Struvit

(ásv., guanit), foszfát, viztartalmu ammoniákmagnézium-foszfát [(NH4)MgPO4+6H2O], rombos rendszerbeli; nagyon szép szintelen, sárga vagy barna hemimorf kristályokban terem némely vidék guanójában; igy Ausztráliában Ballarat környékén, a Skipton-barlangban. Észlelték csatornákban is, amelyekben emberi és állati hulladékok halmozódtak fel.

Strümpell

Lajos, német filozofus, szül. Schöppenstädtben 1812 jun. 23. A königsbergi egyetemen Herbart hallgatója volt, kinek hive lett. Több évi nevelősködés után Oroszországnak akkor még német nyelvü egyetemén 1843-ban magántanár, egy évvel később u. o. a filozofia rendkivüli, 1849. rendes tanára lett. 1871. nyugalomba vonult. Főbb művei: Die Hauptpunkte der Herbartschen Metaphysik kritisch beleuchtet (Braunschweig 1840); Gesch. der griechischen Philosophie (2 rész, Lipcse 1854 és 1861); Die Natur und Entstehung der Träume (u. o. 1874); Psychologische Paedagogik (u. o. 1879); Grundriss der Logik (u. o. 1881); Grundriss der Psychologie (u. o. 1884); Die Einleitung in die Philosophie vom Standpunkte der Gesch. der Philosophie (u. o. 1886); Abhandlungen zur Gesch. der Metaphysik u. Psychologie (4 füz., 1896).

Strychnaceae

vagy strychneae (növ.) a. m. Loganiaceae (l. o.).

Strychnos

-magvak (Nux vomica), a S. L. nevü (l. Farkasmaszlag) fának magvai. A magvak korongalakuak, 21/2 cm. átmérőjüek, laposak, közepükön köldökkel, széleiken pedig sáncszerü megvastagodással ellátottak; felületükön selymes, fénylő, odasimuló szőttéteggel birnak, mely a magvaknak ezüstös fénylést ad. A magburok vékony, szorosan odatapadó, szaruszerü, ugy mint a magfehére is, mely felette keserü ízü és melynek alapján periferikusan fekszik a csira, a mintegy 6 mm. hosszu, kihegyezett szivalaku, 5-7 idegü szíklevéllel és a hengerded gyököcskével. A magvak keserü íze a bennük levő alkaloidoktól: sztrichnin (l. o.) és brucin (l. o.) van, melyek közül az első a legkeserübb anyagok közé tartozik. Ez alkaloidok mennyisége 2-5 % közt ingadozik. Ezeken kívűl a magvakban egy loganin nevü glikozidát, cukrot, proteint és zsírt is találtak. Sztrichnin (s kevés brucin) foglaltatik az u. n. Szt.-Ignác-babokban (Fabae Sancti Ignatii) is, melyek a Filippi-szigetek S. Ignatii Bergius nevü fájáról származnak; ugyanezen mérget tlaálták még az u. n. hamis angusturakérégben (cortex angusturae spurius), a S. Gaultheriana Pierre nevü anami fa kérgében, a S. colubrina L. gyökerében, a S. potatorum L. nevü keletindiai fa magvában s a S. Tieuté Lesch. gyökeréből készült nyílméregben, az u. n. Upas Tieutében, melyet Jáva szigetén használnak a benszülöttek. A sztrichninmérgezésről l. Sztrichnin.

Stryj

az ugyanily nevü galiciai kerületi kapitányság székhelye, a S. folyó és vasút mellett, (1890) 16,515, nagyobbára lengyel lakossal, bőr- és gyufagyártással, nyilvános kerttel (Olszyna), több templommal és főgimnáziummal.

Strymon

folyó, l. Sztruma.

S. T. T. L.

sírköveken a latin sit tibi terra levis rövidítése (legyen neked könnyü a föld, nyugodj békében).

