Szemhéjgörcs

(blepharospasmus), a szemrés görcsös csukódása. Mindenféle szemgyuladás kisérője szokott lenni, valahányszor világosság éri a szemet, s e tekintetben egyértelmü a fénykerüléssel. Van továbbá önálló Sz. is, mely a szemhunyató izom idegének betegségéből származik (l. Arcideg-görcs). A Sz. csoportjába tartozik a szemhéj izomrostjainak görcsös rángatózása is, mely szemhurutnak szokott kisérője lenni.

Szemhéjhiány

(ablepharia), világra hozott fejlődési hiba különben is fejletlen gyermekeken, kiknek rendesen szemük sincs.

Szemhéjszél-gyuladás

(blepharadenitis), többnyire görvélyes betegek szemgyuladása, vagy olyanoké, akik szennyes levegőben tartózkodnak. A szemhéjak széle vörös, itt-ott genyedségtüszők támadnak a pillák között, majd fekélyek lesznek belőlük, melyeket var takar, a pillák kihullanak vagy csenevészek lesznek. Kevésbé föltünő, de makacs baj a Sz. egyszerü korpázó alakja. Gyógyítására sárga kéneső-oxidos kenőccsel masszálják a szemhéjak szélét, a fekélyeket pokolkővel érintik.

Szemiariánusok

vagy félariánusok, l. Arius.

Szemien

abissziniai hegyi vidék, l. Abisszinia.

Szemik

(orosz), húsvét után a hetedik csütörtök, Oroszországban népünnep mindenféle mulatságokkal, régi pogány tavaszi ünnep maradványa.

Szemikólon

l. Pontosvessző.

Szeminárium

(lat.), eredetileg a. m. faiskola; átvitt értelemben igy nevezték a papnevelő intézeteket. Vannak kisebb v. gyermek-Sz.-ok, amelyekben az 5. és 6. gimnáziumi oszt. növendékek, és nagyobb Sz.-ok, amelyekbe a 7. és 8. gimnáziumi oszt. növendékek vétetnek föl. A kereszténység első századaiban, ha nem nevelték is a papjelölteket oly tervszerüen, mint manapság, mégis teljes határozottsággal föltételezhetjük, hogy a püspökök csak azokat szentelték föl papokká, akik előbb a papi hivatallal járó tudományban és kötelességekben oktatást nyertek. Nagyban segítségükre volt bizonyára az alexandriai, emessai és nisibisi iskola a IV. sz.-ban, amihez a szerzetesrendek gyarapodása is hozzájárult. Szt. Ágoston már szükségét érezte annak, hogy püspöki székhelyén a klerikusokat közös életre birja és csak azoknak adta fel a nagyobb rendeket, akiket szemei előtt oktattak és neveltek. Hasonló nézetben volt Nagy Leo pápa, aki a püspökökhöz intézett iratában azt mondja, hogy csak azokat szenteljék papokká, akik magukat gyermekkoruktől kezdve gyakorolták az egyházi fegyelemben és abban nőttek fel. A toledói zsinat (531) elrendeli, hogy a papjelöltek a püspök közelében levő házban nyerjenek oktatást. Nagy Károly idejétől kezdve a püspökök papságuk számára vagy külön vagy valamely kolostorral kapcsolatban iskolákat állítottak fel. Fő tanítómester volt a magiszter vagy skolasztikus (innen canonicus scholasticus), ki a püspöki székhelyen levő paptársaival a növendékeket oktatta. Később egyetemekre jártak, de közös életet folytattak és a tanultakat együtt átismételték. A trienti zsinat végképen határozott ez ügyben, midőn elrendelte, hogy minden püspöki székhelyen papnevelő intézet állíttassék fel és azóta alig van egyházmegye, amelynek Sz.-a ne lenne. Hazánkban az első papnevelő intézetet Oláh Miklós primás állította fel 1566. Nagyszombatban. A hazai papnövendékek vagy a püspöki Sz.-okban vagy a budapesti egyetem mellett levő központi Sz.-ban, ahová minden magyar püspök küld néhány növendéket vagy hasonló módon a bécsi Pazmaneumban, végül a római Germanico-Hungaricumban neveltetnek. V. ö. Mihályfy A., A papnevelés története (Budapest 1896).

A Sz. szót az egyetemi fakultások gyakorló intézményeire is alkalmazták. Ilyen Sz. a budapesti tudományos egyetem jog- és államtudományi, valamint bölcsészeti karán 4-4 van. Feladatuk az elméleti természetü tárgyak irodalmi művelése, a tételes tantárgyak gyakorlati kezelése és alkalmazása, az önálló tudományos buvárlat és irodalmi munkásság ápolása és a tanárképzés.

Szeminólok

(szimanólok a. m. szökevények), indus törzs É.-Amerikában; eredetileg Georgiában laktak, 1750. Floridába költözködtek, ahol 1832-től 1842-ig, noha csak 1600 harcos volt köztük, az Unió egy hadseregével is szembeszálltak.

Szemipalatinszk

1. az orosz Közép-Ázsia Steppe nevü főkormányzóságnak vidéke (territoriuma), Tobolszk, Tomszk, Mongolország, Szemirjecsenszk és Szir-Darja közt, 478,182 km2 területtel (a miből 16,344 km2 esik az álló vizekre), 1893-ban 614,320, egy km2-re 1,3 lak. K-i részében az Altai, Tarbagatai, Csingisztan, Kiziltas és egyéb hegyláncok ágai nyulnak be, amelyeknek magasabb részeiben ezüst-, ólom-, rézérceket, grafitot bányásznak. Középső és Ny-i részei jobbára lapályosak vagy dombosak; a talaj fekete, agyagos vagy homokos föld, több helyen pedig sótartalmu. Fő folyója az Irtis a maga mellékvizeivel. DNy-i határul a Csu szolgál. Legnagyobb tavai a Balchas és Szaiszan. A klima erősen kontinentális; a nyarak forrók, a tél gyakran nagyon hideg (-40o). A lakosság orosz, jobbára pedig nomadizáló kirgiz (538,050); a fő foglalkozás az állattenyésztés (549,645 ló, 274,230 szarvasmarha, 1,6 millió juh és kecske, 58,410 teve), az öntözhető helyeken a földmívelés, továbbá a halászat és a hegyek közt a vadászat is. Az 1732-iki Oroszországhoz csatolt vidék járásai: Karakali, Pavlodar, Sz., Uszt-Kamenogorszk és Szaiszan rendőri kerület. - 2. Sz., az ugyanily nevü vidék és járás székhelye, az Irtis jobb partján, 1893-ban 16,889 lak., nagy vásárokkal.


Kezdőlap

˙