Sydenham

(ejtsd: sziddenem), város Kent angol grófságban, 8 km.-nyire a londoni Cha Crosstól, (1891) 34,162 lak. Ismeretes a kristálypalotája.

Sydenham

Tamás, angol orvos, szül. Windford-Eagleben (Dorset grófság) 1624., megh. 1689 dec. 29. Tanulmányait Oxfordban és Londonban elvégezvén, Cambridgeben doktorrá avatták és Londonban telepedett le, hol mint gyakorló orvos működött s világhirre tett szert. Első volt, ki a járványokat s azoknak együvé tartozását megfigyelte. Számos latin nyelven irt műve összegyüjtve jelent meg Opera omnia (London 1762, legutóbb u. o. 1844) címen.

Sydney

(ejtsd: szidni), 1. Új-Dél-Wales ausztráliai gyarmat fővárosa, a Port Jackson D-i partján, a D. sz. 33° 51' 41'' s a párisi K. h. 148o 52' 8'' alatt, vasutak kiinduló pontja. A tulajdonképeni város a Darling Harbour és Wooloomoloo-öböl közt kinyuló félsziget épült, amelyet a S. Cove és Farm Cove nevű másodrendü öblök tagoznak. Pyrmont, Surry Hill, Wooloomoloo, Balmain, Gleb, Newtown, Redfern, Marrickville, Wateloo, Paddington, Randurck, Waverley, Woollahara, Manly stb. külvárosait beleszáímtva, (1891) 386,400, (1895) 408,500 lak., jelentékeny cipőgyárakkal, hajó-, bőr-, húskonzerv-, lokomotiv-, vagon-, dohány-, sör-, szesz-, kocsi-, butor-, üveggyártással, gyapjuszövéssel és agyagiparra. A Farm Cove nevü kikötőjét a hadi hajók foglalják el; S. Cove és Darling Harbour a kereskedelmi kikötők. Amabban a Circular Quayn van a legélénkebb hajóforgalom. A fő beviteli cikkek: kézműáruk, ruhák, gépek, nyers cukor, gabona, liszt, halak, sör, szesz, fa és cement; a kivitelé. gyapju, továbbá faggyu, bőr, friss és konzervált hús, arany és szén. Rendes hajóösszeköttetése van London, Marseille, Brema, Rio de Janeiro, Java, Hongkong, Vancouver és San Francisco városokkal. A kikötő bejáratát Middle, George's, Bradleys és South Headen erős batteriák védik. Mint régen alapított városnak utáci nem oly zsinóregyenesek, mint az amerikaiaké. A mindenfelé benyuló kis tengeröblök és szorosok a városnak sajtászerü képet kölcsönöznek. Legszebb utcái a George, Pitt, York, Market, King és Hunter street. Kiválóbb épületei a gót ízlésben épített egyetem (1895-ben 47 docenssel és 506 hallgatóval), a Szt.-András anglikán székesegyház, a Szűz Máriáról elnevezett kat. székesegyház, a nagy kertek közt álló kormányzói palota, a nyilvános könyvtár 111,610 kötettel, az országház, a pénzverő, a gránitoszlopokkal díszített homlokzatu posta-palota, a városháza, a muzeum, több bank-, klub-épület és kórház. A nyilvános parkok az Inner és Onter Domain, a Hyde, Moose és Centeninal park. A kulturális intézetei az egyetemen kívűl a technikai főiskola mezőgazdasági, mekanikai, kémiai, építőművészeti, geologiai, bányászati, matematikai, gyógyszerészeti, közgazdasági stb. szakosztályokkal és (1895) 7071 tanulóval; végül több közép- és számos népiskolával. A jótékonysági intézetek szintén számosak. S.-t 1788 jan. 12. Fillip tengerészkapitány alapította. 1800. még csak mintegy 2600, 1846-ban 38,360 lakosa volt. Fekvésének szépsége miatt Queen of the Southnak, Dél királynőjének hivják. - 2. S., város Cap-Breton (l. o.) K-i partján, 10,000 lak. Hawkesburyvel vasút köti össze.

Sydow

1. Adolf, német prot. hittudós, szül. Charlottenbungban 1800 nov. 23., megh. Berlinben 1882 okt. 22. Egyetemi tanulmányait Berlinben végezte, Schleirmachernek egyik leghivebb tanítványaként volt ismeretes; 1836. Potsdamban lett udvari lelkész, 1846. pedig Berlinben az «új egyház» lelkészéül hivatott. Művei: Beiträge zur Charakteristik d. kirchl. dinge in Grossbritannien (1844); lefordította németre Schulzeval együtt Canning műveit; Schleiermachernek számos egyházi beszédét kiadta (1836 s köv. években). De különösen ismertté lett S. neve azon értkezés folytán, melyet 1872 jan. 12. Berlinben az Unio-egyesületben «Jézus csodálatos születése» felett tartott, s mely miatt fegyelmi vizsgálatot indítottak ellene, mely vizsgálat egy 1873 jul. 5-én megjelent «szigorított megrovással» végződött. Nemsokára ezután nyugalomba lépett. Életrajzát megirta leánya S. Mária.

2. S. Tivadar Emil, német kartografus, szül. Freibergben 1812 jul. 15., megh. Berlinben 1873 okt. 13. A porosz hadseregbe lépett és később egy katonai iskolában a földrajz és a hadtudomány tanára lett. 1835 óta csakis a földrajzzal foglalkozott és 1838. megkezdte fali térképei kiadását, amelyek folytonosan javítva számos kiadást értek. 1870. ezredessé nevezték ki. Térképei: Methodischer Handatlas (4. kiad. Gotha 1867, új kiad. 1889); Schulatlas (28. kiadás u. o. 1876) stb. Irt földrajzi munát is: Grundriss der allgemeinen Geographie (u. o. 1862, 1. rész). V. ö. Emil v. S., ein Nachruf (Berlin 1874).

Syene

egyiptomi város, l. Asszuan.

Syenit

l. Szienit.

Syke

az ugyanily nevű járás székhelye Hannover porosz kerületben, vasút mellett, (1890) 1191 lak., sertéskereskedéssel.

Syleus

mitikus király Auliszban, a hagyomány szerint Poseidon istennek fia volt és atyja hatalmában elbizakodva, gonoszul bánt az idegenekkel, amiért azután Herakles megölte. Euripides egyik szatirdrámájában a szinpadon is szerepelt. Állítólag róla nevezték el azt makedoniai síkságot is, melyen által a Bolbe tava a tengerbe foylt le.

Syllabarium

(lat.) a. m. ábécés könyv.

Syllabus

(gör.-lat.) a. m. jegyzék. E néven különösen ismeretes az 1864 dec. 8-iki pápai enciklikához csatolt jegyzéke a téves és egyházellenes tanoknak, a nélkül, hogy kifejezetten kárhoztatva lennének. A S. a pápának tagadó értelemben vett hitbeli csalhatatlan itélete (judicium dogmaticum).


Kezdőlap

˙