l. Oftalmoplégia.
(lat. konfrontálás). Bűnvádi eljárásban a vádlottaknak vagy a tanuknak egymással vagy a vádlottnak a tanuval való Sz.-nek helye van, ha a vallomások lényegesen eltérők és a Sz. az anyagi igazság kiderítése érdekében szükségesnek mutatkozik. Sz. alatt az egymással szembesített egyéneknek együttes kihallgatása értendő. A modern bűnpör elvei szerint Sz.-nek rendszerint csak a fő tárgyaláson van helye, de eszközölhető a Sz. az előkészítő eljárásban és pedig ugy a vizsgálat, mint a nyomozás alatt, ha az ellenmondások eredetkép tisztába nem hozhatók, vagy ha alaposan lehet tartani attól, hogy a fő tárgyaláson a Sz. nem lesz eszközölhető. Általánosan elfogadott elvek a Sz.-nél továbbá ezek: a) hogy kettőnél több egyén egyidejüleg és egynél több körülményre nézve egymással nem szembesíthető; b) hogy a terheltnek, illetőleg vádlottnak a tanuságtételtől felmentett hozzátartozói, még ha önként tettek is tanuságot, a terhelttel, illetőleg vádlottal nem szembesíthetők, ha csak ez maga nem kivánná.
l. Szem (egészségtana), Szembajok és Szemgyuladások.
(látólik, láta), l. Pupilla.
(Csehi-Szemcse), nagyközség Tolna vármegye dombovári j.-ban, (1891) 1287 magyar lakossal.
(selyemtenyésztés). Felfedezőjük után Cornalia-szemcséknek is neveztetnek, hosszuk 0,04 mm., szélességük 0,02 mm. A kór átörökíthető és igen ragályos, mely ellen csak a Pasteuráltal ajánlott rekeszpetézés felkarolása óta védekezünk sikeresebben. A kór fellépte megfogyott étvággyal és általános kedvetlenséggel jelentkezik. Egyes hernyók visszamaradnak a fejlődésben, mi különösen a vedléskor szembeszökik, mikor az illető hernyók vagy elhalnak vagy több nappal később vedlenek. Minél korábbi fejlődésszakban lép fel a kór, annál intenzivebb, néha a szemcsék már akkor mutatkoznak, mielőtt a hernyó a petéből kibujt volna, azonban az elhalás rendesen a negyedik vedlés után következik be; ekkor a test felületén apró feketés-barna foltok láthatók. Innen az elnevezés: folkórság. A ragály a beteg hernyók ürülékei útján is terjed, azért minden fejlődésben elamradt u. n. késedelmező hernyót már az első vedlés alkalmával tanácsos a rácsról eltávolítani.
az ásványtanban meg a kőzettanban az olyan ásvány, illetőleg közetszerkezet, mely csupa szemeknek összessége. Lehet az ásvány, a kőzet finoman med durván szemcsés, a szerint, amint finomabb vagy durvább szemeknek tömege.
a szem különböző részeiből indulhatnak ki. A szemhéjakat rák roncsolhatja el. A szemhéjak mirigyeiből jégárpa fejlődhetik. Elég gyakoriak a bőrrel bélelt kásadaganatok. Daganatok indulhatnak ki a szaruhártya és ínhártya határából. A szivárványhártyában ciszták fejlődhetnek. A szivárványhártyából és érhártyából kiinduló festékes szarkómák különösen rossz természetüek szoktak lenni, átrakodásokat támasztván a test egyéb részeibe. Ugyancsak az életet veszélyeztetik a látóideg és ideghártya gliómái. A szemgödörben fejlődő daganatok kinyomják helyéből a szemtekét is ki kell irtani. Ha a szemtekében rossz természetü daganat van, sietni kell a szem kivevésével (enukleáció).
l. Kémlelő súlymérő.
l. Szem.