Statuaria

(ars), latinul igy nevezték a szoboröntő művészetet, megkülönböztetésül a szkulpturától, vagyis a képfaragó művészettől.

Statura

(lat.) a. m. termet, alak, nagyság.

Status

(lat.) a. m. állás, állapot, állam. - A nemzetközi jogban: S. quo, a jelenleg fennálló állapot; S. quo ante bellum (t. i. res fuerunt) és S. quo post bellum (t. i. res sunt), amaz a háboru előtti, emez a háboru utáni birtokállapotot jelenti.

Status et Ordines

l. Rendek.

Státusgyülés

Az erdélyi r. kat. hivek és papoknak összességét Statusnak, teljes címmel: Status Romano-Catholicus Transilvanicusnak, gyüléseiket S.-eknek nevezik. A S. szervezetét l. Erdélyi r. kat. püspöki egyházmegye autonomiája.

Status nascens

(lat.) a. m. fejlődés, kiválás pillanata. Általános tapasztalat, hogy az elemeknek kémiai hatása abban a pillanatban, amikor vegyületeikből kiválnak, sokkal erélyesebb, mint szabad állapotban. Igy p. a kénessavoldatba vezetett hidrogéngáz változást nem okoz, mert a szabad állapotu hidrogén nem hat a kénessavra; de ha a kénsavval megsavanyított kénessavoldatba néhány darabka fémes cinket teszünk, kénhidrogén fog képződni, mert a cink és higított kénsavból fejlődő hidrogén a fejlődés pillanatában (in statu nascendi) vizzé és kénhidrogénné redukálja a kénessavat. Épp igy nem hat p. a klór az aranyra, még magas hőmérsékleten sem, de ha az aranyat olyan folyadékba tesszük, amelyben klór fejlődik (királyvizbe), akkor az arany feloldódik, mert a klór a fejlődés pillanatában az arannyal oldható aranykloriddá egyesül. E tényeket az atomteoria és az Avogadro tétele alapján ugy magyarázzuk, hogy a kiválás pillanatában a hidrogénnek, klórnak és a többi elemeknek atomjai szabadulnak fel, amelyek összes kémiai energiájukat érvényesíthetik a kémiai átalakulásban; szabad állapotban azonban az elemek molekulákból állanak, ugyde hogy az atomok molekulákká egyesülhessenek, arra energiájuknak egy részét fel kellett használniok, minek folytán a molekulák kevesebb kémiai energiával birnak mint az atomok.

Statutes

(ang., ejtsd: sztettötsz) a. m. törvények; Statute law, a törvényi, vagyis a parlament és a király közreműködésével hozott törvényeken (acts of Parliament) alapuló jog. Ellentéte a Common law (l. o.).

Statutio

(lat.) a. m. iktatás, 1848 előtti jogunkban az adományosnak az adományozott jószágba ünnepélyes bevezetése. - Mandatum statutorium, iktatási parancs. - S. pura, tiszta iktatás. - S. contradictione vulnerata az, mely ellen az u. n. veszélyes 15 nap alatt ellenmondás érkezett. - S. purisata, tisztított és az ellenmondástól megszabadított iktatás. - Restatutio, másodszori iktatás.

Statutum

(lat., többese statuta), a) a. m. szabályrendeletek. Hazai jogunk szerint csak saját törvényhatósággal biró közönségek (universitates) hozhatnak S.-okat; b) alapszabályok. - Statutarius, ami a S.-nak megfelel.

Statz

Vince, német építész, szül. Kölnben 1819 ápr. 9. Kölnben képezte ki magát építésszé. 1845. a székesegyház építőmestere lett, 1863. egyházmegyei építőmester, 1864. építészeti tanácsos lett. Számos akadémia tagja. Gót stilben épített alkotásai: az aacheni Mária-templom, a kölni Mauritius-templom. Legnagyobb műve az 1862. megkezdett linzi dóm a Duna mellett. Szakművei: Gotische Einzelheiten (180 tábla, 2. kiad. Berlin 1886); Gotisches Musterbuch (Ungewitterrel és Reichenspergerrel együtt, Lipcse 1856-60) stb.


Kezdőlap

˙