Stuart

(ejtsd: sztjúört), régi skót család, melyből Skóciának és Angliának több királya származott. A család eredete az angol-normann Fitz-Alan családra megy vissza, melynek egy ága Skóciában telepedett le s az örökös udvarmesteri méltóságot (steward, innen ered a S. név) megszerezte. 1315. S. Walter nőül vette Bruce Róbert skót király egyik leányát s miután a Bruce-család kihalt, a trónörökösödés joga a S.-családra szállott. II. Dávid volt a Bruce-család utolsó férfitagja s midőn ez 1370. elhalt, a trónra S. Walter fia II. Róbert lépett, ki ilyformán a S.-dinasztia megalapítója lett. Őt követte III. Róbert. Ennek két mostohatestvére volt: Walter, Athol grófja, akit 1437. mint I. Jakab király ellen összeesküvőt lefejeztek és Dávid, Strathern grófja, akinek címét veje sir Patrick Graham örökölte. III. róbert egyik törvényes öccse Albany herceg vezette helyette a kormányzást és mivel maga is a koronára vágyott, 1402. a trónörököst Dávidot bezáratta aés agyonéheztette. Erre a király kisebbik fiát Jakabot küldte Franciaországba, de ez az angolok kezeibe került. III. Róbert 1406. halt meg és Albany mint régens uralkodott az Angliában fogva tartott I. Jakab (l. o.) helyett. Albany halála után (1420) fia Murdoch ragadta magához a hatalmat, míg az 1424. hazatért I. Jakab 1425. hiveivel együtt ki nem végeztette. Csak Murdoch legkisebb fia S. Jakab szabadult meg a haláltól és ennek dédunokájától Andrástól, S. Ochiltree lordtól származnak a mai Castle-S. grófok. A Tudor-család kihalása után VI. Jakab, S. Mária fia az angol koronát is elnyerte (0603). A S.-család egyik mellékágából a Lennox grófok származtak s ez utóbbiból származott Darnley is, S. Mária férje, I. Jakab angol király atyja. II. Jakab angol király elűzetésével (1688) a S.-család elvesztette az angol koronát, de II. Jakab utódai még többször tettek eredménytelen kisérletet az elvesztett trón visszaszerzésére. Első volt ezek között II. Jakab fia Jakab Eduárd herceg (l. o.), ki magát III. Jakabnak nevezte és 1736. hal el. Ennek idősebb fia Károly Eduárd szintén kisérletet tett ősei koronájának visszaszerzésére, de 1749. Culloden mellett megveretett s azután Albany gróf név alatt Olaszországban élt 1788 jan. 31. bekövetkezett ahláláig. Gyermekei nem maradtak. Egyetlen testvéröccse Henrik Benedek bibornok az angol kormánytól kapott évdíjat; megh. 1808 jul. 13. Frascatiban. Trónigényeit II. Károly Emánuel szárd királyra hagyta. Családi papirosait az angol kormány megvásárolta s 1847. közrebocsátotta. A S.-család mellékágaiból még több család virágzik Skóciában, Angol- és Irországban. - 1. S. jakab, l. Bute. - 2. S. Mária, l. Mária (11).

Stuart

1. János Mac Donall, skót utazó, szül. Skóciában, 1818., megh. Nottingham-Hillben 1866 jun. 5. Sturt kisérője volt 1844-46. és önállóan is nevezetes utazásokat tett Közép- és Nyugat-Ausztráliában 1859. és 1860-62. Kutatásainak eredményei Explorations in Australia (2. kiad. London 1864) címen jelentek meg. - 2. S. Mill, l. Mill (2).

Stubai-völgy

igen szép, 40 km. hosszu, magas fekvésü völgy Innsbruck tiroli kerületi kapitányságban. A Stubai-Alpoktól a Wippthalig nyulik és a vad Rutzbach folyik rajta keresztül a Sillbe. Balról a Villerspitzen (3095 m.), a Magas-Burgstall (2609 m.) és a Saile övezik, jobbról a Habicht (3274 m.), a Kirchdach és a Serlesspitz (2715 m.). Felső részében két ágra oszlik; jobbra nyulik el az Alpeinerthal az Alpeineralm glecseréig, balra az Unterbergthal, amely vizeséseinél, glecsereinél fogva az egész völgy legszebb része. Legnépesebb helysége Neustift (1217 lak.), a turisták kiinduló pontja.


Kezdőlap

˙