favázas szerkezetekben az ajtókat és ablakokat felül határoló vizszintes heveder. L. Favázas fal.
(Szenc, Wartberg), nagyközség Pozsony vármegye szempci j.-ban, (1891) 3315 magyar lak.; a járási szolgabirói hivatal széke, vasúttal, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral.
l. Pilla.
a távlati látszatban az a pont, melyre a néző szemből a kép síkjának szemhatárára (horizon) derékszögben vont vonal esik.
(erd.), egyes fák magasságának, vastagságának és fatömegének, épp ugy mint egész állabok magasságának, korának, zárlatának és fatömegének tisztán a megszemlélésre alapított felületes megbecslése, mely tehát pontosságra igényt nem tarthat s megbizhatósága tisztán a becslő gyakorlottságától és helyes itéletétől függ.
(nystagmus), többnyire világra hozott vagy az első gyermekkorban szerzett rossz látáshoz csatlakozó jelenség. Mindkét szem, nagy ritkán csak az egyik, haránt irányban avagy körben forogva, néha függőelegesen folytonos rezgésben van, a rezgések gyorsabbak és nagyobbodnak, ha az egyén valamit figyelmesen meg akar nézni. A látás rendesen igen gyönge s ugy látszik a gyönge látás éppen feltétele a Sz. keletkezésének. Az e bajban levők a tárgyakat nem látják rezegni. Az ilyen Sz. gyógyíthatatlan. Egyes esetekben tapasztalták, hogy a szaruhártyában megtapadt idegen test okozott Sz.-t, mely az idegen test kivétele után elmult. Sz.-t kaphatnak a bányászok is. Ilyenkor a munka abbanhagyása, jó táplálás s erősítés szünteti meg a bajt, bár munkában állás után újra visszakaphatják.
l. Szemgyuladások.
saját bélyeget nyom az arcra, hogy az egyik szemrés mennyire van a másiktól. Széles arcon messze van a két szem egymástól; kicsiny Sz. megkeskenyíti az arcot. Gyakorlati jelentősége a pápaszem rendelésére nézve van, mert fontos, hogy a két szem a két üveg közepén nézzen keresztül.
az az egyenes vonal, mely a szem fénytörő három fölszinének közepén halad át s az ideghártyát a sárga folttól kissé be- és fölfelé éri. Hossza körülbelül 23 mm.
l. Kaszat.