Talavera de la Reina

az ugyanily nevü járás székhelye Toledo (ettől 64 km.-nyire) spanyol tartományban, a Tajo jobb partján, az Alberche torkolata alatt, gyönyörü termékeny völgyben, vasút mellett, (1887) 10,030 lak., közönséges agyagedénygyártással, hanyatló selyemiparral, bőr- és csokoládégyártással; a rómaiak és mórok idejéből való jelentéktelen romokkal, amelyek közt a Torres Albarranas mór tornyok (937) a legjelentékenyebbek, régi körfalakkal; a dominikánusok kolostorával, amelyben érdekes sírok láthatók; a Tajón átvezető 400 m. hosszu (35 ív) szép híddal; a Virgen del Pardo nevü szép búcsujáró templommal. T., az antik Talabriga, melléknevét (de la Reina) arról kapta, hogy egy portugál királynénak volt özvegyi birtoka. 1809. a franciák a Wellington vezérelte angol-spanyol hadakkal eldöntetlen ütközetet vívtak. T. Juan de Máriának, a spanyol Titus Liviusnak szülővárosa.

Talbot

(ejtsd: tálbot), angol család, származását T. Rikárdtól vezeti le, aki Hódító Vilmossal ment Angliába. T. Gilbert III. Henrik alatt nagy birokokat nyert; Sir T. Gilberttől (1333-tól), az előbbi unokájától kezdve a T. név viselői a parlamentekbe is meghivattak; a hires vezér T. János 1442. Shrewsbury grófjává (l. o.) emeltetett, amely néven a család ma is virágzik.

Talbot

Vilmos Henrik Fox, szül. Lacock Abbeyben 1800 febr. Gazdag ember és 1832-34. a parlament tagja volt. 1831. a Royal Society tagjává választotta. Ő találta fel a papirosfotografálást, melyet róla talbotipiának is neveznek. Állítólag már 1834. találta fel, de a Royal Societyt csak 1839. tudósította felőle. E találmányt tárgyalja Some account of the art of photogenic drawing (London 1839) címü értekezése. Irt azonkivül sok egyéb értekezést, melyek szintén a fotografálásra vonatkoznak.

Talca

(ejtsd: -ka), 1. chilei tartomány a Lontue, Mataquito, Maule folyók, az Andok és a Nagy-oceán között, 9527 km2 területtel, amiből 3000 km2 megmívelhető, (1894) 162,001 lak. Az Andokban emelkednek a Descaberado (3888 m.) és a Cerro Azul nevü vulkánok. Jól öntözött földjén főként búzát termelnek; ez valamint a gyapju és bőrök exportcikkek. 3. departamentóra van fölosztva; ezek: T., Curepto és Lontue. - 2. T., az ugyanily nevü tartomány székhelye, a Claro bal partján, vasút mellett, 23,432 lak., termékeny környékkel; posztószövőiparral, számos szép épülettel, a többi közt egy szinházzal, kórházzal, erősen látogatott liceummal, klubépületekkel s élénk kereskedéssel.

Talcahuano

kikötőváros és az ugyanily nevü departamento székhelye Concepcion (ettől 14 km.-nyire) chilei tartományban, az Altos de Tumbes félsziget végében, a T.-i kikötő és vasút mellett, 5030 lak., élénk külföldi kereskedéssel és hajóforgalommal. 1889. a bevitel értéke 24,8, a kivitelé 14,6 millió frank volt.

Talcium

a. m. magnézium (l. o.).

Talegalla-tyúk

(Megapodius Lathami Gray), a Megapodiidae-családba tartozó ausztráliai tyúk, 66 cm. hosszu, felül sötét-barna, alul világos, szürkén szegélyezett tollazattal. Feje s nyaka csupasz. Tartása a fácánéhoz hasonlít.

Taleman

a svéd országgyülésen a pór-rend képviselőinek szószólója.

Talence

(ejtsd: talansz), D-i külvárosa Bordeaux francia városnak, Gironde départementban, (1891) 7921 lak., gyufagyártással és jelentékeny bortermeléssel.

Talentum

(gör. talanton), az ókori népek súlymértékegysége, a babiloniai, zsidó, tiruszi, szíriai T. = 43,68 kg., az alexandriai, eubeai és ó-attikai T. = 36,4 kg., az attikai T. = 26,2 kg. Az ismert legrégibb, a babiloniai T. tulajdonképen egy köbláb viznek a súlya. Használtatott a kis T. ürmérték gyanánt is 26,24 lit. ürtartalommal. L. még Érmek. - T. szellemi tekintetben l. Tehetség.


Kezdőlap

˙