1. György, angol technikus, a lokomotiv feltalálója, szül. Wylamban (Newcastle [Northumberland] mellett) 1781 jun. 8., megh. Taptonhouseban 1848 aug. 12. Mint gépészinas kezdte pályáját. Itt mutatta ki mekanikai talentumát egy szivattyuszerkezet célszerü berendezésével, amelyen képzett mérnökök hiába fáradoztak. Majd felvigyázó lett s ismételten kitüntette magát s 1814. építette az első használható lokomotivot. Egyidejüleg Sir Humphry Davyval bányamunkások számára biztonsági lámpát talált fel, amelynek folytán 1000 guinea tiszteletdíjban részesült. S. vezetése alatt készült az általános forgalomra szánt első vasút Stockton és Darlington közt, amely 1825. készült el. Ezen az útdarabon három, általa konstruált lokomotiv közlekedett. A M. Peaseval (Darlington) együtt 1824. New-castleben épített gépműhelyből kerültek ki Anglia, Amerika és Európa újonnan épülő vasútjai számára az első lokomotivok. A Tyne nagy vasúti hídján Newcastleben szobrot állítottak neki s a hídat S.-hídnak nevezték el. Tulajdonosa volt több kőszénbányának és a claycrossi nagy vasműveknek. V. ö. Smiles, The life of George S. (legújabb kiadás London 1884).
2. S. Róbert, az előbbinek fia, szül. Wilmingtonban 1803 okt. 16., megh. 1859 okt. 12-én. 15 éves korában a killingworthi vasműveknél volt alkalmazásban, ahonnan három évi praxis után az edingburgi egyetemre ment. Tanulmányai befejeztével atyja gépgyárába lépett. Támogatta atyját ennek mérnöki munkálataiban és vállalataiban, beutazta Amerikát, ahol Trevethiket, a közúti lokomotiv feltalálóját a legnagyobb nyomorból mentette ki. Itt alapította a koumbiai bányatársaságot. Ezenfelül 10,000 márkás díjat nyert, amely lokomotivépítésre volt kitűzve. 1832. megbizatott a liverpool-birminghami vasút építésének vezetésével, amelyet a fennálló angy nehézségek dacára létesített, mire a blackwalli, norfolki, aylesburgi és egyéb vasútvonalak és jelentékeny hidak épültek felügyelete alatt. Mesterműve mégis a Britannia-híd volt. Nemsokára azután két csőhidat épített a Nilus fölé, az Alexandria és Kairo között általa létesített vasúton. 1853. Kanadába ment, hogy a Montreal melletti Lőrinc-folyamon épülendő hatalmas csőhíd munkálatait megindítsa, amely híd Kelet- s Nyugat-kanada s az Egyesült-Államok közti közlekedési vonalon a Grand-Trunk-vasúttal mint utolsó kapocs hiányzott. Ez óriási híd befejezését (1859 dec.), mely jelenleg Viktoria-híd nevet visel, már nem érte meg. Élete végéig nemcsak Angliában, hanem a kontinens összes államaiban igen gyakran fordultak hozzá vasúti kérdésekben mint legkiválóbb tekintélyhez. 1847. Whitby képviselőjének választották, de a parlamentben tevékeny részt nem vett. Nagy összegeket hagyott jótékony célokra. Nagy érdemei elismeréséül a Westminsterben temették el. Műve: A légköri vasút (London 1845). V. ö. Jeaffreson és Pole, Life of Robert S. (2 köt., u. o. 1864); Smiles, Lives of George and Robert S. (8. kiad. u. o. 1868).
(ejtsd: szteppne), London (l. o.) egyik városrésze, Commercial és Mile End Road közt.
