spinót, spenát, spinát, spinác, barátparéj (növ., Spinacia L.), a libatalpfélék fűnemü génusza. Gyökere kétnyáréltü, szára fölegyenesedő, nyeles levelének lemeze tojásdad-körrajzu, többé-kevésbbé dárdás tövü, épszélü vagy gyengéden öblös, vége hegyes. A levél állománya húsos, sőt vastagon húsos (hollandi S.). Virága kétlaku; a levél tövéből fakad; zöld leple és himre négyes vagy ötös tagu, termése, melyet a lepel körülfogva tart, gömbölyü vagy 3-4 tüskéjü csonthéjas gyümölcs. A termés tüskés volta a levél dárdás aljával jár együtt, azért különböztetik meg kertészeink a tüskéset mint téli, a simát mint nyári S.-ot. Főzelékül mindkettőnek csak az egynyáréltü alakját termesztik. A nép orvosszerül is használja. A S. Elő-Ázsia polgára, ahonnan a keresztes háboruk táján kerülhetett a barátok kertjébe és spinachium néven böjti asztalukra. Mint déli jövevény a hidegre kényes, azért délre néző lejtőre vetik, sőt a korai dér v. fagy ellen be is takarják. A S. faját Linné oleracea néven különböztette meg; ezt azonban vadon eddig nem találták. Persiában csak a négyhimes S. (S. tetrandra Rosb.) terem, amely szintén kétlaku és főzelékül éppen olyan jó. L. még Angol spenót.
(ejtsd: szpenszr) Ödön, angol költő, szül. Londonban 1553., megh. u. o. 1599 jan. 13. Cambridgeban tanult s később udvari szolgálatban állott. 1580. Grey lord irországi helytartó titkára lett. 1586. Cook grófságban birtokot kapott és ezentúl leginkább Kilcolman várában élt. Az 1598-iki felkelés alkalmával Londonba kényszerült menekülni, ahol nyomorban halt meg. A Westminster apátságban temették el. S. műveit a róla elnevezett stanzákban irta. Gazdag képzeletről, kitünő előadásról tanuskodó költői munkáinak koronája Fairy Queen c. allegorikus hőskölteménye, amelyből csak 6 könyv maradt reánk; kitünő még The shepherd's calendar (1597) címü költeménye is. Egyéb munkák: Prosopopoia, or mother Hubbard's tale (1591); Tears of the muses (1591); Daphnaida (1591); Colin Clout's come home again (1595); Amoretti (1595); Four hymns (1596); Prothalamion (1596) és párbeszédben irt prózai művel: A view of the State of Ireland (1633). S. műveit kiadták: Morris (életrajzzal Halestő, London 1850); Todd (u. o. 1850); Collier (u. o. 1861, 5 köt.) stb.
kilencsoros versszak, l. Ottave rime.
falu Potsdam porosz kerületben, a halakban gazdag Krumme See és katonai vasút mellett, (1890) 1084 lak., nagy gipszbányával; a 86 m. vastag gipszréteg alatt sórétegere bukkantak, amelyben már 1275 méternyire jutottak le a nélkül, hogy a végét érték volna. 1275 méternyi mélységben 51° a hőmérséklet.
L. (növ.), l. Csibehúr.
l. Mag és Ondó.
(sperma ceti, cetaceum), cetfaggyu. Sajátszerü állati zsíradék, amely néhány cetfajta (physeter macrocephalus, delphinus edentulus stb.) koponyaüregeiben található és az állat elhalása után megszilárdul. Tisztítása ugy történik, hogy a nyers S.-ből az olajos részeket kisajtolják és a visszamaradt részletet higított káliumhidroxiddal kezelik és viz alatt megolvasztják. A tiszta S. hófehér, fénylő lemezes kristályokból álló tömeg; fs. 0,94, op. 45-50°. Vizben teljesen oldhatatlan, forró borszeszben könnyen oldódik, de az oldat kihűlésekor a S. ismét kiválik; legjobb oldószere az éter és a benzol. A S. főképen palmitinsavas cetilből áll, de ezenkivül csekélyebb mennyiségben más zsíradékokat, valószinüleg glicerideket is tartalmaz. Bőrkenyőcsök (creme céleste, creme a la sultane), hajkenőcsök, tapaszok stb. készítésére használják. Ezenkivül alabastromszerü, fényes világu gyertyákat készítenek belőle. Orvosságul is, különösen tejmulasztóként használják. Igen gyakran hamisítani szokták sztearinnal.
(növ.), a rozsdapenészek, morzsagombák meg a zuzmók különös tartóiban, vagyis spermogoniumaiban keletkező nagyon apró, gyakran pálcikaforma v. ovális sejtek. Rendesen nem csiráznak; némelykor, p. a zuzmók közt, a him ivarszerv szerepe jut nekik. A virágmoszatok himecskéiben is keletkeznek, mozdulatlanok, termékenyítéskor a nőivarszervhez tapadnak.
l. Ondó.
l. Ondótok.