Samo

khinai puszta, l. Gobi.

Samobor

csinos fekvésü és szépen épült politikai község Zágráb vármegye S.-i j.-ban, (1891) 3160 horvát lakossal; a járási szolgabirói hivatal széke, járásbirósággal, kir. közjegyzőséggel, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. Itt az Erdődy grófi családnak kastélya van. S.-ban van rézbánya, hámor és ásványforrás, állami amerikai szőllőtelep. Lakói marha- és borkereskedést űznek. A községtől D-re S. vár romjai láthatók. A várat II. Ottokár cseh király a XIII. sz.-ban építette; később a Cilley grófok, majd az Erdődy-család tulajdonába került. Ezután is több ízben változtatta urait. S. Horvátország legnagyobb s legszebb várainak egyike, melyet gyönyörü fekvése miatt is gyakran keresnek fel.

Samogitia

(lengyelül Zmudž a litván Žemai, azaz alföldi elnevezéstől), Litvániának a Keleti-tenger partján fekvő része, igen termékeny föld, sok tóval. A lakosok (samaiták) csak a XVI. sz.-ben tértek teljesen a keresztény hitre s leghivebben őrizték meg a litván nép jellemét. Fővárosa volt Rosszieny, fő kikötője Polangen. S.-t 1380. a német lovagrend hódította meg, 1411. a thorni béke alkalmából Lengyelország birtokába jutott és a litván vajdaság nevét viselte. A Niemen bal partján fekvő országrész Lengyelország harmadik felosztása alkalmából porosz birtok lett és 1807-ig, a tilsiti békekötésig Új-kelet-Poroszországhoz tartozott. V. ö. Krumbholtz, Samaiten und der Deutsche Orden bis zum Frieden am Melnosee (Königsberg 1890).

Samott

l. Chamotte.

Sampányi

(a francia Champagne-tól, hol a pezsgőt készítik), l. Pezsgő.

Sampierdarena

v. San-Pier-d'Arena, Genova (l. o.) külvárosa, tőle nyugatra, (1881) 22 028 lak., számos palotával, kerttel. hires a Sta Maria della Cella nevü egyháza.

Sámson

1. nagyközség Békés vármegye orosházi j.-ban, (1891) 3277 magyar lakossal, gőzmalommal, vasúti állomással, posta-, táviró- és távbeszélő-hivatallal. - 2. S., nagyközség Hajdu vármegye balmazújvárosi j.-ban (1891) 4400 magyar lakossal, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral. - 3. S., kisközség Somogy vármegye marcali j.-ban, (1891) 1096 magyar lakossal, postahivatallal és postatakarékpénztárral. - 4. Szilágy-S., kisközség Szilágy vármegye zilahi j.-ban, (1891) 1150 magyar és oláh lakossal.

Sámson

(héb. Simsón), Izrael biráinak egyike, rendkivüli testi erejü és vitéz ember a Dán törzséből, aki népe elnyomóinak a filiszteusoknak sok bajt szerzett. Nem sereggel, hanem egymaga harcolt ellenük s nyilt küzdelemben, valamint fortélyaival sokat ölt meg közülük. Erejének titka hajában volt, amit szeretője Delila tőle megtudván, a filiszteusok kedvéért alvás közben S. haját levágta és őt magát a filiszteusoknak kiszolgáltatta. Ezek szemeit kiszúrták és börtönbe vetették. Egy ízben, amidőn a Dágon istenség tiszteletére lakomát rendeztek, S.-t előhozatták, hogy nyomorának látásában gyönyörködjenek. S. ekkor az épület egyik oszlopát feldöntötte, aminek folytán az épület összeomlott és S.-t 3000 filiszteussal romjai alá temette. A S.-ról szóló bibliai elbeszélések sok hasonlatosságot mutatnak a Heraklesről szóló mitosszal és egyébként is a napmitoszok jellemző vonásait tüntetik fel. Ez a körülmény, valamint a név jelentése (Simsón, semes a. m. nap) arra a jogosult föltevésre vezetett, hogy a S.-ról szóló elbeszélések a régi héber mitosz maradványai. V. ö. Steinthal cikkét, Zeitschrift für Völkerpsychologie (II. köt. 110-120, 129-178. old.); Goldziher, Der Mythos bei den Hebräern und seine geschichtliche Entwickelung (Lipcse 1876).

Sámson

somogyi úr a Győr nemzetségéből, Boricsnak egyik legnagyobb hive; 1132. fogadásból átment a trónkövetelő sajói táborából a főuraival éppen gyülést tartó II. Béla király táborába és ott szemtől szemben összeszidta a királyt. "Hitvány kutya! - riadt reá, - mit csinálsz az országgal? Az ország a te uradék, Boricsé; jobb lesz hát, ha kolostorba mégy te is, mint az apád!" A meglepett urak felugráltak ugyan, de csak János somogyvári prépostnak (kétségtelenül S. személyes ellenségének) korholására támadtak S.-ra, ki azonban kiugrott a sátorból, lóra pattant s a Sajóba ugratott. Bud ispán egyik szolgája azonban szintén lóra kapott és csak szőrén lovagolva, a folyó közepén utólérte S.-t, kivel lova megbotlott; a szolga megsebesítette lándsájával, mire S., ki nehéz páncélinge miatt alig mozoghatott, a vizbe bukott s mielőtt a túlsó parton levő barátjai, Tivadar és mások, segítségére siethettek volna, a Sajó vizébe fuladt.

Sámsond

község, l. Mező-Sámsond.


Kezdőlap

˙