(növ.), különféle szúrós növény neve, mely legfeljebb csak szamártakarmány lehet. L. Gerlicetövis, Ördögszekér és Szerbtövis.
l. Miszteriumok.
l. Szanszkrit nyelv és irodalom.
l. Szám.
(növ.), l. Jazmin.
(Çamba-qui, a tupi v. guarani nyelvben a. m. «szemétrakás»), kagylóházak, továbbá hal- és emlősállat-maradékok felhalmozódása, amelyek gyakran fordulnak elő a Santa Catharina, Parana, Sao Paulo és Rio Grando do Sul braziliai államok tengerpartján. Ellentétben a dán kjökkenmöddingekkel (l. Konyhahulladékok) és az amerikai Shell-Mounds halmokkal, a Sz.-k határozott rétegezést mutatnak. A kagylóházak rétegei után következnek homok- és termőföldrétegek és azután halcsontocskákkal vegyes kagylóházrétegek, amelyekben más szerves maradékok is találhatók. Szén, u. m. faszén és csontszén az összes rétegekben fordulnak elő. Emlősök és madarak maradékai ritkán találhatók; emberi csontvázak azonban minden nagy Sz.-ban, de többnyire rosszul fentartva, továbbá kőeszközök is. Érdekesek a serpenyőszerü mélyedéssel ellátott gránitdarabok, melyeket Steinen Károly a Sz.-k közelében a tengerparton talált. Ugy látszik, hogy ezek gabonaőrlésre szolgáltak. V. ö. Steinen Károly, Sambaki-Untersuchungen in der Provinz Santa Catharina (Verhandlungen der Berliner Anthropologischen Gesellschaft, az 1886 jul. 16-án tartott ülésből).
(Szumbava), a Szunda-szigetek legkisebbike Lombok, Komodo és Flores közt; az elsőtől az allaszi, a másik kettőtől a szapii szoros választja el, 13,980 km2 ter., mintegy 150,000 mohammedánus maláju lak. A tercier-korszakban képződött szigeten vulkánok találhatók. A 2760 m. magas Tambora vulkánnak 1815 áprilisi kitörése egyike volt a legpusztítóbbaknak. Földje termékeny; rizs, pamut, dohány és szandálfa a fő termékek. Sz. Celebesz németalföldi residentiehez tartozik. A kis benszülött fejedelemségek urai a németalföldi kormánynak vagy hűbéresei vagy szövetségesei. A Ny-i parton Allasz, az É-in Sz., Szangar és Reina a legnagyobb helységek. A Sz.-i öböl mélyen benyulik a sziget É-i részébe.
l. Numerikus.
afrikai folyó, l. Zambezi.
(Cervus Aristotelis Cuv.), agancsa háromágu, középág nélkül; orrfödője és felső ajka közt szőrcsík nincs; könnygödrei láthatók; szine sötét feketés-barna; füleinek belső szegélyén fehér szőrpamat emelkedik, nyakának szőrözete sörényformán hosszabbodott, farka lombos, feketés. Hazája Kelet-India.