1. Szent család.
(canonisatio), a kat. egyházban a római pápának ünnepélyes nyilatkozata, amelyben Istennek valamely elhalt szolgáját v. szolgálóját mint Istennel a mennyekben uralkodó szentet jelenti ki és tiszteletét az egész egyházban elrendeli. Annyiban különbözik a boldoggá avatástól (beatificatio), amennyiben a pápa itt csak kijelenti, hogy valaki boldognak tekinthető és tisztelhető. Az eljárásra nézve 1. Boldoggá avatás.
községek, 1. Puszta-Szent-Tornya és Szabad-Szent-Tornya.
Egyéb népek módjára a héberek is kapcsolatba hozták a tüzet a vallásos hittel. Okot az adott erre, hogy a nép istenről azt képzelte, hogy a zivatarban jelen meg, továbbá, hogy tüzet használtak, amikor az istenségnek áldoztak. Azért jelenti a tűzoszlop Jahve jelenlétét, azért jelen meg tüzes bokorban Mózes előtt, azért száll fel az égbe tüzes kocsin Illés próféta, azért emészti el, Illés imája következtében, a tűz az őt elfogó katonákat stb. Az oltáron, amelyen a tűzáldozatokat hozták, a tűznek még éjjel sem szabad kialudni. A makkabeusok idejében sok nehézség támad e parancs teljesítése körül. Csak profán célokra még nem használt tűzzel lehetett az oltár tüzét ismét meggyujtani. - Sz. a geologiában l. Iszapvulkánok.
l. Vencel.
(növ.), l. Veronikafű.
Vas vármegye kőszegi járásában Velem község határában emelkedő 568 m. magas hegy, melynek tetején gyakorta felkeresett búcsujáróhelyül szolgáló templom áll. Az itt napfényre került régiségek tanusítják, hogy e vidék már a kelták és utóbb a rómaiak idejében lakva volt. Később vár állott e helyen, mely a XIII. sz.-ban a Néemtújvári grófok tulajdonában volt. Németújvári Henrik bán Sz. várát 1270. Ottokár cseh királynak adta át többi váraival együtt; de a vár nem volt soká birtokában. 1289. Albert orsztrák herceg Németújvári Ivántól elfoglalta, de III. Endre 1291. ismét visszanyerte. Meddig szerepelt mint vár, nem tudni. A XVIII. sz. elején Hilarian pálos szerzetes remetelakot és kápolnát épített a régi vár helyén, századunk közepén pedig nagyobb templomot építettek oda. A régi várról ma csak néhány csekély falmaradvány tanuskodik.
l. Paulai szent Vince egyesület.
(Cabo de Sao Vicente, Monte Corvo), Európa DNy-i végső pontja Portugáliában, az É. sz. 37° 2' 43'' és a Ny. h. 8° 59' 16'' alatt. A Sz. 65 m. magas szaggatott sziklafalak közt kinyuló sziklanyelv, amelyet a tenger hullámai borzasztóan csapkodnak; rajta egy világító torony és egy XIV. sz.-ból való, romba dőlt Szt.-Ferenc-rendi kolostor áll. 4 km.-nyire DK. felé a Bolichei- és Sagresi-öböl közt van a kontinenssel keskeny földszoros által összefüggő Ponta de Sagres, Sagres nevü megerősített kis városkával (445 lak.). Itt áll 1839 óta Tengerész Henriknek emlékszobra, aki a Tercena Naval nevü nyaralójában egy csillagvizsgálót és egy hajós-iskolát állított föl és 1460 nov. 13. meghalt. A spanyol flottát 1780 jan. 16. Rodney angol admirális, 1797 febr. 14-én Jervis admirális és Nelson, 1833 jul. 3. pedig Napier itt győzte le.
Ausztrálisa D-i partjának öble a K. h. 138° alatt. Ny-on a York-félsziget a Spencer-öböltől, K-en a Hindmarsh-félsziget választja el az Encounter-öböltől. Bejáratánál az Investigator- és Backstairs-csatornák közt van a Kenguru-sziget. 1802. Flinders fedezte föl.