablógyilkossági, gyujtogatási esetekben. A R.-i eljárás kellő módon eszközlendő kihirdetésére különös gond fordítandó, az eljárás visszavonását ellenben közhirré nem teszik. Az engedélyezett határidő lejártával újra engedélyezhető, illetőleg a határidő meghosszabbítható. A biróság az elnökből s négy szavazóbiróból áll; a vádat a közvádló képviseli. A biróság a rendes eljárás formaságainak mellőzuésével; a legsommásabban jár el. Nem tartoznak illetékessége alá: a 20 éven aluli egyének, azok, akiknek elmeállapota felől kétség merül fel, s azok, akiknek bűnösségét 8 nap alatt bebizonyítani nem sikerül. Az elitéléshez teljes hitellel biró beismerés v. két tanu összhangzó vallomása szükséges. A bűnösnek talált vádlott halálra itélendő. Enyhébb büntetésnek csak kivételkép lehet helye. Az itéletet kihirdetésétől számított három óra elteltével kell végrehajtani. Halálra szóló itélet ellen fellebbvitelnek helye nincs. Az eljárást az 1868-iki min. rendelet (néhány későbbi pótlással) szabályozta.
(olasz. improvisator), aki minden előzetes készülődés nélkül elvégez valamit. Olaszországban R.-nek nevezték az olyan költőt, aki minden feladott témáról rögtönözve (ex improviso) verset irt, amelyet szavalt vagy valamely hangszer kisérete mellett elénekelt. De a zene, festészet stb. terén is voltak ilyen R.-k. Az élénk és gazdag fantáziáju népeknek, igy p. egyes néger törzseknek és araboknak nagy R.-tehetségük van, mely főleg a zene hatása alatt nyilvánul. A R. költészet iránt a renaissance óta főleg az urbinói, ferrarai, mantovai, milanói és nápolyi udvarokban mutatkozott nagy érdeklődés. A Rögtönzés művészetén alapult a commedia dell' arte. A XV. sz. végén és a XVI. sz. elején hires R.-k voltak a firenzei Cristoforo (l'Altissimo) és Bernardo Accolti (l'Unico). X. Leo pápa nagyon szerette a R.-ket, és az udvarában levő tudósok közt főleg Andr. Marone (1474-1527) tünt ki. Nevezetes R.-k voltak még Silvio Antoniano (szül. 1540.), s a sienai Bernardino Perfetti (1680-1747). Metastasio is jeles R. volt fiatal korában; hiresek voltak még mint R.-k Bertinazzi, Zucco (megh. 1764.), Lorenzi apát, Bernardi római ügyvéd, Ludovico Serio és Ludovico Rossi, Francesco Gianni, Tommaso Sgricci (1798-1836), Cicconi stb. Feltünő, hogy a legtöbb R. Toscanában, V. Venetiában, nevezetesen Sienában és Veronában született és hogy ez a tehetség mind mostanig e helyeken van leginkább kifejlődve. A mi nevezetesebb költőink közt is számosan értettek a rögtönzéshez, Csokonai, Arany stb.; de olyan nevezetesebb rögtönzőnk nincsen, aki ezt az ügyességet hivatásszerüleg űzte. V. ö. Cochin, Boccace. Études italiennes (Páris 1890, 4. fej.).
a fonalkelme festésénél és szinnyomásánál előforduló azon műveletek neve, melyekkel a pácot a textilanyagban lekötik. Ilyen műveletek: a szárítás, a gőzölés, a kémiai szerekkel való kicsapás, a vizzel való felhígítás stb. L. Pácok.
