Szent társaság

1. Szent család.

Szentté avatás

(canonisatio), a kat. egyházban a római pápának ünnepélyes nyilatkozata, amelyben Istennek valamely elhalt szolgáját v. szolgálóját mint Istennel a mennyekben uralkodó szentet jelenti ki és tiszteletét az egész egyházban elrendeli. Annyiban különbözik a boldoggá avatástól (beatificatio), amennyiben a pápa itt csak kijelenti, hogy valaki boldognak tekinthető és tisztelhető. Az eljárásra nézve 1. Boldoggá avatás.

Szent-Tornya

községek, 1. Puszta-Szent-Tornya és Szabad-Szent-Tornya.

Szent tűz

Egyéb népek módjára a héberek is kapcsolatba hozták a tüzet a vallásos hittel. Okot az adott erre, hogy a nép istenről azt képzelte, hogy a zivatarban jelen meg, továbbá, hogy tüzet használtak, amikor az istenségnek áldoztak. Azért jelenti a tűzoszlop Jahve jelenlétét, azért jelen meg tüzes bokorban Mózes előtt, azért száll fel az égbe tüzes kocsin Illés próféta, azért emészti el, Illés imája következtében, a tűz az őt elfogó katonákat stb. Az oltáron, amelyen a tűzáldozatokat hozták, a tűznek még éjjel sem szabad kialudni. A makkabeusok idejében sok nehézség támad e parancs teljesítése körül. Csak profán célokra még nem használt tűzzel lehetett az oltár tüzét ismét meggyujtani. - Sz. a geologiában l. Iszapvulkánok.

Szent Vencel

l. Vencel.

Szent Veronika füve

(növ.), l. Veronikafű.

Szent-Vid

Vas vármegye kőszegi járásában Velem község határában emelkedő 568 m. magas hegy, melynek tetején gyakorta felkeresett búcsujáróhelyül szolgáló templom áll. Az itt napfényre került régiségek tanusítják, hogy e vidék már a kelták és utóbb a rómaiak idejében lakva volt. Később vár állott e helyen, mely a XIII. sz.-ban a Néemtújvári grófok tulajdonában volt. Németújvári Henrik bán Sz. várát 1270. Ottokár cseh királynak adta át többi váraival együtt; de a vár nem volt soká birtokában. 1289. Albert orsztrák herceg Németújvári Ivántól elfoglalta, de III. Endre 1291. ismét visszanyerte. Meddig szerepelt mint vár, nem tudni. A XVIII. sz. elején Hilarian pálos szerzetes remetelakot és kápolnát épített a régi vár helyén, századunk közepén pedig nagyobb templomot építettek oda. A régi várról ma csak néhány csekély falmaradvány tanuskodik.

Szent-Vince-egyesület

l. Paulai szent Vince egyesület.

Szent-Vince-fok

(Cabo de Sao Vicente, Monte Corvo), Európa DNy-i végső pontja Portugáliában, az É. sz. 37° 2' 43'' és a Ny. h. 8° 59' 16'' alatt. A Sz. 65 m. magas szaggatott sziklafalak közt kinyuló sziklanyelv, amelyet a tenger hullámai borzasztóan csapkodnak; rajta egy világító torony és egy XIV. sz.-ból való, romba dőlt Szt.-Ferenc-rendi kolostor áll. 4 km.-nyire DK. felé a Bolichei- és Sagresi-öböl közt van a kontinenssel keskeny földszoros által összefüggő Ponta de Sagres, Sagres nevü megerősített kis városkával (445 lak.). Itt áll 1839 óta Tengerész Henriknek emlékszobra, aki a Tercena Naval nevü nyaralójában egy csillagvizsgálót és egy hajós-iskolát állított föl és 1460 nov. 13. meghalt. A spanyol flottát 1780 jan. 16. Rodney angol admirális, 1797 febr. 14-én Jervis admirális és Nelson, 1833 jul. 3. pedig Napier itt győzte le.

Szent-Vince-öböl

Ausztrálisa D-i partjának öble a K. h. 138° alatt. Ny-on a York-félsziget a Spencer-öböltől, K-en a Hindmarsh-félsziget választja el az Encounter-öböltől. Bejáratánál az Investigator- és Backstairs-csatornák közt van a Kenguru-sziget. 1802. Flinders fedezte föl.


Kezdőlap

˙