Saint-Julien

(ejtsd: szen zsülien), 1. S.-en-Génevois, az ugyanily nevü járás székhelye Haute-Savoie francia départementban, Genf svájci kanton határán, vasút mellett, (1891) 1524 lakossal, gipszbányával, olajpréseléssel, bőrcserzéssel, gabona-, bor-, vas- és vászonkereskedéssel. - 2. S.-Beycheville vagy de Reignac, falu Gironde francia départementban, 4 km.-nyire Pauillactól, Médoc szélén, a Gironde bal partja közelében, vasút mellett, (1891)1911 lakossal, akik kitünő bordeauxi borokat (Gruaud-Larose, Beaucaillou, Léoville-Barton, Lagrange stb.) termelnek. Egykoron e helységet egy erősség védte, amely IV. Henrik király idejében nagy tekintélynek örvendett.

Saint-Junien

(ejtsd: szen zsünien), város Haute-Vienne francia départementban, Limousinban, a Vienne jobb partján, a Glane torkolata fölött, vasút mellett, (1891) 9376 lak., kesztyü-, porcellán-, kalap-, gyapjutakaró-, vászon-, kés-, cserépedénykészítéssel, bőrgyártással, fa-, vas-, gyapju-, bőr-, gabona- és borkereskedéssel. A XII. sz.-ból való román ízlésü templomában szt. Junianus gyönyörü mauzoleuma látható. A Vienne partján, ahol a középkori hidak egyik legérdekesebbike vezet át a folyón, egy gót templom áll, amely szintén hires búcsujáró hely volt. V. ö. Arbellot, Hist. de la ville de S. (Limoges 1848).

Saint-Just

(ejtsd: szen zsüszt), kolostor, l. Geronimo de San Yuste.

Saint-Just

Antal, a francia forradalom egyik vezérférfia, szül. Décizeben (nevers mellett) 1767 aug. 25., kivégezték 1794 jul 28. Mint a forradalmi eszmék lelkes hive, már 1790 óta állott Robespierrerel levelezésben és 1792. a nemzeti konventbe választatott. Eszméit 1791. az Esprit de la révolution et de la constitution de France c. művében fejtette ki. XVI. Lajos halálára szavazott és nagy része volt a girondisták megbuktatásában is. Mint a jólét-bizottságnak egyik lelkes tagját Elzászba küldték Lebasval (1793), ahol rögtön nyaktilót állított és tömeges kivégzésekről gondoskodott, egyúttal azonban a hadsereg újjászervezését is keresztülvitte. Ő tüzelte föl Robespierret Danton pártjának megbuktatására. Robespierrerel és Couthonnal megalakította a mindenható triumvirátust. Midőn Robespierre látta, hogy bukását ki nem kerülheti, S. barátjához fordult, aki thermidor 9. barátja igazolására bátran szót emelt; de az összeesküvők minduntalan félbeszakították és őt is fogságra vetették. másnap Robespierrerel együtt a vérpadra küldték. Művei: Oeuvres poliques (Páris 1833 és 1850). Életét Fleury (u. o. 1852, 2 kötet) és Hamel (2 kiad. u. o. 1860) irták meg.

Saint-Lambert

(ejtsd: szenlanber) János Ferenc marquis, francia költő, szül. Nancyban 1716 dec. 26., megh. Párisban 1803 febr. 9. A jezsuitáknál nevelkedett, 1770. tagja lett a francia akadémiának, negyven évig bizalmas viszonyban volt a Rousseau Vallomásai révén ismert d'Houdetot asszonnyal. Fő műve: Les saisons (Páris 1769, 1822). Egyéb művei: poésies fugitives (1759); Le matin et le soir (1764). Irt novellákat és elbeszéléseket is: Contes (kiadta Lacroix, 1883); Fables orientales (1772). Bölcseleti műve: Le catéchisme universel (1798); Oeuvres philosophiques-jai 1801. jelentek meg. V. ö. Barni, Les moralistes français au XVIII. siecle (Páris 1873).

Saint-Laurent-de-la-Salanque

(ejtsd: szen loran dö la szalank), város Pyrénées-Orientales francia départementban, 5 km.-nyire a Földközi-tengertől, az Agly bal partján, az Étang de Leucatetól D-re, (1891) 4540 lak., tengeri sófőzéssel, halászattal. Az Agly torkolatánál van Le Bacares kikötő, tengeri fürdővel és halászattal.

Saint Leonards

(ejtsd: szent lennardsz), Hastings (l. o.) külvárosa.

Saint-Leu

grófja, l. Bonaparte Lajos (III. köt., 480. old.).

Saint-Leu-Taverny

(ejtsd: szen lö taverni), falu Seine-et-Oise francia départementban, a Montmorency-erdő Dny-i részében, vasút mellett, (1891) 2421 lak., III. Napoleon által reataurált modern templommal, amelyben Bonaparte Lajosnak Hollandia királyának síremléke látható, aki magát I. Napoleon bukása után Saint-Leu grófjának nevezte.

Saint-Lô

(ejtsd: szen -, latinul: Briovera, az ugyanily nevü járás és Manche francia département székhelye, a hajózható Vire jobb partján, sziklás dombon, vasút mellett, (1891) 11 445 lak., papirosgyártással, posztószövéssel, rézolvasztókkal, pénzszekrénygyártással és hires ménessel. A város alsó részében van a XIV-XVI. sz.-ból való régi székesegyház, a Notre-Dame; a Rue Havinban Havin (megh. 1868.) publicista emlékszobra Le Ductől; a Champ de Marson Ste-Croix, a régi apátsági templom; a prefektura-téren pedig a prefekturán kivül az igazságügyi palota és a szép modern városháza, a nyilvános könyvtárral (12 000 köt.). A kulturális intézményei különböző iskolákon kivül a muzeum, a mezőgazdasági és az 1836. alapított régészeti és természettudományi társulat.


Kezdőlap

˙