1. Kontentiv kötés.
Szilárd, nagy emberbarát, szül. Előszállás pusztán (Fejér) 1799. aug. 21., megh. Budapesten 1888 szept 25. Atyja R. Pál és anyja Szabady Terézia takarékos gazdálkodással szerzett jólétük eszközeivel gondos nevelésben részesíték hat gyermeküket, kiknek legidősebbike Szilárd elemi iskoláit Dunaföldváron, ahová a család költözködött, a gimnáziumot és az egyetemet Pesten végezte el. 1820. ügyvédi szigorlatot tett és irodát nyitott Pesten. Jogtanácsosa lett a Beniczky, Majthényi és Szeleszky családoknak. Az ötvenes és hatvanas években többször külföldi utazásokat tett, főleg Olaszországban és Svájcban. Takarékosságát mint iskolás gyermek kezdette meg, havipénzét összerakosgatván a jövő eshetőségekre. Takarékosságától áthatott egyszerü élete folytán nagy vagyont gyüjtött össze, melyről polgártársai csak halála után értesültek. A rendkivül szerény polgár végrendelete szerint, a 750 000 forintnál nagyobb összes vagyonát kulturális és jótékony célokra hagyta. Nevezetesen kerek számban 100 000 frtot hagyott a kat. és prot. egyházak és iskolák, tanítóképzők, nevelő-intézetek, iparegyesületek, gyermekkertek, zenedék, a muzeum részére és a csángók letelepítésére. 200 000 frtot az árvák és szenvedők, a rabok és lábbadozók, a hülyék és vakok, a süketnémák és cselédek, a bölcsődék és menedékházak, a kórházak és segélyző egyesületek, az elaggott özvegyek és sínlődők számára. A m. tud. akadémia részére 10 000 frtot, a tudományegyetem számára 30 000 frtot, a tudományok és művészeti célok fejlesztésére a közoktatásügyi miniszter kezeihez 200 000 frtot s az igazságügyminiszter kezeihez 65 000 összesen tehát a tudományok és művészetek előmozdítására 300 000 forintot. Ezeken kivül az állatkinzás meggátolására az állatvédő egyesület céljaira 50 000 frtot. Az emberbaráti érzelmeket illetőleg rokon lelkületü volt öccse R. Pál is, ki Sajó-Ládon (Borsod) gazdálkodott, megh. 1896 szept 8. mint a R.-család utolsó tagja. Ô is nagy összegekkel gyarapította a jótékony intézeteket, igy az EMKE-nek 25 000 frtot adott.
(Romö), Schleswig-Holstein porosz tartományhoz tartozó, 13 km. hosszu és 4 km. széles sziget, a fríz szigetek közt a legészakibb, 1200 lak., tengeri fürdőkkel, hajózással. Nagyobb részét futóhomok takarja.
Olaf vagy Ole, dán csillagász, szül. Aarhusan 1644 szept. 25., megh. 1710 szept. 19. Picard tanítványa és barátja; 1671-81. Párisban a dauphin tanítója és az akadémia tagja, majd Kopenhágában a matematika tanára, hol a Longomontanus által alapított csillagvizsgáló hirnevét gyarapítja. Egyszersmind a város s az állam tevékeny szolgálatában állott, polgármester s államtanácsos is volt, felfedezte 1676. a Jupiter-holdak fogyatkozásaiból a fényterjedési sebességet, feltaálta a meridiánkört s egy fogyatkozások megfigyelésére szánt mikrométert. Értékes meridiánmegfigyelései 1728. a csillagvizsgáló leégése alkalmával majdnem teljesen elvesztek.
ivópohár, melynek cuppája gömbölyü, nodusza pedig hengerded, lába tölcséralaku; zöld, barna, ritkán szürke üvegből készül. A pohár alakja és neve valószinüleg Németalfldről származik, Hollandiában még most is roemernek nevezik. Rembrandt és Hals képein ezen poharaknak egész keskeny talpa volt.
(Teplitza), fürdő Cilli stririai kerületi kapitányságban, a Sann jobb partján, vasút mellett, kies vidéken, több indifferens, 36-38°-os termával, amelyek vizét csa fürdésre használják, fürdőintézettel. R.-ot már a rómaiak is ismerték. V. ö. Marhofer, Kurort R., das steir. Gastein (Bécs 1885).
(Rymarov), az ugyanily nevü cseh kerületi kapitányság székhelye, vasút mellett, (1890) 4403, a szomszédos Harrachsdorfot beleszámítva 4786 lak., vászonszövéssel, fehérítéssel, gyapju- és selyemiparral; lentermeléssel.