(oroszul sztepj) a. m. sivatag vagy lapos, sivár tájék. E név a földrajzban egészen különös jelentésre tett szert, amely a sivatag fogalmával éppen valami ellenkezőt jelent. Mig guyanis a sivatag azt a tájat jelenti, melyről a szél a nagyobb elmállási terményeket elhordja, a S. oly vidék, melyen a szél által hordott finom föld lerakódik s fő talaja a lösz. A S. lényeges ismertető jele, hogy a szél soha sem hordja el s hogy védve van a nagy szemü homok lerakódásától. A S. név átszármazott mindazon nagy síkságokra, melyek többé-kevésbbé fátlanok, fűvel és gazzal egyenletesen benőttek, épületek s lakosság hiánya miatt többé-kevésbbé puszták s a sivataghoz legalább a meleg időszakban külsőre hasonlók. A S.-alakhoz tartoznak: az orosz birodalom és Belső-Ázsia S.-i, Észak-Németország pusztái, Délnyugat-Franciaország sík vidékei, a magyar alföldek, Észak-Amerika prairiei és kő-S.-i, a pampák Dél-Amerikában, a S. Afrikában. A S. vagy só-S., amelyeket só (mely a viz elpárolgása folytán kristályosodott ki) csupasz földön és sós növények jellemeznek, vagy már csaknem sivatagszerü, kőtörmelékkel borított kő-S., vagy sajátlagos fű-S., végre mocsár-S. vagy tundra. A S. különösen a nomád életnek kedvez, amennyiben a viz hiánya nagy akadályokat gördít a föld mívelés elé s ezért fontos antropo-geográfiai szempontból, mint a legnagyobb hódító népek bölcsője. V. ö. Humboldt S., A S.-ről és sivatagokról (az Ansichten der Natur-ban); Nehring, A jelenkor és őskor tundráiról és S.-iről (Berlin 1890). L. még Diluvium.
1883-ban alakított orosz főkormányzóság, amely magában foglalja Akmolinszk, Szemipalatinszk és Szemirjecsenszk tartományokat, 1.467,251 km2 területtel, 1.798,930 lak., Omszk székhellyel.
stiriai nemzeti eledel, melyet pohánkából és búzalisztből vagy burgonyából akként készítenek, hogy a lisztet vagy főtt burgonyát forró zsírban megpirítják, forró vízzel feleresztik, sűrüre abálják, megsózva feltálalják.
L. (növ. a. m. bűzfa), a róla nevezett család fája, 85 faja mind a két földségnek meleg vidékein terem. Levele váltakozó, egyszerü vagy karéjos, virága molyhos és ágas-bogas virágzattá egyesül. A S. foetida L. Kelet-Indiának meg a Molukkoknak magas fája. Levele nagy, ujjas, virága sötét kárminpiros, narancsszinnel tarkázott, erős és kellemetlen szaga van, mint az ember ürülékének. De azért a fiatal nyálkatartalmu levelét ugy használják, mint nálunk a papsajtét, mogyorónyi magvát pedig megpörkölve eszik, de hasznos olaj is lesz belőle. Ily haszna van a S. balanghas L. fajnak is. A S. acuminata R. et P. (Cola acuminata Schott et Endl., képét l. az Élvezet növényei I. mellékletén) Guinea fája. Gesztenyenagyságu, pirosas, nem éppen kellemes ízü gyümölcse a koladió, a néger nagyra becsüli és pénzértékül használja. Ebéd előtt rágja, pörkölve szudáni kávé a neve. Újabban az orvosok is felhasználják szivbajok, krónikus hasmenések, emészttetlenség gyógyítására, forrázat, tinktura, borok alakjában; mint a koffeinnek magának: húgyhajtó hatása is van. Egész Észak-Afrikában nagy kereskedést űznek vele, délen busszi (boossee) a neve. A S. tragantha Lindl. Sierra Leona vidékén tragantot termel. A S. villosa Roxb. Kelet-India szövő-fonó növényee, erős kötél lesz belőle, az elefántvadász hurokja ebből van. A S. guttata Roxb. lehámozott, megvert és a napon megszárított kérge más munka nélkül ruhának feldolgozható. A S. ivira Sw. (Ivira crinita Cav.) délamerikai kérgét kötözőnek, pántnak stb. használják.
(növ.), kétszikü, mintegy 500 fajt számláló növénycsaládja a mályvaképüeknek a forró vidéken. Többnyire fák, zöld részüket csillagszőr takarja. Levelük váltakozó, a nyele alján lehulló melléklevelekkel. A termés ötrekeszü, ötcsappantyus, többnyire oldalttörő tok vagy 1-, 2-, 3- v. 5-rekeszü rendes avagy csonthéjas bogyó, v. pedig számos szabad fás, kérges vagy hártyanemü tüsző, s a belszine gyakran sűrü gyapjas. A Sterculiának meg az ide is számított Bombaxnak fajai már a harmadkorban ismeretesek voltak.
(franc., ejtsd: szter), a méterrendszerben a test mértékegysége, vagyis egy köbméter.
a görög stereoV (a. m. merev, tömör, erős) latinos leirása. Összetételeit l. Sztereo... alatt.
(gör.-lat.), fonal- v. árforma nyélféle nyulványa a sejteknek, melyen a gombák pálcikaspórája fejlődik.