Szélfék

(ném. Luv; ol. sopravento; ang. weatherside), a vitorlázó hajónak a szél felőli oldala, ellentétben a másik, szélenyhe vagy szélalatti (Lee) oldalával. Sz. felé van mindazon tárgy, amely a hajónak szélfelőli részén (a hossztengelytől számítva) fekszik. Bekapós az a hajó, amelynek, középen tartott kormánya mellett, hajlama van előrészével a szél felé vagy a szélhez fordulni, ellentétben a kikapós hajóhoz, melynek előrésze a szélenyhe felé, vagy a széltől fordulni igyekszik. Ha a szél a hajó hátsó részének irányából jön, ugy sem Sz., sem szélenyhe oldalt nem különböztetnek meg, hanem jobbfél (kormányfél) és balfélnek mondják.

Szélfogó

üveges ajtó vagy azzal ellátott favázas üvegfal, melyet oly helyeken alkalmazunk, ahol a légvonatnak akarjuk elejét venni. A Sz. ajtaja rendesen ki- és bejáró, azaz azt egyaránt kifelé és befelé is lehet nyitni. Leginkább bejáró kapuk mellett, vagy hosszu folyosókban alkalmazzuk. Gazdasági területeken Sz.-knak a megfelelő távolságban létesített fasorok és élősövények a legalkalmasabbak. Ezek a futóhomoknak szél által való tovahordása ellen is kellő védelmet nyujtanak. Az erdő vagy a vágások szélén ezek védelmére meghagyott erdőpászta. Igy nevezik a szénégetésnél a szenítőrakásnak szél ellen való védelmére felállított s vesszőből font félköralaku falat is. Sz.-kul azonkivül vesszőkből font vagy deszkákból alakított sövények is nyernek alkalmazást, különösen vasutak mentén.

Szélfű

(növ., merkurfű, merkurcsilla, Mercurialis Tourn.), a kutyatejfélék alcsaládjának füve, ritkán félcserjéje, levele átellenes, cspkésen fogas, virága kétlaki, ritkán egylaki, a levél tövéből eredő füzést alkot, sziromtalan, 9-12-himes. Hat faja (hazánkban 3) Európában, kivált a mediterrán flórában és Ázsiában terem, máshova beurcolták. A M. annua L. (sérült fű, haslágyító fű) egynyáréltü, mezőn, kertben mint gyom, művelt földön terem. A M. perennis L., többnyáréltü, erdőben terem. Vad-Sz. a. m. Ajuga chamaepytis, l. Ínfű.

Szélfűnemüek

(növ., Acalyphaceae), a kutyatejfélék alcsaládja. Az egy-vagy kétlaki virágok csembőkös füzérré vagy fürtté csoportosodnak. Leplök hárommetszetü, mirigyes függeléke nincs, 9-12-himes; a magrejtő 3, ritkán 1-4 rekeszü, a gyakran kétbütykü tok rekesze egymagvu.

Szélgolyó

a. m. eolipila (l. o.).

Szélhal

(Leuciscus Raud.), a magyar koncér névnek (l. o.) szinonimje és leginkább a Leuciscus virgo Heck. megjelölésére alkalmazzák.

Szélhámos

a német «Schwindler» értelmében használják a szolgai fordítás révén keletkezett szédelgő mellett. Olyan ember, aki igérgetéssel vagy bármi más módon félrevezeti, rászedi az embereket stb. V. ö. Tóth Béla, Szájrul-szájra (Budapest 1895).

Szélhárfa

l. Eolhárfa.

Szélhez tartani

(ném. Anluven; ol. orzate; ang. to go to windward), a vitorlázó hajót akként fordítani, hogy előrésze a szél irányához közeledjen, de az élbe fékezett vitorlák még duzzasztva maradjanak. L. Fékezés.

Szélhüdés

l. Gutaütés.


Kezdőlap

˙