(az ókorban Astypaliaea), török sziget az Egei-tengerben. Területe 136 km2. Főhelye S., 1500 lakossal.
Jakab, svájci államférfiu, szül. Schüpfenben (Bern) 1820., megh. Bernben 1879 máj. 15-én. 1843. ügyvéd lett, 1845. mint a radikális Berner zeitung szerkesztője a mérsékelt ellenzéknek, mely akkor a kormányon volt, hadat üzent. 1846 jul. óta mint a kantoni kormánytanács tagja a pénzügyet vezette, behozta az egyenes adót és keresztül vitte a hűbéri terhek eltörlését s a hadügy központosítását. 1849. kormányelnök lett, de 1850. a radikális párt bukásakor a magánéletbe vonult vissza. 1851 és 1854. elnöke volt a nemzeti tanácsnak. 1856 és 1862. szövetségi elnök volt, a neuenburgi és a szavójai kérdésben erélyes álláspontot foglalt el, de a vasutaknak államosítását nem tudta keresztül vinni. 1863. kilépett az államtanácsból s 1865-78. igazgatója vala a szövetségi banknak. 1872. a szövetségi tanács által ama nemzetközi itélő bizottságba választatott, melynek az Alabama-kérdésben kellett döntenie. 1884. Bernben szobrot emeltek neki.
falu Imst tiroli kerületi kapitányságban, az Inn jobb partján, vasút mellett, 485 lak., nagy cisztercita-apátsággal, amelyet 1271-ben Erzsébet, Konradin Anyja alapított és amelyben értékes könyvtárt őriznek; a klastrom templomának kriptája a tiroli hercegeknek volt a temetkező helye.
Ferenc, olasz protestáns teologus, szül. Mantovában 1501., megh. Stobnitzban 1574. Miután szabadelvü vallási irányáért Vicenzából 1542. elűzték, különböző helyeken töltött több-kevesebb időt, mig 1544. a bécsi egyetemen a héber nyelv tanára lett. Innen is elbocsátották 1546., éppen abban az évben, amelyben irói működése méltánylásául a baseli egyetem doktori címmel tüntette ki. Több idei bolyongás után Magyarországba jött Petrovics Péter orvosául. 1549. Kolozsváron tartózkodván, Nagy-Szeben városa iskolájának szervezése iránt tanácsot kért tőle, amit meg is adott, sőt tanárnak is ajánlkozott. E hivatalt azonban később mégis visszautasította s 1550. a krakói egyetemen lett a héber nyelv tanára. Innen is csakhamar eltávolították s a következő évi májusban a königsbergi, augusztusban az oderafrankfurti egyetemen alkalmazták teologiai tanárul. Többrendbeli hitvitája miatt, melyeket Melanchtonnal, Musculus Andrással és Osianderrel folytatott, 1553. újra Lengyelországba kellett távoznia, de mikor Petrovics Péter ismét maga mellé vette, ezzel együtt ismét Magyarországba jött s előbb Munkácson, azután többnyire Kolozsváron, egy ideig Nagy-Szebenben és Marosvásárhelyen is tartózkodott. A Krisztus közbenjárói és megváltói működéséről hirdetett unitárius szinezetü tana itt szintén sok ellenfelet támasztott. Előbb Bártfán Stöckel Lénárttal és Radoschin Mihállyal volt szóbeli vitája, majd az óvári, tályai és széki zsinatok (1554-55) itélték el tanítását. Mindez nem hallgattatta el s nemcsak irodalmi úton kelt ki ez utóbbi zsinat határozata ellen, hanem Kolozsváron 1557 dec. 31. újra vitába állott az odavaló papokkal, akiket s általában az összes vele ellentétes erdélyi protestánsokat a következő évi febr. 5. kelt s a királynéhoz és országgyüléshez intézett levelében a legféktelenebb módon támadott meg. E miatt nemsokára Magyarországból is távozni kényszerült. Lengyelországban húzódott meg, hol azután még számos irodalmi vitának volt részese s állandó lakóhelyet éppen ugy nem talált, mint előbbi életéveiben. Művei egy héber nyelvtanon kivül vitairatok- s bibliamagyarázatokból állanak.
(Stancsova, Sztancsova), kisközség Temes vármegye rékási j.-ban, (1891) 1069 szerb lakossal.
(ang., ejtsd: sztenderd) a. m. törvényes, szabályos, p. S. yard, a törvényes rőf, S. arany, a törvényes aranyötvény 11/12 finomsággal.
domb York angol grófságban, North-Ridingban, North-Allerton (3802 lak.) mellett. István király vezére Thurtell érsek 1138. itt győzte le a skótokat.
l. Életmód.
(ang.) a. m. úttörő, kiváló, nélkülözhetetlen munka.
(ejtsd: sztendis with lengtri), város Lancaster angol grófságban, 4 km.-nyire Wigantől, vasút mellet, (1891) 5416 lak., papirosgyártással, jelentékeny szénbányászattal.