(Vas Sugana), a Brenta völgye Tirolban, a Cima d'Asta, a Belluniói-Alpok és a Vicentai-Alpok közt. Főhelye Brogo (l. o.). A kis Caldenazzói- és Levicói-tavak emelik szépségét. Eperfákban és szőllőültetvényekben gazdag.
(radius) a. m. egyenes vonal. Egy kör vagy gömb sugara alatt pontjainak a középponttól való távolságát értjük. Fény-S., hő-S. a fénynek, illetőleg a sugárzó hőnek pályája. Folyadék-S. egy nyiláson kiömlő folyadék. S. a botanikában, l. Bélsugár, Farészlet.
a XV-XVIII. sz.-ban a csatákban közönségesen használt hosszu csövü ágyuk.
v. sugárkák, a Radiolaria véglénycsoport megjelölésére alkalmazott magyar név (l. o.).
(Radiata), mindazok az állatok, amelyeknek szervei egy képzeleti központ körül többszörösen ismétlődve fordulnak elő s igy testüket több, egymáshoz mindenben ahsonló részre, sugárra vagy paramerre oszthatjuk. Ilyen sugaras állatok a tömlőállatok vagy ürbelüek (Coelenterata) s a tüskebőrüek (Echinodermata). Az elsőknek teste 4-6, az utóbbiaké 5, vagy ezen számok többszörösét tevő sugarakból összetett. Cuvier tipus-elméletének felállításakor a S.-at külön állatkörnek vette, de ebben egyesítette az előbbeni osztályokon kívűl a véglényeket és a belférgeket is. Ma már a zoologiai rendszerekben a S. megkülönböztetés nem használatos.
v. szabályosodás (növ.), l. Peloria.
(ásv.), l. Abichit.
(ásv.), l. Szfalerit.
(állat, Actinoneura), mindazok az állatok, melyeknek idegközpontja a garat körül gyürűt képez s ebből a test sugaraiba, a sugaraknak megfelelő számban idegek indulnak ki. Ilyenek legfőképen a hidromeduzák.
l. Szem.