Röm. et Schult.

latin növénynév után Römer (Roemer) János Jakab és Schultes József Ágost nevének rövidítése. Első szül. Zürichben 1763., megh. u. o. mint a botanika tanára 1819. Schultes, bécsi, majd landeshuti botanikus, szül. Bécsben 1773 ápr. 15-én, megh. Landeshutban 1831 ápr. 21. Együtt adták ki: Caroli a Linné Systema vegetabilium (Stuttgart, 16. kiad., 1817-1830).

Rön

1. Rhön.

Rönkő

Midőn a szálfákat a gyakorlatban szokásos gerenda- és deszkahosszuságoknak megfelelő hosszuságokra feldarabolják, R.-t v. rönkőfát, mások szerint tönköt kapnak. - R.-kocsi, rácsfürészgépeknél a fa-R. alátámasztására való négykerekü alacsony vaskocsi, oldalain a R. megkötésére való fogószerkezettel. Rendesen kettő szokott lenni egy-egy fürészgépnél, egy elül, egy hátul. Néha hátul kettő van. - R.-szán, régi szerkezetü vizi, de félkeretes újabb fürszeknél, sőt nagy kör- és szalagfürészgépeknél is fa- v. vasszerkezetü különböző módon mozgatott szánszerkezet, mellyel a fa-R.-t befogják és a szerszám mentén végig vezetik.

Rönkőfa

1. Rönkő.

Rönne

Bornholm (l. o.) dán sziget fővárosa a Ny-i parton, (1890) 8286 lak., mesterségesen mélyített kikötővel, hajógyárral, agyagiparral; szén-, vas-, só-, épületfa-, cement- és korpabevitellel, kaolin-, agyag- és faiece-kivitellel.

Rönne

Lajos Móric Péter, német jogtudós, szül. Glücksstadtban (Holstein) 1804 okt. 18-án, megh. Berlinben 1891 dec. 22. A jogot Bonnban és Berlinben tanulta; 1842. a hirschbergi országos törvényszék igazgatója, 1836-ban boroszlói főtörvényszéki biró volt, 1859. a glogaui főtörvényszék alelnöke, 1861-ben országgyülési képviselő. legnevezetesebb munkái: Das Verfassungsrecht des Deutschen Reichs (Glogau 1872, 2. kiad.);Das Staatsrecht des Deutschen Reiches (u. o. 1876-1877, 2 köt.), a német államjognak első rendszeres összeállítása); Das allgemeine Berggesetz für die preuss. Staaten (Berlin 1887).

Röntgen

Vilmos Konrád, német fizikus, szül. Lennepben (düsseldorfi kerület) 1845 márc. 27. Tanulmányainak befejezése után 1869. Zürichben doktorrá promoveálták. Doktori értekezése a levegő kéféle fajmelegének viszonyával foglalkozik. Az erre vonatkozó vizsgálatokat Kundt Ágost tanára laboratoriumában végezte. 1870. Würzburgba követte az oda meghivott tanárát és mindőn az utóbbi 1872. a strassburgi egyetemre ment, R. oda is követte, még pedig mint tanársegéd. 1874. habilitálták Würzburgban mint magántanárt, 1875. rendes tanárnak hivták meg a hohenheimi gazdasági iskolába, 1876. a strassburgi egyetemre mint rendkivüli, 1879. a giesseni és 1888. mint rendes tanár és az egyetemi fizikai intézet igazgatója. 1893-94. a würzburgi egyetem rektora volt. R. nevét az 1896 elején ismeretessé lett felfedezése tette hiressé, melynek segítségével a közönséges fénysugarak iránt átláthatatlan testek más természetü sugarak iránt átlátszóvá lesznek. L. Röntgen-féle sugarak.

Röntgen-féle sugarak

vagy X-sugarak, elektromos sugarak, melyek láthatatlanul a fény irányában többé-kevésbbé átlátszatlan testeken keresztül hatolnak, s ekként a tárgyak belsejében levő, ezen sugarak iránt is áthatolhatatlan testekről oly árnyékot vetnek, melyet fotográfiai lemezen láthatóvá lehet tenni, vagy melyet fiuoreszkáló anyagon keresztül megnézve, még egyenes látásban is ki lehet venni. Röntgen légritkított üvegcsövekben előálló elektromos kisűlés útján láthatatlan sugarakat hozott létre, melyek a zárt fotográfiai kasszettára tett kézről a benfoglalt fényérző lemezen oly árnyékképet alkotnak, melyben a ködös körvonalokban megjelenő kézárnyék belsejében az ujjak és a kéztő csontváza élesen kivehető. Röntgen eljárását a lefolyt évben annyira tökéletesítették, hogy segítségével az egész testet át lehet világítani és hogy már eddig is az orvosi tudománynak, különösen a sebészetnek jó szolgálatokat tesz. Az elektromos kisülésekkel légüres térben már Farady foglalkozott 1838., azután Hittorf Vilmos, a münsteri akadémián tanár, 1868. tett erre nézve kisérleteket, a mult években pedig Lenárd Fülöp hazánkfia eredménnyel foglalkozott a jelenségekkel.

Röperő

1. Centrifugál erő.

Röperőgép

1. Centrifugál gép.


Kezdőlap

˙