Suvalov

orosz grófi család, mely a XVII. sz.-ban emelkedett nemesi rangra. Tagjai közül említendők: Péter és Sándor, kik Nagy Péter cár alatt szolgáltak a katonai pályán és 1746. nyerték el a grófi rangot. Péter mint hadügyminiszter is szerzett érdemeket (megh. 1762 jan. 15). Unokaöccse Iván Ivánovics (1727-98), Erzsébet és II. Katalin cárnő idején mozdította elő a tudományt és művészetet. Az ő kezdeményezésére alapították a moszkvai egyetemet (1755) és a szentpétervári tudós társaságot (1758). - Pál Andrejevics (1776-1823), Szuvorov alatt Itáliában és Svájcban harcolt, 1809. Svédországba nyomult és 8000 svéd katonát és 121 ágyut ejtett hatalmába. 1813-14. részt vett I. Sándor cár kiséretében a franciák elleni háboruban. Ő kisérte Mária Lujza császárnét Bloisból Bécsbe, I. Napoleont pedig Fréjus kikötőbe. Fia Sándor (1801-76) orosz udvari marsal volt; Sándor fia pedig, Péter gróf, szül. Péterváron 1827 jul. 15., megh. u. o. 1889 márc. 22., mint diplomata emelkedett hirnévre. Pályáját Livoniában kezdte meg mint a rendőrség feje (1864-73). ez utóbbi évben Londonba küldték, hogy az edinburgi herceg és Mária nagyhercegnő között tervezett házasságot lehetségessé tegye és egyúttala turáni hódítások kvöetkeztében felmerült differenciákat kiegyenlítse. 1874. Brunov utóda lett Londonban az orosz nagykövetségen. 1878. rábeszélte II. Sándor cárt, hogy a San-stefanói szerződést a berlini kongresszus által revideáltassa. E kongresszuson Oroszország érdekeit képviselte. 1879. visszahivták Londonból. Sokszor emlegették mint jövendőbeli orosz klügyminisztert, de ezt az állást nem birta elérni. - Öccse Pál gróf (szül. 1830.) a katonai pályára lépett és 1873. altábornok lett. Részt vett az 1877-1878-iki török háboruban. 1885. nagykövet volt a berlini udvarban 1894. visszahivták és Gurko helyett varsói (lengyel) főkormányzóvá tették. 1897. ettől az állástól is felmentették.

Suvich

József (brebiri), kuriai biró, született Pozsegában 1815 ápr. 9., megh. Zágrábban 1888 márc. 17. Közel félszázadig működött a közpályán s kitünő kpességei, vasszorgalmas s pontossága miatt gyorsan emelkedett előbb a közigazgatási, majd az igazságszolgáltatási téren. Az irányadó körök figyelmét az 1868-iki horvát tartománygyülésen vonta leginkább magára nagy ahtásu beszédeivel, melyeket (különösen szept. 24.) a magyar-horvát unió mellett tartott, ugy hogy azóta Horvátország Deák Ferencének címével tisztelték meg. Csakhamar a horvát tartományi kormány igazságügyi osztályának főnökévé s 1871. a kir. kuriához rendes biróvá nevezték, mely utóbbi helyén különösen mint a hires szegedi perek előadója bizonyította kitünő birói tehetségét. Kiváló birói érdemei elismeréseül a Ferenc-József-rend lovagkeresztjével, s midőn 1882-ben nyugalomba vonult, e rend csillagos középkeresztjével lett kitüntetve. 1884. elfogadta a horvát tartománygyülési megbizást a vosnyáki választókerület részéről s Zágrábban a horvtá nemzeti pártnak s a magyar ügynek egyik leghivebb, leglelkesebb s legékesszólóbb tagja volt s mint ilyen tagja a magyar országgylésre küldött horvát delegációnak is. V. ö. Vasárnapi Újság (1868, 50. sz., arcképpel).

Suwanee

(ejtsd: szjuvanni), 1. Georgia és Florida É.-amerikai államok 385 km. hosszu parti folyója; a Homerville körüli mocsárokból folyik ki, a nagy Okefinokee nevű mocsáros vidéket alkotja, azután DNy-nak és D-nek folyik, fölveszi az Allapahát (240 km.), a Little Riverrel bővült Withlacoocheet, a Santa-Fét (120 km.) és 15 km.-nyire Cedar-Keystől a Mexikói-öbölbe ömlik. - 2. S., county Floridában, 1718 km2 ter., 10,523 lak., Live-Oak székhellyel.

Suzeraineté

(franc., ejtsd: szüzrenté, de nálunk rendesen szuzerenitásnak mondják) a. m. hűbéruraság, azoknak a jogoknak foglalatja, amelyek valamely államot más állammal szemben megilletnek, amely utóbbi ahhoz bizonyos függőségi viszonyban áll és azért csak u. n. félszuverén. Igy a berlini szerződéssel Bulgária önhatósági és adózó fejedelemséggé lőn a szultán szuzerenitása alatt.

Süchteln

város Düsseldorf porosz kerületben, a Niers bal partja közelbéen, vasút mellett, 8808 lak., bársonyszövéssel, selyemfestéssel, tégla- és bőrgyártással. Közelében a heiligenbergen egy kápolna, látogatott búcsujáró hely áll.

Süderland

l. Sauerland.

Südermanland

l. Södermanland.

Sügér

(állat, Perca L.), a Percidae v. sügérfélék családjának egyik neme, mely után az egész családot nevezték. Teste megnyult, oldalt összenyomott; pikkelyei fésüsek; előkopolyufödője fogas, főkomoltyufödője egytüskés; két hátúszója egymáshoz közeledett. Egyetlen faja a folyami S. (P. fluviatilis L.), mely 63 cm. hosszura és 2 kg. nehézre is megnő; szine sárgás, zöldesbe játszó, a hátról a has felé futó fekete csíkokkal tarkázott; kékes-fekete szemfoltja van mellső, kékes-vörös-szürke hátúszóján; mellúszói sárgák; has- és alfelúszói pirosak. Hazája Európa és É.-Ázsia. Különösen a tiszta nagy tavakat szereti, de megél a folyókban és patakokban is. Apró halakat, férgeket, csigákat stb. eszik. Három éves korában lesz anyányi; márciustól májusig ívik; petéit kövekre s más testekre rögzíti. Petéinek száma 300,000-re tehető, de ezeknek csak kis része termékenyül. Húsa ízletes.

Sügérfélék

(Percidae), a tüskeparás halak rendjének egyik családja. Fajai hosszukás testüek; pikkelyeik fésüformák (ctenoid); oldalvonalaik megszakítatlanok; kopoltyuföldőik fogasok vagy tüskések; fogaik a közti és alsó állkapcson, valamint a szájpadon ülnek, egyszerü kúpformák; bajuszaik nincsenek. E családba 60 nem és 500 faj tartozik, melyeknek legnagyobb része a tengerekben él. Ragadozók. Ide tartozik a sügér (l. o.), a fogas (l. o.) stb.

Süketfajd

l. Fajdfélék.


Kezdőlap

˙