Sámsonháza

kisközség Nógrád vármegye füleki j.-ban, (1891) 664 lak. Az evang. egyháznak szép temploma van, melyben 1895 okt. 15. leplezték le a Kossuth Lajos tiszteletére felállított emléktáblát. Kossuth ugyanis 1871 óta felügyelője volt az idevaló evang. egyháznak.

Samsö

Holbaek járáshoz tartozó dán sziget Seeland és Jütland között, a Kattegat Dny-i részében, 114 km2 ter., (1890) 6500 lak., akik földmívelésen és állattenyésztésen kivül kereskedelemmel és hajózással is foglalkoznak, mivel a szigeten néhány jó kikötő is van. Főhelye Nordby falu, legjobb kikötője Langöre.

Sámsur

Mátyás, Sámbár Mátyásnak félreértésből származott másik neve. L. Sámbár.

Samter

az ugyanily nevü járás székhelye Posen porosz kerületben, a Warthéba torkolló Samica és vasút mellett, (1890) 4292 lak., vasöntéssel, spiritusz- és cukorgyártással, gőz-, őrlő- és fürészmalmokkal, olajpréseléssel.

Sámuel

próféta és Izrael népének utolsó birája. Elkáná és Hanna fia volt, aki anyja fogadalma következtében gyermekkorától kezdve Eli főpap alatt a Silóban levő szentélyben szolgált. Miután a filiszteusok az izraelitákat maguknak alávetették, S. volt az, aki a nagy veszedelemben nemzetét egyesítette és Izrael első királyai számára a talajt előkészítette. Sault és Dávidot Izrael királyaivá fölkente. A róla nevezett két könyvet a zsidó hagyomány nem osztja fel két részre, hanem egy könyvnek veszi. E könyvek igen sok régi elemet tartalmaznak, ámbár utolsó átdolgozásuk a többi történeti könyvekével egy időbe esik.

Sámuel

magyar király, l. Aba Sámuel.

Sámuel

bolgár császár, 976. lépett a bolgár császári trónra. Székhelye előbb Preszpában, utóbb Ochridában volt. S. is Rómából kapta a koronát, de ebből nem következtethetni katolikus voltára. S. lassankint É. felé a Dunáig elfoglalta a várakat, visszaállította a Simon idejében volt bolgár határokat. Midőn D. felé fordult, II. Basilios görög császárban veszedelmes ellenfélre talált. 981. kiütött az első háboru, mely a sztiponyei döntő ütközetben S. fényes győzelmével végződött. Ezután 15 évig béke volt Bolgár- és Görögország között, ezt S. a szerbek elleni háboruval töltötte, legyőzte Vladimir János dioklei királyt, kivel azonban bölcs mérséklettel békét kötött, hűbéresévé fogadta, sőt leányát is neki adta feleségül és seregével egész Ragusáig győzelmesen előrehatolt. Ekkor érte el S. hatalma tetőpontját. 996. kiütött a második bolgár-görög háboru, mely a Szpercheiosz folyónál a bolgárok vereségével végződött. S. is csak nagy nehezen menekült a Pindus magaslataira, Preszpa várába. Ezen első csatavesztés után elhagyta S.-t szerencséje. Veje Aszot, Durazzót görög kézre juttatta és leánya is segédkezett az árulásban. A szpercheioszi eset után Basilios támadólag lépett fel s 1000. elfoglalta Bolgárországtól egész Moesiát, Viddin is 1002. kezére került, S.-nek nagy birodalmából csak nyugati Makedonia, Albánia, Szófia, Vitos és Ryl vidéke maradt s hosszu harcok után Durazzót és Vodent is megszállotta. 1014. kitört a harmadik háboru. 1014 jul. 29. Belaszica hegyénél a bolgár sereg megsemmisült, S. nagy nehezen Prilipbe menekült, a fogságba került 15 000 bolgárt II. Basilios megvakíttatta s minden száz főnyi csapatnak egy-egy félszemüt vezetőnek hagyván, elküldte őket Prilipbe S.-hez. Midőn S. a szerencsétleneket megpillantotta, fájdalmában szive megszakadt és 1014 szept. 15. meghalt.

Sámuel

Alajos, egyházi iró, szül. Gödöllőn 1804 máj. 1., megh. Pesten 1856 febr. 16. Középiskoláit Pesten végezte. Pappá szentelték 1829 dec. 19. Káplán volt Komáromban és Pest-Belvárosban, 1835. plébános Pest-Rókusban, 1840. Pest-Józsefkülvárosban, 1843. pesti alesperes, 1846. pestbelvárosi plébános, majd c. prépost. A szabadságharc következtében 1849. alesperesi, 1850. plébániai hivataláról lemondott és a magányba vonult. Művei: Az irgalmas nők (Buda 1842) és számos egyházi beszéd. V. ö. Zelliger A., Egyh. irók csarnoka.

Samuel Greifensohn

v. Hirschfeld l. Grimmelshausen.

San

a Visztulának 470 km. hosszu jobboldali mellékfolyója Galiciában. A Beszkidekben 889 m.-nyi magasban ered; eleinte szűk völgyben folyik, Przemyslnél hajózhatóvá lesz, Jaroslau mellett kilép a síkságra és Slupkánál torkollik. Jobbról fölveszi a Wiszniát, a Lubaczówkát és Tanewet, balról a Solinkát és a kanyargós Wislokot. A S. környékét gyakran veszélyezteti pusztító árvizekkel.


Kezdőlap

˙