község Varasd vármegye krapinai j.-ban, (1891) 1668 horvát lak.
az ugyanily nevű dán járás zékhelye Fünen szigetén, 40 km.-nyire Odenseetől, a róla elnvezett tengerszoros partján, amely a Fünent Taasingétől választja el, vasút mellett, (1890) 8755 lak., hajóépítéssel, dohány-, szeszgáyrtással, agyagiparral és bőrcserzéssel; jó kikötővel. A magas dombok közt fekvő városban két régi templom van, amelyek egyike Valdemár a győző (megh. 1241.) korából való. S. egyike Dánia legrégibb városának. I. Suenon, mint a hagyomány mondja, itt ölette meg atyját II. Haroldot. 1247. VI. Erik dán király foglalta el fitestvérétől Abeltől. 1253. I. Kristóf és 1535. II. vagy Kegyetlen Keresztély foglalta el.
János, norvég zeneköltő, szül. Kristianiában 1840 szept. 30. Atyja (S. Guldbrand) után a lipcsei konzervatorium tanárai (David, Hauptmann, Richter E., Reinecke) voltak oktatói. Rómától New-Yorkig mutatta hegedüvirtuóz készültségét; 1883-ban kopenhágai udvari karnyag lett. Számos északi népdalt és Bach-, Schubert-, Schumann-féle zongoraszerzeményt irt át zenekarra. Szerzeményei zenekari jellemképek (Párisi karnevál, Norvég rapszódiák, Zorabayda), szimfoniák, megnyitók (Romeo és Julia), hangversenydarabok, kamarazeneművek, dalok stb.
János, norvég politikus, szül. Jarlsberg kastélyban 1816., megh. Kristianiában 1892 febr. 17. Miután jogi tanulmányait végezte, Laurvikban mint ügyvéd letelepedett s 1851. a storthingba választaték, melynek azóta megszakítás nélkül tagja volt. Mint politikus kezdettől fogva a radikális párt hivének vallotta magát; végre a storthingban a többséggel rendelkezett és korlátlan befolyást gyakorolt a közügyekre. Miután a storthing elnökévé választatott, pártja élén megkezdé a harcot a királyság ellen, melyet pusztán tiszteletbeli címmé akart alásülyeszteni és ki akarta zárni a minisztereket a storthingban való megjelenéstől. E harc összefüggésben állott akirályi veto alkalmazásával és e kérdésben S. 1883. győzött, míg a minisztereket elitélték. A következő évben S. a kormány élére került, de most saját tulzó hiveit nem volt képes kielégíteni, kik fontos kérdésekben cserben hagyták. Ezóta S. tekintettel a konzervativekre, kiknek szavazatától függött, mérsékeltebb politikai nézeteket volt kénytelen vallani, minek következtében tekintélye mind alább szállott és 1889. elbocsátását kréte. 1890 mrác. heves vita folyt nyugdíjának engedélyezése kérdésében, mit tőle a storthing végre megtagadott. Az a 6000 koronát azonban, melyet a storthing számára nemzeti jutalom címén korábban évenkint engedélyezni szokott, meghagyták neki..
(svéd) a. m. Svédország.
svéd király, Stenkils király caládjának kihalásával (1129) kemény harcot vívott Magnussal a korona birtokáért, melyből mint a trón egyedüli birtokosa került ki. Orozva történt megöletése után (1155) utódjai hasztalan igyekeztek a trón visszaszerzésére; Sverkerson I. Jánosban (1222) a vitéz nemzetség kihalt.
norvég király, királyi család törzsatyja, megh. 1202. A család 1319-ig uralkodott Norvégiában.
község Zágráb vármegye szentivánzelinai j.-ban, (1891) 1180 horvát lak.
(Gorica), politikai község Zágráb vármegye jaskai j.-ban, (1891) 3296 horvát lak.
(horvát és szerv, ejtsd: szveti) a. m. szent. Helynevekben gyakori.