Salis-Sogli

Dániel báró, osztrák-magyar táborszernagy, szül. 1830. A katonai pályára lépett és az osztrák gyalogság, később pedig a műszaki csapatok soraiban felvitte a táborszernagy és a lovassági tábornok rangjáig. Részt vett az 1859. és 1866-iki háborukban és sok éven át a műszaki csapatokat megszüntették, S. ez ellen tiltakozott és e miatt szolgálaton kivüli állásba helyezték. Több röpiratban felszólalt a műszaki csapatok fennmaradása érdekében. Jelenleg Bécsben él.

Sali törvények

l. Germán népjogok.

Saliva

(lat.) a. m. nyál; salivantia, a nyálelválasztást elősegítő szerek; salivatio, l. Nyálfolyás.

Salix

Tourn. (növ.), l. Fűzfa és Apró rekettye.

Sálkendő

(ang. shawls, franc. chales), finom fésüs gyapjuból készült, szines mintázatu szövet. A fonalak 4 fonalas sávolyban kötnek. Régebben csak a Keleten készültek a S. s ott a szines mintákat brochirozással, vagyis a vetülékfonalak helyenként való beszövésével állították elő. Az ilyképen készült kendők szine s fonákja egyenlő s ezért igen becsesek is. Jelenleg gyáriparilag is készülnek, még pedig két eljárás szerint. t. i. brochirozással vagy lancirozással (l. Ábrás szövés). A brochirozással készült épp oly minőségü mint a keleti, de a lancirozott silányabb. Ez utóbbi eljárásnál az alapláncfonalon kivül mintás láncfonalat is használnak, amely csak helyenként köt a vetülékkel, darabonként pedig szabadon lóg. Szövés után a szabadon lógó fonaldarabokat levágják. A szövőszék jaquardgéppel és előnyüstökkel van felszerelve.

Sallanches

(ejtsd: szallans), város Haute-Savoie francia départementban, 24 km.-nyire Bonnevilletől, az Arve bal partján, szép völgyben, az Aravis-lánc lábánál, 2085 lak., órarészek, láncok, dió- és lenmagolajkészítéssel.

Sallang

(növ., lacinia), a levélnek mély metszéséből származó cakk v. keskeny darab. Nevezik cimpának is, de igy az összetett levélnek páronként sorakozó S.-ját v. levelecskéjét (pinnula) is nevezik. Cimpa különben orrcimpa és fülcimpa nyomán a növénytanban leghelyesebben a. m. auricula, vagyis a levél aljának cimpaforma S.-ja.

S., az esztétikában a műegésznek felesleges kicifrázása, mely lehet retorikai és a dikció túlterjengésében áll, vagy dologi, mely az epizódok, intermezzók és történetkék túltengésére vonatkozik.

Salle

(franc., ejtsd: szál) a. m. terem; S. a manger, ebédlő; S. du jei de paume, l. Labdaház.

Salle

római helység és állomás Pannoniában; a Savariából (Szombathely) Poetovióba (Pettau) vezető út mentén; most Zala-Lövő.

Salle

de la (ejtsd: dö la szál), János, rheimsi kanonok, szül. Rheimsben 1651., megh. 1719 ápr. 7. Már 17 éves korában kanonoki javadalmat élvezett. A st.-sulpicei papnevelőben tanult s kora ifjúságától kezdve nagy kedvvel tanítgatta a gyermekeket. Még pappá történt felszenteltetése előtt társvezetője volt a Roland abbé által szülővárosában 1674. alapított leányiskolának. Roland halála után tanítónőkre bizta az oktatást s ezek szakszerü kiképeztetésére képezdét alapított. A szép sikertől lelkesítve, fiuiskolát is alapított, a melyet előbb csak maga vezetett. Később haosnló szellemű laikus társakat vett maga mellé, őket 3 évre kötelező fogadalommal kongregációba gyüjtötte, a tanításban kiképezte s az ország több részén alapított népiskolák vezetését reájuk bizta. Igy jött létre 1680. az iskolatestvérek társulata, amelyet XIII. Benedek pápa erősített meg. Iskoláik el vannak terjedve Francia- és Németországban, Ausztriában; hazánkban Csornán van virágzó intézetük. Az alapítót szentté avatták 1873 nov. 1.


Kezdőlap

˙