Szerep

a szindarabnak az a része, melyet a darabból egy szinjátszó személy ad elő. Sz.-darab oly szinmű, melyet ismert szinjátszó személy egyéniségéhez van szabva, oly módon, hogy az ilyen darabban azon ismert személy egyéni jeles tulajdonságai és különös képességei kiválóan tündökölhessenek.

Szerepkönyv

(ném. Rollenbuch, rolle; ol. ruolo di bardo; ang. bill. kereskedelmi hajókon a szemlekönyv), az a könyv egy hadi hajón, amelyben minden embernek név és a hajón kapott száma szerint kötelessége, a gyakorlatoknál, riadóknál stb. kijutó szerepe be van irva.

Szeresz

(Sirrhae), az ugyanily nevü szandsák fővárosa Szaloniki török vilajetben, a Sztruma egyik baloldali mellékvizénél, ama síkság szélén, amely a Takinosz-tó körül Demirhisszar és az Orfanii-öböl közt terül el, mintegy 28,000 török, görög és cincár lak., hanyatló iparral, amely gyapju- és pamutkelmék készítésére szorítkozik. Kereskedelmi fontosságát szintén elvesztette. Középkori erőssége még most is megvan.

Szeretet

l. Szerelem és Gyülölet.

Szeretetcsók

szeretetlakoma, l. Agapé.

Szeretetházak

l. Árvaház.

Szereth

(Hierasus), 416 km. hosszu baloldali mellékfolyója az alsó Dunának. bukovinában, Czernowitztól mintegy 60 km.-nyire, a Kárpátok K-i ágaiban, Szypotprivat mellett ered. Sz. város alatt átlép Moldvába, ott Adjudnál kiér a síkságra, K-i kanyarulatában Oláhország felől határul szolgál és Galac fölött torkollik. Vizkörnyéke 47,611 km2. Tutajok Sipoltól, kis hajók Kolionestitől járhatnak rajta. Mellékvizei jobbról a Szucsava, Moldava, Bisztrica, Totrus, Putna és Buzeu, balról a Berlad.

Szerezsánok

(vörös köpönyegesek), régente az osztrák határőrvidéki ezredekhez beosztott lovasok. Kezdetben 200 volt minden ezrednél; 1866 után még 33 ember ezredenként (7 ezrednél). Rendkivüli megbizásokra, felderítő szolgálatra, u. m. előőrsi és járőrszolgálatra használták őket. Fegyverzetük hosszu lőfegyver, pisztoly és handsár volt; ruházatuk kék dolmányból, piros köpönyegből és piros sapkából állott. A határőrvidék bekebelezésével a Sz. is eltüntek.

Szerfosz

(Seriphos), a Kikladokhoz tartozó görög sziget, 16 km.-nyire D. felé Kitnosztól, 78 km2 területtel, (1889) 2731 lak. Hegyei csillámpalából és D-en gránitból állanak és belsejökben vas-, réz- és ezüsttartalmu ólomérceket rejtenek, amelyeket az ókorban bányásztak is. Földje nem igen termékeny. Az ókorban az athéni szövetséghez tartozott; a rómaiak idejében száműzetés helyéül szolgált.

Szergij Alexandrovics

orosz nagyherceg, II. Sándor cár negyedik fia, szül. 1857 ápr. 29. Altábornok és Moszkva kormányzója, a 101. sz. osztrák-magyar gyalogezred tulajdonosa. Elnöke ama bizottságnak, mely III. Sándor cár emlékszobrára adományokat gyüjt. Nőül birja Erzsébet Feodorovna hesseni hercegnőt (szül. 1864), a cárnő hugát. Gyermekei nincsenekl.


Kezdőlap

˙