(finn) a. m. népdal, l. Finn irodalom.
(Swensksund), tengerszoros Finnország déli partja mellett, Frederikshammtól délnyugatra. Ismeretes az 1789-iki és 1790-iki tengeri ütközetekről, amelyek elsejében az oroszok és másodikában a svédek győztek.
skolasztikus, l. Raymundus.
belga folyó, l. Dyle.
község K.-Flandria belga tartományban, a Rupel és Schelde összefolyásánál, (1891) 3222 lak., vászon-, vitorlavászonszövéssel, halászattal és hajózással. Itt született Mercator Gerhard.
(újabban Ruperto-Carola), a heidelbergai egyetem neve, alapítója l. Ruprecht választófejedelem után. L. Heidelberg.
(ejtsd: rupertsz-rivr), 480 km. hosszu folyó Kanadában. A Misztasszini-tóból folyik ki és a James-öbölbe, a Hudson-öböl egyik ágába, torkollik.
(Ruprecht, Rudbert, Hrodbert), szent, a kereszténység apostola Bajorországban, szül. 650 körül frank királyi családból. Püspök volt Wormsban. II. Tódor bajor herceget is megkeresztelte, aki őt 696. országába hítta. Térítését a Duna mentén egész Lorchig folytatta. Salzburgban psüpökséget alapított, ahol 717. meghalt. Emlékünnepe márc. 27. Ereklyéinek átvitelét szept. 24. ünneplik. A salzburgi hercegérsek Thun János Ernő gróf 1701. R.-rendet alapított, mely azonban 1802. megszünt.
A Vitis rupestris Scheele amerikai szőllőfaj neve, mely a Riparia után a legelterjedtebb alanyszőllő hazánkban. A R. vad állapotban leginkább az amerikai Egyesült-Államok déli államaiban, főleg Texasban (hol Sugar grapenek, cukorszőllő, nevezik) s Misszuriban van elterjedve. Törzse zömök, erős, növése rendesen bokorszerü s csak ritkábban kapaszkodó; hajtásai nem igen hosszuak, de vastagok, rövid ízületüek, s szinük rendesen piros. Levelei a kajszinbarack leveleire emlékeztetnek; osztatlanok, szélesebbek mint hosszuak, simák, többnyire pirosas erekkel és levélnyéllel; a levéllap szélei több változatnál befelé vannak göngyölődve. A fürt laza, apró fekete, mellékágnélküli, leves, sötétesen erezett vörös húsu bogyókkal. A filloxerával szemben épp annyira ellentálló, mint a Riparia, amely fölött az a kiváló előnye van, hogy a talajban nem olyan válogatós. A R.-nek több mint 100 változata van, melyek részint a levél vállöblének alakja, részint a levél nagysága által vannak jellegezve. Legkitünőbb változata közé tartozik s a meszet valamennyi között a legjobban elviseli a R. monticola (l. az ábrát); ez hímvirágu szőllő, mely hazánkban jelenleg valamennyi alanyszőllő között a legkeresettebb; erőteljes törzsén és venyigéin kivül főleg az jellemzi, hogy bőrnemü, fémfényü leveleinek vállöble nincs; e változat Franciaországban nagyon sok név alatt van forgalomban, igy R. du Lot, R. Phénomene, R. Sijas, R. Saint George érigé, R. Lacastelle, R. Colineau, R. Reich. Jelesebb változatok még a R. Martin, a R. Ganzin, a R. Fortworth, a R. métallique és a R. Mission.
[ÁBRA] Rupestris monticola levele.
(angolul rupee), keletindiai pénzegység és forgalomban lévő pénz = 2 1/4 korona. Feosztatik 16 anna-ra (a 12 pice). Régente a 16 ezüst R. értékü arany mohurt (l. o.) arany R.-nak nevezték. A régi kalkuttai R. = 2,41 korona.