a legfontosabb borkészítési művelet; ennek keresztülvitelétől függ első sorban a bor minősége. A Sz. idejéül a természet azon időpontot jelöli meg, midőn a szőllő fejlődése tetőpontján van s a tőke már nem képes több cukrot készíteni. Ekkor kapjuk a legtöbb és aránylag a legjobb bort, ha azonban ez időtájban derült, meleg napok járnak s a szőllő egészséges, bevárhatjuk az utóérést, sőt esetleg a túlérést (nemes rothadást) is. Az utóérés alatt a szőllőszemek vizveszteség folytán megráncosodnak s igy viszonylagos cukortartalmuk gyarapszik; a túléréssel azonban a fej már megbarnul s egy penész, a Botrytis cinerea mutatkozik rajta, mely már a cukrot is pusztítja ugyan, de a cukor- és savtartalom közötti arányt mégis kedvezőbbé alakítja. A Sz. idejét csak akkor lehet biztosan megállapítani, ha a különböző szőllőfajták külön szakaszokban műveltetnek, mikor is a Sz. idejének megállapításánál a fajta érettségi foka irányadó. A szüretelésnél előforduló munkák a leszemelés, a zúzás, sajtolás, szellőztetés, lenyálkázás stb.
l. Zürjének.
lószin, melyet hajdanta, midőn az arab ló divatban volt, kedveltek, de most nem szeretik, mert a Sz. szinü ló nehezen tartható tisztán. Változékai az ezüst-, daru-, sötét-, almás-, szeplős-, legyes-, acél és a seregély-Sz. A Sz. szin sajátsága az, hogy a lovak korosodásával mindinkább megvilágosodik.
a Ferenc-rendiek (l. o.) egyik ágának a konventualisoknak régi magyar neve.
l. Hályog, Havi vakság és Szem (egészségtana).
l. Kénesőkészítmények.
l. Hepatisatio.
l. Irgalmas nénék.
l. Jakó.
(állat, Cynocephalus hamadryas L.), a fő emlősök rendjébe, a keskenyorruak csoportjába és a páviánfélék családjába tartozó majomfaj; szinezete általában szürke. Az idősebb himek hatalmas sörénnyel díszítettek, mely testük felső részét köpenyformán takarja. Arca hússzinü, nagy ülőgumói vörösek. Farka bojtban végződik; a nőstény és a fiatalok világosabb szinüek. Hossza 70-75 cm., farkhossza 20-25 cm. Hazájában, Abissziniában és Nubia déli részében nagy csapatokban (100-150) él. A régi egyiptomiak szent állatnak tartották. Állatkertekben igen gyakori.