(növ. szantalfafélék), kétszikü, mintegy 225 fajt számláló növénycsalád a mérsékelt meg a meleg tartományokban. Szisztematikai helyzete kétes, többnyire a fagyöngyfélékkel meg a balanophoraceákkal a Santalinae rendbe egyesítik. Zöld, fűnemü vagy fás növények, többnyire más gyökéren élősködnek. Levelök bőrnemü, némelykor apró, pikkelynemű, virágjok pároséltü. A termés makknemü v. pedig csonthéjas, közönségesen a maradandó lepel széle, a diskusz meg a bibeszál tetőzi, magva kérges v. csontkeménységü, többnyire magános. A Santalum L., Osyris L., Leptomeria Rbr. stb. néhány faja a geologia harmadkorából ismeretes. Ide tartozik a tupelófa. V. ö. De Candolle, Prodromus, 14 köt.
nagyobbára svájciak által alapított gyarmat Espiritu Santo braziliai államban, 10 km.-nyire az Atlanti-oceán partjától, vasút mellett; kávé-, cukor- és dohányültetvényekkel.
l. Pterocarpus.
(ejtsd: lucsa), a Winward Islands angol kormányzósághoz tartozó sziget, egyike a Kis-Antilláknak, Martiniquetől D-re, 614 km2 területtel, (1892) 43 310 lak., akiknek nagyobb része szines bőrü. É-ról D-re sűrü erdőségekkel takart hegylánc vonul rajta végig, amely Dny-i végében a két Pitons de la Soufriereben 1200 m. magasra emelkedik. A vulkánikus talaj jól öntözött és termékeny; eső sűrün esik, az orkánok gyakoriak. Számosak a meleg források. Fő termékek a kákao, cukornád és a pamut. Ezeken kivül rumot is exportál. Fővárosa Castries (l. o.) S.-t 1498 dec. 13. Luca napján Kolumbus fedezte föl. A XVIII. században a franciák és angolok versenyeztek a birtokáért. 1814. végleg az angolok birtokába került.
Umvolozi folyónak öbölalaku torkolata a Zulu-föld K-i partján. A torkolat egy ága összeköti a S. nevü 70 km. hosszú és 40 km. széles lagunával.
L. (növ., szantalfa), a róla nevezett család örökzöld, élősködő fája v. cserjéje. Levele örökzöld, átellenes, kopasz, virága apró, laza, kurta, némelykor csaknem fürtszerü ágboggá egyesül, bogyónemü gyümölcse egymagu. 8 faja Kelet-Indiában, Új-Hollandiában, a maláj meg a polinéziai szigeteken terem. A S. album 6-9 m. magas fa; Kelet-India (Maisszur, Madrasz) hegyein, Timor szigetén meg a Kis-Szunda-szigeteken terem. Virága eleinte sárga, azután biborszinü, gyümölcse csaknem gömbölyü, fekete. Illattalan fafehérje a fehér, rózsaillatu fakeménye pedig a sárga szantalfa v. ambrafa (lignum santali album et citrinum). Az utóbbi kivált füstölőnek használatos. Fájával jelentékeny kereskedést űznek. A S. Freycinetianum a Sandwich-szigeteken rengeteg erdőt alkot, fájával a keletindiaiak kereskednek, finom butorfélének nagyra becsülik. Jó illatu olajat is állítanak elő belőle (szantaolaj); rizsnyálkával keverve kis hengerré formálják, a templomban meg a szobában füstölőül égetik (khinai füstölő gyertya).
város, tengeri fürdő és téli klimatikus gyógyhely Genova olasz tartományban a Riviera di Levantén, a Rapallói-öböl Ny-i partján, vasút mellett, (1881) 7262 lak., csipkeveréssel, korallhalászattal, számos villával, amelyek közül kiválik a Villa Pagani. Egyik közkűtját Kolumbus mellszobra, egyik sétahelyét Garibaldi szobra díszíti.
Puerto de, l. Puerto de Santa Maria.
Para állam fővárosa. L. Para.
Magdalena (l. o.) columbiai departamento fővárosa.