(Chuquisaca, Charcas, Ciudad de la Plata), Bolivia köztársaság fővárosa és érseki székhely, halmokkal körülfogott síkságon 1694 méternyi magassban, kies vidéken, ahol márc. és szept. közt van az esős évszak, mintegy 20,000 lak., akik nagyobbára indusok, székesegyházzal és több más szép templommal, jól épült, nagyobbára kertektől körülfogott házakkal; Szt.-Xavér-egyetemmel, Szt.-Kristóf nevű szemináriummal, bányászakadémiával, kórházzal stb. 1536. Anzerus Pedro, Pizarro egyik kapitánya alapította; a közeli ezüstbányák miatt későbben La Platának és Sucre generalisnak Ayacucho mellett kivívott győzelme után S.-nek nevezték. 1825 aug. 6-án itt kiáltották ki Bolivia függetlenségét.
ezüst pénz Salvadorban = 100 cent = 5 franc.
(ejtsd: szucsáva, Suceava), az ugyanily nevű bukovinai kerületi kapitányság székhelye, a S. és vasút mellett, (1890) 5584, mint község 10,221 lak., bőr- és sörgyártással, gabonakereskedéssel; templomokkal, amelyek közt a legjelentékenyebb a Szt.-György-templom s kolostora, amelyben Bukovina védőszentjének, szt. Jánosnak sírja látható. S. egykoron a moldvai fejedelmeknek volt lakóhelye. 1675. Sobieski lengyel király ostromolta és a törökök kirabolták. Közelében van a moldvai metropolita Krimki Anasztáz által alapított baziliánus kolostor, Dragomirna.
(lat.), apró kis gombostűfejnyi egészen kölesnyi egymás mellett álló kivirágzások, hólyagocskák a bőrön, melyek vörös hiperemikus alapon lépnek föl rendesen erős izzadás vagy más izgató behatás következtében, és az ekzémának egyik alakját, illetőleg kezdeti stádiumát alkotják. A kis hólyagocskák majd tiszta savóval telvék, majd pedig zavarosak. A kezelés első sorban is az ártalmas izgalom megszüntetésére szorítkozik, melynek megszüntével a kivirágzások is gyorsan visszafejlődnek; a további kezelés az ekzéma gyógyításának általános szabályai szerint történik.
(növ.), a fa törzsének egyik része; az első gallytól a fa csúcsáig terjed, mint a fakorona fő tengelye; l. Fa - S. (ném. Bram), tengerészműnyelven az árboc második meghosszabbító részének (S.-szár), valamitn az ahhoz tartozó különféle árbocozati alkatrészek neve; vannak S.-vitorlafák, S.-szárak, S.-fékek, S.-vitorlák stb. L. Árbocozat, Vitorlázat.
(építészet), l. Entazis.
(lat.) a. m. izzadságtörlő kendő; a római katolikus egyházban a. m. manipula. Lásd Manipulus.
(növ.), szálcsagyap Brassaiéknál, mert a himszála gyapjas (Narthecium Moeh.), a liliomfélék vizi füve, tőkéje terjeszkedő, levele kétsoros, kardforma, virágzata fürtös, leple hatlevelü, sárgazöld, toktermése fordított tojásdad, lándsás, sokmagu. Négy faja az északi mérsékelt vidéken terem. A N. ossifragum Huds. (csontlágyató fű) hazánkban kétes, 1-3 dm. magas, leplének külső oldala sárga, a belső zöld, tokja fénylő piros-sárga. Észak-Európa mocsaaiban és tőzegén nő, kivált Németország északi pusztáin töméntelen, dél felé inkább a hegyre húzódik. Régen sebet gyógyítottak vele, füve a legelő jószágnak, sőt a tejének is mérges. Azt is gondolták, hogy tőle az állat csontja törékeny lesz.
l. Vitorlázat.
(lat.) a. m. izzadás (l. o.); sudatorium, izzasztó fürdő.